Glitoprel

Glitoprel to doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Zawiera substancję czynną glimepiryd, która zmniejsza stężenie glukozy we krwi głównie poprzez pobudzanie wydzielania insuliny przez trzustkę, a także zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę i zmniejsza wychwyt insuliny przez wątrobę. Wskazaniem do stosowania leku Glitoprel jest cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) w przypadkach, w których niefarmakologiczne metody leczenia, takie jak dieta, wysiłek fizyczny lub zmniejszenie masy ciała nie powodują zmniejszenia poziomu glukozy we krwi. Glitoprel może być również stosowany w leczeniu skojarzonym z metforminą lub insuliną. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Glitoprel. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Glitoprel zawiera substancję czynną glimepiryd. Jest on doustnym lekiem przeciwcukrzycowym z grupy pochodnych sulfonylomocznika, który zmniejsza stężenie glukozy we krwi głównie w wyniku pobudzania wydzielania insuliny przez trzustkę, a także zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę i zmniejsza wychwyt insuliny przez wątrobę.

Wskazaniem do stosowania leku Glitoprel jest cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) w przypadkach, w których niefannakologiczne metody leczenia, takie jak dieta, wysiłek fizyczny lub zmniejszenie masy ciała nie powodują zmniejszenia poziomu glukozy we krwi.

Glitoprel może być również stosowany w leczeniu skojarzonym z metforminą lub z insuliną. Glimepiryd po podaniu doustnym całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Działanie leku Glitoprel utrzymuje się przez 24 godziny od jego przyjęcia.

Jaki jest skład Glitoprel, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Glitoprel jest glimepiryd. Każda tabletka zawiera odpowiednio 1 mg, 2 mg, 3 mg lub 4 mg glimepirydu.

Tabletki 1 mg, 2 mg i 4 mg:
Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), powidon, magnezu stearynian.

Tabletki 3 mg:
Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), powidon, magnezu stearynian, żółcień chinolinowa (E 104).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Glitoprel – jak stosować?

Indywidualne dawkowanie leku Glitoprel dla każdego pacjenta ustala lekarz na podstawie wyników przeprowadzanych badań laboratoryjnych, umożliwiających ocenę nasilenia cukrzycy i stopnia jej kontroli.

Początkowo podaje się 1 mg leku raz na dobę. W przypadku braku zadowalającej skuteczności dawkę tę należy stopniowo zwiększać w odstępach 1-2 tygodniowych, do 2, 3 lub 4 mg na dobę. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 6 mg glimepirydu; dawkę taką stosuje się zazwyczaj w przypadku leczenia skojarzonego z insuliną.

Leczenie tym lekiem jest zazwyczaj leczeniem długotrwałym.

Poprawa wyrównania cukrzycy związana jest zwykle ze zwiększeniem wrażliwości na insulinę, w związku z czym w trakcie leczenia może zaistnieć konieczność zmniejszenia dawkowania preparatu.

Wszelkie zmiany dawkowania leku Glitoprel powinny odbywać się po konsultacji z lekarzem.

• Stosowanie z insuliną
U pacjentów, u których nie obserwowano wystarczającej skuteczności przeciwcukrzycowej po stosowaniu maksymalnej dobowej dawki leku Glitoprel można rozpocząć jednoczesne leczenie insuliną. Stosując ustaloną dawkę glimepirydu leczenie należy rozpocząć od małych dawek insuliny stopniowo je zwiększając do uzyskania optymalnej kontroli cukrzycy. Leczenie skojarzone z insuliną należy rozpoczynać tylko pod kontrolą lekarza.

• Stosowanie z metforminą
U pacjentów, u których po zastosowaniu maksymalnej dawki dobowej metforminy nie uzyskano zadowalającej skuteczności można równocześnie zastosować lek Glitoprel. Podczas leczenia podtrzymującego określoną dawką metforminy, leczenie glimepirydcm rozpoczyna się od małych dawek, które zwiększa się w zależności od pożądanej kontroli stężenia glukozy. Leczenie skojarzone należy rozpoczynać pod ścisłą kontrolą lekarza.

Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem (ok. pól szklanki).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może wywołać hipoglikemię, utrzymującą się przez 12 do 72 godzin; jej objawy mogą być jednak zauważalne dopiero po 24 godzinach od zażycia preparatu.

W przypadku przedawkowania glimepirydu należy wezwać lekarza. Po znacznym przedawkowaniu można wykonać płukanie żołądka i podać węgiel aktywowany. Pacjentowi przytomnemu, wykazującemu objawy hipoglikemii, należy podać doustnie węglowodany (cukier)

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glitoprel – czy mogę spożywać alkohol?

Lek przyjmuje się bezpośrednio przed lub w trakcie śniadania lub innego głównego posiłku.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Glitoprel w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży.

Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Glitoprel

Ulotka Glitoprel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Glitoprel przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Glitoprel m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Glitoprel w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Glitoprel

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Glitoprel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Glitoprel. Podziel się doświadczeniami na forum.