Konsultacja merytoryczna:

Gensulin N

Lek Gensulin N zawiera insulinę ludzką otrzymywaną metodą rekombinacji DNA z zastosowaniem bakterii Escherichia coli, która jest identyczna z insuliną wytwarzaną przez organizm ludzki.

Insulina jest hormonem wytwarzanym w organizmie ludzkim w trzustce. Bierze udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek, powodując m.in. zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Niedobór insuliny w organizmie powoduje cukrzycę. Insulina podawana w postaci wstrzyknięć działa identycznie jak hormon wytworzony w organizmie.

Lek jest dostępny w fiolce 10 ml i przeznaczony jest do stosowania z odpowiednią strzykawką lub dostępny jest we wkładzie 3 ml i przeznaczony jest do stosowania z systemami do podawania insuliny.

Lek Gensulin N (zawiesina izofanowa) jest insuliną o pośrednim czasie działania. Oznacza to, że początek jej działania, polegający na zmniejszeniu stężenia cukru we krwi, rozpoczyna się w ciągu 1,5 godziny od podania, działanie maksymalne występuje w czasie od 3 do 10 godzin (w zależności od wielkości dawki) i trwa do 24 godzin.

Jaki jest skład Gensulin N, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest insulina ludzka otrzymywana w wyniku rekombinacji biotechnologicznej. 1 ml zawiera 100 j.m. insuliny ludzkiej.
Każda fiolka zawiera 10 ml, co odpowiada dawce 1000 j.m. insuliny ludzkiej.
Każdy wkład zawiera 3 ml, co odpowiada dawce 300 j.m. insuliny ludzkiej.

– Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: fenol, glicerol, siarczan protaminy, m-krezol, cynku tlenek, kwas solny (roztwór 0,1M), sodu wodorofosforan dwunastowodny, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Gensulin N – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W praktyce klinicznej znanych jest wiele schematów leczenia insuliną ludzką. Doboru właściwego z nich, indywidualnie dla konkretnego pacjenta i w zależności od jego zapotrzebowania, musi dokonać lekarz. Lekarz, na podstawie stwierdzonego stężenia glukozy we krwi, indywidualnie ustala właściwą dawkę oraz rodzaj preparatu insuliny.

Zmiany dawkowania, decyzje o mieszaniu preparatów insuliny oraz zamiany na inne preparaty insulin mogą być dokonywane jedynie przez lekarza.

Należy samodzielnie sprawdzać stężenie glukozy we krwi i w moczu, za pomocą prostych testów (np. paskowych). Jeśli stężenie glukozy nie jest prawidłowe, należy powiadomić o tym lekarza.

Należy przestrzegać regularnych wizyt u lekarza, zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia insuliną.

Przed zastosowaniem leku Gensulin N należy
− sprawdzić na opakowaniu zewnętrznym oraz etykiecie wkładu do wstrzykiwacza lub fiolki zgodność nazwy i oznakowania literowego otrzymanej insuliny z zapisaną przez lekarza,
− sprawdzić termin ważności na opakowaniu.

Sposób użycia
Należy wstrzyknąć dawkę insuliny zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki z poradni diabetologicznej.

Dokładny sposób dawkowania lekiem zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce do ściągnięcia poniżej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się od lekarza lub farmaceuty.

Po przedawkowaniu insuliny pojawiają się objawy hipoglikemii (stężenie cukru we krwi jest za niskie). Należą do nich: apatia, stan splątania, kołatanie serca, bóle głowy, poty i wymioty.

W umiarkowanej hipoglikemii wystarcza podanie słodkich płynów lub pożywienia bogatego w węglowodany. Zalecany jest odpoczynek. Chorzy powinni nosić przy sobie cukier w kostkach, glukozę lub słodycze.

Ciężka hipoglikemia może doprowadzić do drgawek i utraty przytomności, a nawet zgonu. Pacjent może odzyskać przytomność po wstrzyknięciu glukagonu przez osobę przeszkoloną. Po podaniu glukagonu, od razu po odzyskaniu przytomności, należy spożyć cukier lub przekąskę zawierającą cukier. Jeśli pacjent nie odzyskuje przytomności po podaniu glukagonu, powinien być leczony w szpitalu. Po każdorazowym podaniu glukagonu należy uzyskać poradę medyczną w celu ustalenia przyczyny hipoglikemii i możliwości zapobiegania jej wystąpieniu w przyszłości.

Należy poinformować krewnych, przyjaciół i współpracowników, że w przypadku utraty przytomności trzeba nieprzytomnego ułożyć na boku i natychmiast uzyskać poradę medyczną. Nie wolno w takim przypadku podawać pacjentowi nic do jedzenia ani do picia, ponieważ mogłoby to być przyczyną zadławienia.

W przypadku hipoglikemii z utratą przytomności lub częstych stanów hipoglikemii należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, gdyż może być konieczna zmiana dawki insuliny i pory jej przyjmowania oraz zmiana diety i aktywności fizycznej.

Przyczyny wystąpienia hipoglikemii:
− wstrzyknięcie zbyt dużej dawki insuliny,
− zbyt mały lub pominięty posiłek,
− wykonanie większego niż zwykle wysiłku fizycznego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gensulin N – czy mogę spożywać alkohol?

Bardzo ważne jest przestrzeganie obfitości i regularności posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gensulin N w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża u chorej na cukrzycę jest wskazaniem do stosowania insuliny. W czasie ciąży jest szczególnie ważne utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi, ponieważ zbyt wysokie stężenie cukru we krwi u kobiet w ciąży może powodować wady płodu. W pierwszym trymestrze ciąży następuje zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę z koniecznością zmniejszenia dawki insuliny, które jednak stopniowo wzrasta w ciągu 2 i 3 trymestru, przeciętnie o 75% dawki sprzed okresu ciąży.

Bezpośrednio po porodzie zapotrzebowanie na insulinę gwałtownie zmniejsza się.

U pacjentek z cukrzycą karmiących piersią, może być konieczne dostosowanie dawki insuliny i (lub) stosowanej diety, ponieważ w czasie laktacji zapotrzebowanie na insulinę jest mniejsze niż przed ciążą, a wyrównanie do pierwotnego zapotrzebowania następuje po 6-9 miesiącach.

Ulotka Gensulin N – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gensulin N, 100 j.m./ml, zawiesina do wstrzykiwań (Insulinum humanum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 180.84 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gensulin N m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gensulin N, 100 j.m./ml, zawiesina do wstrzykiwań (Insulinum humanum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 190.26 KB

Cena - ile kosztuje Gensulin N?

Cena Gensulin N i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Gensulin N.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Gensulin N? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Organiczny olej kokosowy Extra Virgin Kokonati charakteryzuje się całkowicie naturalnym składem. Jest zdrowym zamiennikiem tradycyjnych tłuszczów, umożliwiającym przygotowywanie potraw.

Syrop z Owoców granatu dzięki wyjątkowemu, orzeźwiającemu smakowi podnosi jakość i aromat wielu napojów lub deserów. Doskonale sprawdza się też jako sok (po rozcieńczeniu wodą).

Aliness Witamina K2 MK-7 100µg + Witamina D3 2000 j.m. to unikalne połączenie witamin odpowiedzialnych za wchłanianie wapnia. Zastosowana forma witaminy K2, czyli opatentowana postać VitaMK7® to dobrze przyswajalna, w pełni naturalna witamina K2.

Zaax to preparat zawierający opatentowaną kompozycję polifenoli, nukleotydów oraz izoflawonoidów pochodzenia naturalnego, które korzystnie wpływają na utrzymanie zdrowia organizmu człowieka. Preparat szczególnie polecany w profilaktyce miażdżycy.

ANTICUBIT balsam na odleżyny, posiada właściwości antyseptyczne i pielęgnacyjne niezbędne dla ochrony i komfortu ciała narażonego na podrażnienia i tworzenie się odleżyn oraz odparzeń. Balsam działa antybakteryjnie i antygrzybicznie.

Ibuprom Sprint Caps stosowany jest w bólach różnego pochodzenia, w tym: bólach głowy, zębów, mięśniowych, bólach okolicy lędźwiowo-krzyżowej, kostnych i stawowych. Bolesnym miesiączkowaniu. Gorączce.

Syrop Robitussin Antitussicum stosowany jest w objawowym leczeniu suchego, męczącego kaszlu u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. Zawiera bromowodorek dekstrometorfanu.

ENVIL KASZEL Junior to preparat w postaci syropu, którego substancją czynną jest chlorowodorek ambroksolu wykazujący właściwości wykrztuśne i mukolityczne (rozrzedzające zalegającą wydzielinę).

CHOLESTER to suplement diety działający na bazie monakoliny K, która przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie. Co więcej witaminy z grupy B sprzyjają uregulowaniu metabolizm energetycznego.

SENI CARE to pielęgnacyjny balsam do ciała, który pozwala natłuszczać skórę oraz łagodzić występujące na niej podrażnienia takie jak zaczerwienienie czy swędzenia. Eliminuje szorstkość i regeneruje. Chroni przed czynnikami zewnętrznymi.

Plusssz Zizzz uzupełnia codzienną dietę w witaminy i wapń niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jest wskazany w celu wzmocnienia organizmu i zwiększenia odporności dzieci.

GRYPOSTOP MIX to lek pierwszego ratunku, zawierający połączenie substancji skutecznie i szybko łagodzących pierwsze objawy grypy i przeziębienia. Skutecznie niweluje ból głowy, mięśni, stawów oraz obniża gorączkę i pomaga w…

Stworzony specjalnie z myślą o skórze skłonnej do zaczerwienień i trądziku różowatego Cetaphil Pro Redness Control krem nawilżający na noc przyczynia się do wzmocnienia oraz odbudowy płaszcza wodno-lipidowego skóry, zmniejsza ró…

ZAJATEK Apteo B2+C+E to suplement diety, który dzięki zawartości witamin przyśpiesza regenerację pękającej skóry. Zapobiega występowaniu zajadów i łagodzi te występujące.

RECTOSTOP o działaniu odkażającym, ściągającym, regenerującym i osłaniającym. Zabezpiecza przed bakteryjnymi czynnikami skażającymi. Może być stosowany do pielęgnacji skóry wokół odbytu w dyskomforcie związanym z podraż…

Syrop o smaku malinowym Zatogrip Junior 6+ to preparat wspierający właściwe funkcjonowanie układu oddechowego oraz odpornościowego. Skład syropu tworzy m.in. ekstrakt z kwiatów i owoców czarnego bzu, ekstrakt z pelargonii afrykańskiej…

CANPOL EasyStart laktator ręczny (manualny) to niezwykle wygodny i łatwy w zastosowaniu produkt umożliwiający odciąganie nadmiaru pokarmu z piersi. W ten sposób wspomaga i reguluje proces laktacji.

Wskazaniami do stosowania tabletek Febrisan jest krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar oraz obrzęk błony śluzowej…

Spray do nosa Quixx Zatoki to hipertoniczny roztwór soli morskiej z Oceanu Atlantyckiego zawierający mnóstwo minerałów i pierwiastków śladowych, dodatkowo wzbogacony o olejek eukaliptusowy. Preparat oczyszcza i nawilża śluzówkę nosa.

Emulsja myjąca Acnex dedykowana jest skórze trądzikowej do stosowania w codziennej higienie i pielęgnacji. Można ją stosować na twarz, a także na inne części ciała np. plecy. Kosmetyk zawiera australijski olejek z…