Hemangiol

Działanie i wskazania

Co to jest lek HEMANGIOL
Nazwa leku to HEMANGIOL. Substancją czynną jest propranolol.
Propranolol należy do grupy leków określanych mianem – leki blokujące receptory betaadrenergiczne.

W jakim celu się go stosuje
Ten lek jest stosowany do leczenia choroby o nazwie naczyniak. Naczyniak to rozrost dodatkowych naczyń krwionośnych, który utworzył narośl w skórze lub pod nią. Naczyniak może się znajdować na powierzchni lub głęboko. Czasem jest określany mianem „naczyniaka o typie truskawki”, ponieważ wyglądem przypomina truskawkę. Rozpoczęcie leczenia lekiem HEMANGIOL następuje u niemowląt w wieku od 5. tygodnia do 5. miesiąca, kiedy:
– lokalizacja i (lub) rozległość choroby sprawia, że zagraża ona życiu lub funkcjom życiowym (może spowodować uszkodzenie ważnych organów życiowych lub zmysłów, takich jak wzrok lub słuch);
– naczyniak wrzodzieje z towarzyszącym bólem i (lub) nie reaguje na przyjęte metody opatrywania ran,
– występuje ryzyko trwałych blizn lub zniekształcenia.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

– Substancją czynną jest propranolol. Każdy ml zawiera 4,28 mg chlorowodorku propranololu, co stanowi równowartość 3,75 mg propranololu.

– Inne składniki to hydroksyetyloceluloza, sacharynian sodu, aromat truskawkowy (zawiera glikol propylenowy), aromat waniliowy (zawiera glikol propylenowy), jednowodny kwas cytrynowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Leczenie dziecka może zostać rozpoczęte jedynie przez lekarza dysponującego odpowiednim doświadczeniem w zakresie diagnozowania i leczenia naczyniaków niemowlęcych.

Ten lek należy zawsze podawać dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Nigdy samodzielnie nie zmieniać dawki podawanej dziecku. Za każdym razem zwiększenie dawki lub korektę dawki zależnie od masy ciała dziecka powinien wykonywać lekarz.

Dawka
– Dawka zależy od masy ciała dziecka.
– Dawka początkowa wynosi 1 mg/kg mc./dobę i należy ją podawać w 2 osobnych dawkach (0,5 mg/kg mc., jedną rano, drugą późnym popołudniem), przy czym odstęp czasu między dwiema dawkami powinien wynosić co najmniej 9 godzin.
– Zalecana dawka wynosi 3 mg/kg mc./dobę i należy ją podawać w dwóch osobnych dawkach wynoszących po 1,5 mg/kg mc., przy czym dawka powinna być zwiększana stopniowo w odstępach co tydzień pod nadzorem lekarza (1 mg/kg mc./dobę w pierwszym tygodniu, następnie 2 mg/kg mc./dobę w drugim tygodniu i później 3 mg/kg mc./dobę aż do zakończenia leczenia).

Jak podawać dziecku lek HEMANGIOL
– Lek należy podawać w trakcie karmienia lub natychmiast po karmieniu.
– Dawka musi zawsze zostać odmierzona za pomocą dostarczanej wraz z buteleczką strzykawki do podawania doustnego.
– Lek HEMANGIOL należy podawać bezpośrednio do jamy ustnej dziecka strzykawką do podawania doustnego dostarczoną z butelką. Jeżeli to konieczne, lek można rozcieńczyć w niewielkiej ilości mleka lub soku jabłkowego i (lub) pomarańczowego właściwego do wieku i podawać dziecku w butelce do karmienia. Nie należy mieszać leku z pełną butelką mleka lub soku.

W przypadku dzieci o masie ciała do 5 kg dawkę można rozcieńczyć z mlekiem w ilości odpowiadającej jednej łyżeczce do herbaty (około 5 ml). W przypadku dzieci o masie ciała powyżej 5 kg dawka może zostać rozcieńczona z mlekiem lub sokiem owocowym w ilości odpowiadającej jednej łyżce stołowej (około 15 ml).

Wykorzystać mieszaninę w ciągu 2 godzin.
– Karmić dziecko regularnie, aby uniknąć przedłużonego bycia na czczo.
– Jeżeli dziecko nie je lub wymiotuje, zaleca się pominięcie dawki.
– Jeżeli dziecko wypluje lek lub matka dziecka nie jest pewna, czy dostało ono całą dawkę, nie należy podawać kolejnej dawki, tylko poczekać, aż nadejdzie pora kolejnej dawki.
– Lek HEMANGIOL powinien być podawany przez tę samą osobę, która karmi, aby uniknąć ryzyka hipoglikemii. W przypadku zaangażowania kilku osób niezbędna jest odpowiednia komunikacja, aby zagwarantować bezpieczeństwo dziecka.

REKLAMA

Przedawkowanie

W przypadku podania dziecku większej niż zalecana dawki leku HEMANGIOL należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeżeli matka karmi piersią dziecko
– Należy o tym poinformować lekarza przed zastosowaniem tego leku.
– Nie należy podawać tego leku dziecku, jeżeli matka dziecka przyjmuje leki, których nie wolno stosować w trakcie leczenia lekiem HEMANGIOL.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Hemangiol.

Opinie pacjentów - forum o lekach

Aktualna ocena:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.