GIF wycofał z obrotu lek Espumisan – wykryto nieprawidłowości

0
1252
leki na półkach

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu jednej z serii leku Espumisan – produktu stosowanego w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych np.  wzdęć.  Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Dlaczego wycofano z obrotu  Espumisan?

Espumisan to produkt leczniczy dostępny bez recepty, zawierający substancję czynną symetykon. Lek jest stosowany jest leczeniu przede wszystkim w przypadku występowania doraźnych problemów żołądkowo-jelitowych, związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów, a co za tym idzie – nieprzyjemnym uczuciem ciężkości i napięcia w brzuchu.

W kilku opakowaniach produktu Espumisan wykryto ulotki informacyjne dla pacjentów opisujące działanie i dawkowanie innego leku. Chodzi o lek Zentel, który jest lekiem przeciwpasożytniczym , wskazanym do stosowania m.in. w przypadku zarażenia owsikiem ludzkim, glistą ludzką, czy tasiemcem.

Z tego powodu Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju  całej serii produktu leczniczego Espumisan.

Które serie leku zostały wycofane?

Decyzja GIF dotyczy produktu:

  • Espumisan (Simeticonum), 100 mg/ml, krople doustne, emulsja, butelka 30 ml
  • Numer serii: 91009A
  • Data ważności: 28.02.2022
  • Podmiot odpowiedzialny: Berlin-Chemie AG, Niemcy
  • Kraj eksportu: Rumunia
  • Importer równoległy: Forfarm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Zachęcamy do sprawdzenia listy leków stosowanych w gastrologii.

Żrodło: Główny Inspektor Farmaceutyczny

Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).