Glimegamma

Glimegamma to doustny lek hipoglikemizujący, który pobudza wydzielanie insuliny przez trzustkę. Dzięki temu wyraźnie zmniejsza stężenie glukozy we krwi, ale tylko w czasie leczenia cukrzycy typu II. Jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest uzupełnienie diety oraz aktywności fizycznej w czasie cukrzycy typu 2 u osób od 18. roku życia w celu polepszenia kontroli glikemii. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Glimegamma. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Glimegamma jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi (należącym do grupy doustnych leków przeciwcukrzycowych). Glimegamma należy do grupy leków obniżających stężenie cukru we krwi zwanych pochodnymi sulfonylomocznika. Glimegamma powoduje zwiększenie wydzielania insuliny z trzustki. Insulina powoduje obniżenie stężenia cukru we krwi.

Glimegamma stosowana jest w niektórych formach cukrzycy (cukrzyca typu 2), jeśli dieta, ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie masy ciała nie przynoszą odpowiednich rezultatów.

Jaki jest skład Glimegamma, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest glimepiryd.

Substancje pomocnicze:
Laktoza jednowodna
Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)
Celuloza mikrokrystaliczna
Powidon K30
Magnezu stearynian

Glimegamma 1 mg, tabletki: żelaza tlenek czerwony (E172)
Glimegamma 2 mg, tabletki: żelaza tlenek żółty (E172), indygokarmin, lak (E132)
Glimegamma 3 mg, tabletki: żelaza tlenek żółty (E172)
Glimegamma 4 mg, tabletki: indygokarmin, lak (E132)
Glimegamma 6 mg, tabletki: żółcień pomarańczowa (E110)

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Glimegamma – jak stosować?

Stosowanie leku
Lek Glimegamma należy przyjmować doustnie krótko przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia (zazwyczaj przed śniadaniem). Jeśli pacjent nie je śniadania, należy przyjmować lek Glimegamma według zaleceń lekarza. Ważne jest, aby nie pomijać posiłków w trakcie leczenia glimepirydem. Lek Glimegamma należy połykać popijając co najmniej połową szklanki wody. Nie należy żuć ani rozkruszać tabletek.

Dawkowanie
Dawkę początkową ustala lekarz indywidualnie na podstawie stanu pacjenta oraz wyników badań cukru we krwi i moczu. Nie należy przyjmować większej dawki niż przepisana przez lekarza.

Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 1 mg glimepirydu na dobę. Jeśli dawka jest skuteczna, można pozostać przy takiej dawce. W przypadku braku zadowalającej skuteczności, lekarz może zwiększyć dawkę po 1-2 tygodniach leczenia do 2, 3 lub 4 mg glimepirydu na dobę. Jeśli skuteczność jest odpowiednia, należy zachować stosowane dotychczas dawkowanie. Maksymalna zalecana dawka wynosi 6 mg glimepirydu na dobę.

Można zastosować leczenie skojarzone z zastosowaniem glimepirydu i metforminy lub glimepirydu i insuliny. W takim przypadku lekarz określi odpowiednie dawki glimepirydu, metforminy lub insuliny indywidualnie dla każdego pacjenta.

Należy poinformować lekarza o zmianach masy ciała, zmianie stylu życia lub jeśli pacjent pozostaje w stresujących sytuacjach (np. po wypadku) ponieważ może to wymagać konieczności zmiany dawkowania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli zdarzy się przyjęcie zbyt dużej dawki glimepirydu lub zażycie dodatkowej dawki, istnieje ryzyko zbytniego obniżenia poziomu cukru we krwi (objawy hipoglikemii, patrz punkt 2), należy w takim przypadku spożyć cukier (np. cukier gronowy, kostkę cukru, słodki sok, posłodzoną herbatę) i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli lek zostanie przyjęty przez pomyłkę przez dziecko, należy kontrolować ilość podawanego cukru w celu uniknięcia wystąpienia niebezpiecznej hipoglikemii. Osobom w stanie utraty świadomości nie należy podawać jedzenia ani picia.

Ponieważ stan niskiego poziomu cukru we krwi może utrzymać się przez jakiś czas, pacjent powinien być pod obserwacją aż do momentu, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa. Może być konieczna hospitalizacja, także jako środek ostrożności. Należy pokazać lekarzowi opakowanie leku, aby lekarz wiedział jaki lek zastosowano.

Ciężkie przypadki obniżenia poziomu cukru we krwi z towarzyszącą utratą świadomości i poważną niewydolnością neurologiczną wymagają natychmiastowej pomocy medycznej i przyjęcia do szpitala. W otoczeniu pacjenta powinna być osoba, która może zawiadomić lekarza w nagłym przypadku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glimegamma – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Glimegamma należy przyjmować w pojedynczej dawce, krótko przed lub w trakcie śniadania lub pierwszego dużego posiłku w ciągu dnia. Tabletki należy połykać w całości (nie rozgryzając), z wystarczającą ilością wody (co najmniej ½ szklanki).

Alkohol może wzmocnić lub zmniejszyć zdolność leku Glimegamma do obniżania poziomu cukru we krwi w nieokreślony sposób.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Glimegamma w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Glimegamma nie powinien być stosowany w okresie ciąży.

Lek Glimegamma przenika do mleka ludzkiego. Lek Glimegamma nie powinien być stosowany w okresie
karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Glimegamma

Ulotka Glimegamma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Glimegamma przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Glimegamma m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Glimegamma w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Glimegamma

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Glimegamma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Glimegamma. Podziel się doświadczeniami na forum.