Konsultacja merytoryczna:

GNAK

Lek GNAK jest wodnym roztworem następujących substancji:
– cukier (glukoza),
– sodu chlorek,
– sodu octan trójwodny,
– potasu chlorek,
– magnezu chlorek sześciowodny.

Glukoza jest jednym ze źródeł energii dla organizmu. Ten roztwór do infuzji dostarcza 200 kilokalorii na litr. Sód, potas, magnez, chlorek i octan są substancjami chemicznymi występującymi we krwi.

Lek GNAK jest stosowany jako źródło płynów i substancji chemicznych oraz jako źródło węglowodanów (cukier), jeśli pacjent nie jest w stanie normalnie jeść lub pić.

Jaki jest skład GNAK, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są:
– glukoza: 50 g na litr
– sodu chlorek: 1 g na litr
– sodu octan trójwodny: 3,13 g na litr
– potasu chlorek: 1,50 g na litr
– magnezu chlorek sześciowodny: 0,30 g na litr

Pozostałe składniki to:
– kwas solny stężony
– woda do wstrzykiwań

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu GNAK – jak stosować ten lek?

Lek GNAK jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Dawkę leku oraz czas jego podawania ustala lekarz. Zależy to od wieku, masy ciała oraz stanu klinicznego pacjenta i stosowanego równolegle leczenia. Lekarz może sprawdzić stężenie soli (elektrolitów) i cukru (glukozy) we krwi.

NIE należy stosować leku GNAK, jeśli zawiera widoczne cząstki lub jeśli opakowanie leku jest w jakikolwiek sposób uszkodzone.

Lek GNAK zwykle podaje się przez plastikową rurkę podłączoną do igły umieszczonej w żyle. Zazwyczaj roztwór ten podaje się do żyły w ramieniu. Lekarz może jednak zlecić inną metodę podania tego leku.

Leku GNAK NIE podaje się przez skórę (podskórnie).

Pozostały niewykorzystany roztwór należy wyrzucić. NIE wolno podawać leku GNAK z częściowo zużytego worka.

Ze względu na zawartość glukozy roztwór ten NIE powinien być podawany poprzez ten sam zestaw do infuzji co krew pełna (transfuzja krwi). Może to spowodować uszkodzenie lub zlepianie się czerwonych krwinek.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podania zbyt dużej ilości leku GNAK (przedawkowanie) lub zbyt szybkiego podania, może dojść do wystąpienia następujących objawów:
• przeciążenie wodą i (lub) sodem (solą) z nagromadzeniem płynu (obrzękiem) w tkankach, co powoduje opuchnięcie;
• wysokie stężenie cukru we krwi (hiperglikemia);
• uczucie mrowienia kończyn górnych i dolnych (parestezja);
• osłabienie mięśni;
• niezdolność ruchowa (paraliż);
• nieregularne bicie serca (arytmia serca);
• blok serca (bardzo wolne bicie serca);
• zatrzymanie akcji serca (serce przestaje bić; stan zagrażający życiu);
• stan splątania;
• zmiany nastroju;
• zmęczenie;
• skrócenie oddechu;
• sztywność mięśni;
• drżenie mięśni;
• kurcze mięśni (tężyczka);
• podwyższone stężenie magnezu we krwi.

Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast poinformować tym
lekarza. Infuzja leku zostanie przerwana, a lekarz zastosuje leczenie w zależności od objawów.

Jeżeli do leku GNAK dodano inny lek i nastąpiło przedawkowanie, ten dodatkowy lek również może powodować objawy. Należy przeczytać Ulotkę dla pacjenta dołączoną do dodanego leku w celu zapoznania się z wykazem możliwych objawów.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania GNAK – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zapytać lekarza, co pacjent może jeść lub pić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować GNAK w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz zdecyduje, czy w przypadku ciąży lub karmienia piersią można podawać lek GNAK.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego GNAK

Ulotka GNAK – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

GNAK, 50 mg/ml, roztwór do infuzji - Substancje czynne: glukoza, sodu chlorek, sodu octan trójwodny, potasu chlorek, magnezu chlorek sześciowodny

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 376.79 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat GNAK m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

GNAK, 50 mg/ml, roztwór do infuzji - Substancje czynne: glukoza, sodu chlorek, sodu octan trójwodny, potasu chlorek, magnezu chlorek sześciowodny

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 31 razy

Rozmiar plku 397.53 KB

Cena - ile kosztuje GNAK?

Cena GNAK i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę GNAK.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz GNAK? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz