Gliclazide – 1A Pharma

Gliclazide-1 A Pharma jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi (doustnym lekiem przeciwcukrzycowym z grupy pochodnych sulfonylomocznika).

Gliclazide-1 A Pharma stosuje się w leczeniu pewnego rodzaju cukrzycy (cukrzyca typu 2) u dorosłych, gdy sama dieta, ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie masy ciała nie wystarczają do utrzymania prawidłowego stężenia cukru we krwi.

Jaki jest skład Gliclazide – 1A Pharma, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest gliklazyd.
Każda tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 30 mg gliklazydu.

Ponadto lek zawiera: hypromelozę 2208, wapnia wodorofosforan dwuwodny, laktozę jednowodną (informacje na temat laktozy znajdują się na końcu punktu 2), krzemionkę koloidalną bezwodną, sodu stearylofumaran.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Gliclazide – 1A Pharma – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Lek mogą przyjmować wyłącznie dorośli.
Dawkę leku ustala lekarz w zależności od stężenia cukru we krwi i ewentualnie w moczu.
Zwykle stosowaną dawką jest od 1 do 4 tabletek przyjmowanych jednorazowo w czasie śniadania. Ilość tabletek zależy od uzyskanej odpowiedzi na leczenie.
Tabletki należy połykać w całości, bez żucia.
Tabletki należy przyjmować podczas śniadania (najlepiej o tej samej porze każdego dnia), popijając szklanką wody.
Po przyjęciu tabletki (tabletek) trzeba zawsze zjeść posiłek.

Maksymalną zalecaną dawką dobową są 4 tabletki.

Jeśli rozpoczyna się skojarzone leczenie lekiem Gliclazide-1 A Pharma z metforminą, inhibitorem alfa-glukozydazy lub insuliną, lekarz ustali indywidualnie dla każdego pacjenta właściwe dawki każdego z leków.

Zmiana czynników zewnętrznych (takich jak zmniejszenie masy ciała, zmiana stylu życia, stres) lub poprawa kontroli cukrzycy może wymagać zmiany dawki leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą ilość tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

Objawami przedawkowania są objawy małego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), opisane w punkcie 2. Objawy można złagodzić, przyjmując niezwłocznie cukier lub słodkie napoje, a następnie obfitą przekąskę lub posiłek. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, należy natychmiast poinformować lekarza i wezwać pogotowie ratunkowe. To samo należy zrobić, jeśli ktoś inny (np. dziecko) nieumyślnie zażył lek. Osobom nieprzytomnym nie wolno podawać jedzenia ani picia. Zawsze należy upewnić się, że ktoś z otoczenia wie o cukrzycy pacjenta i w razie nagłej potrzeby wezwie lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gliclazide – 1A Pharma – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Gliclazide-1 A Pharma można przyjmować z pokarmem i napojami, które nie zawierają alkoholu. Alkohol może zmieniać kontrolę cukrzycy w nieprzewidywalny sposób, dlatego nie zaleca się jego picia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gliclazide – 1A Pharma w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Gliclazide-1 A Pharma w czasie ciąży. Jeśli pacjentka planuje ciążę lub jest w ciąży, należy poinformować o tym lekarza, aby mógł przepisać bardziej odpowiedni sposób leczenia. Leku Gliclazide-1 A Pharma nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.

Ulotka Gliclazide – 1A Pharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gliclazide-1 A Pharma 30 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Gliclazidum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gliclazide – 1A Pharma m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gliclazide-1 A Pharma 30 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Gliclazidum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Gliclazide – 1A Pharma - forum pacjentów

Stosujesz Gliclazide – 1A Pharma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz