Artykuł sponsorowany

Grypa i przeziębienie – różnice i podobieństwa

Grypę wywołują wirusy grypy – najczęściej A i B, rzadziej C. Za przeziębienie natomiast odpowiadają bardzo różne rodzaje wirusów, ale przebieg obydwu bywa podobny. Różnica między grypą a przeziębieniem może być nieznaczna i utrudniać postawienie diagnozy. W takich wypadkach jedynym miarodajnym kryterium są wyniki testu laboratoryjnego.

Przeziębienie a grypa – podobieństwa

  • Infekcja wirusowa.
  • Choroba przenoszona drogą kropelkową.
  • Wysoka zakaźność.
  • Największa zachorowalność w okresie jesienno-zimowym.
  • Objawy, takie jak gorączka, osłabienie, kaszel, katar, biegunka.

Grypa a przeziębienie – jest między nimi wiele podobieństw. Obie choroby mają podłoże wirusowe i charakter samoograniczający się. Niezależnie od tego, czy rozwija się grypa, czy przeziębienie, do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej. Wirusy grypy, tak jak wirusy przeziębienia, przenoszą się na cząsteczkach śliny i kataru. Zarażamy się więc podczas rozmowy z osobą chorą. Wystarczy wymiana kilku krótkich zdań. Jedno kaszlnięcie wypuszcza w powietrze tysiące niebezpiecznych kropelek, które przenoszą się na odległość 5 km, a nawet dalej. Wirusy bez trudu przenikają przez nasze nozdrza, jamę ustną i osiadają na błonie śluzowej, gdzie mają idealne warunki do rozmnażania. Na przeziębienie i grypę najczęściej chorujemy w miesiącach jesienno-zimowych. Dzieje się tak, ponieważ wirusy z łatwością rozprzestrzeniają się w suchym i zimnym powietrzu. Taki klimat sprzyja ich żywotności. Dlatego sezon na grypę rozciąga się od grudnia do marca, a na przeziębienie chorujemy właściwie od października do kwietnia. Szacuje się, że infekcje górnych dróg oddechowych osoba dorosła może łapać nawet 4 razy do roku. Dzieci chorują dwa razy częściej.

Jednak przeziębiamy się nie tylko wdychając zimne powietrze, w którym unoszą się chorobotwórcze drobnoustroje. Naukowcy uważają, że wirusy przeżywają na powierzchniach płaskich 48 godzin. Kiedy dotkniemy skażonej klamki lub klawiatury i niedługo potem skierujemy dłoń w stronę ust, bardzo możliwe, że sami wpuścimy patogen do organizmu. To pokazuje, jak ważna jest pieczołowicie przestrzegana zasada higieny rąk, potrzeba dezynfekcji przedmiotów wspólnego użytku i dekontaminacja pomieszczeń.

Wróćmy jeszcze do podobieństw między grypą a przeziębieniem. Omówmy te dotyczące objawów, ponieważ to znaczące zarówno z punktu widzenia leczenia, jak i ewentualnych powikłań. Grypa, tak jak przeziębienie, przynosi podwyższoną temperaturę ciała i ogólne osłabienie. Wspólnymi w przebiegu tych chorób objawami są także dolegliwości ze strony dróg oddechowych, a niekiedy objawy ze strony układu pokarmowego. Dlatego, kiedy termometr pokazuje 37,8 stopnia, czujemy się rozbici, nie mamy siły na nic poza leżeniem w łóżku, a do tego pojawia się katar, kaszel, ból gardła, trudno samodzielnie określić, co nam dolega. Czy to przeziębienie? A może grypa? Warto dokładniej przyjrzeć się objawom, ponieważ, mimo pozornego podobieństwa, jest między nimi pewna różnica.

Grypa i przeziębienie

Grypa czy przeziębienie – różnice

  • Grypa zwykle przynosi wysoką gorączkę, przeziębienie stan podgorączkowy.
  • Grypa pojawia się nagle, a przeziębienie stopniowo.
  • Grypa ma gwałtowny przebieg, przeziębienie łagodny lub umiarkowany.
  • Wysoka gorączka jest dominującym objawem grypy, a przeziębienie charakteryzuje nieżyt nosa.
  • Grypę można leczyć przyczynowo, przeziębienie tylko objawowo.

W rozpoznaniu grypy czy przeziębienia bardzo pomaga opis początku choroby. Jeśli jednego dnia czujemy się normalnie, a nazajutrz brakuje nam sił i pojawia się wysoka gorączka, która dosłownie ścina z nóg – możemy podejrzewać, że zaatakował nas wirus H1N1 (grypa typu A). Zwłaszcza, jeśli oprócz temperatury ciała powyżej 38°C, mamy także dreszcze i tak silne uczucie zimna, że przykrywamy się kołdrą i grubym kocem. Grypę charakteryzuje taki nagły, bardzo gwałtowny przebieg. Wysoka gorączka jest objawem dominującym, który utrzymuje się przez dwa-trzy dni i dopiero po tym czasie dochodzą kolejne dolegliwości. Najczęściej to katar, ból gardła, suchy kaszel, wywołujący ucisk w klatce piersiowej. Biegunka i wymioty zdarzają się rzadziej i dotyczą głównie dzieci oraz osób starszych. Z powodu wysokiej temperatury ciała mogą pojawić się u nich majaczenia gorączkowe i zaburzenia świadomości. Trzeba przy tym nadmienić, że grypa nie zawsze objawia się tak dramatycznie. Wiele zakażeń przebiega bezobjawowo, część z nich ma łagodny charakter, zwłaszcza jeśli wcześniej się zaszczepimy.

Łagodny przebieg ma przeziębienie. Większość zakażeń wirusowych wywołuje stan podgorączkowy, choć niektóre infekcje, jak enterowirusowe, przynoszą wysoką gorączkę i inne objawy grypopodobne. Niemniej jednak, kiedy jesteśmy przeziębieni, czujemy się znacznie lepiej niż chorując na grypę. Co więcej, przeziębienia możemy się spodziewać. Wiele osób czuje, że się rozłoży, zauważając u siebie ogólne osłabienie, ból głowy czy brak energii do działania. Dwa dni później przychodzą inne dolegliwości – katar, znacznie bardziej obfity niż w przebiegu grypy. W przeziębieniu to on jest dominującym objawem! Ponadto, będąc przeziębieni, skarżymy się na ból gardła i kaszel, czasem na zapalenie spojówek, bywa, że mamy biegunkę. Wszystko zależy od tego, który patogen zaatakował nasz organizm. Na szczęście z wirusami przeziębienia system odpornościowy dobrze sobie radzi. Oczywiście warto go w tym wspierać odpoczynkiem, dietą, lekami objawowymi i wszelkimi sprawdzonymi, domowymi sposobami. W przypadku grypy o ciężkim przebiegu sprawa wygląda trochę gorzej. Dużą pomoc niosą nowej generacji leki przeciwgrypowe, jednak należy je wdrożyć w początkowej fazie choroby. Po przyjęciu inhibitorów neuraminidazy (oseltamiwiru) objawy grypy łagodnieją i zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań. Aby tak się stało, trzeba na wczesny etapie rozpoznać: grypa czy przeziębienie. Na podstawie obserwacji objawów rzadko jest to skuteczne. Znacznie lepiej sprawdzają się szybkie testy przyłóżkowe, które w wiarygodny sposób potwierdzą zakażenie wirusem grypy.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.