Konsultacja merytoryczna:

Finiprost

Finiprost - ulotka, opinie, cena, dawkowanie, zamienniki

Finiprost należy do grupy leków o nazwie inhibitory 5 α-reduktazy. Leki te powodują zmniejszenie gruczołu krokowego u
mężczyzn.

Gruczoł krokowy umiejscowiony jest pod pęcherzem moczowym (ale tylko u mężczyzn). Wytwarza on płyn znajdujący się w nasieniu. Rozrost gruczołu krokowego może prowadzić do stanu zwanego „łagodnym rozrostem gruczołu krokowego” lub BPH (ang. Benign Prostatic Hyperplasia).

Co to jest BPH ?
Jeśli pacjent ma BPH, oznacza to, że gruczoł krokowy jest powiększony. Może on uciskać na cewkę moczową, którą mocz wydalany jest z organizmu.

Może to prowadzić do takich komplikacji, jak:
– częstsza potrzeba oddawania moczu, szczególnie w nocy,
– potrzeba natychmiastowego oddania moczu,
– trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
– osłabienie strumienia moczu,
– przerywany strumień moczu,
– uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.

U niektórych pacjentów BPH może prowadzić do poważniejszych komplikacji, takich, jak:
– zakażenie układu moczowego,
– nagła niezdolność oddania moczu (ostre zatrzymanie moczu),
– konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.

Lek Finiprost stosuje się w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. Benign Prostatic Hyperplasia, BPH). Powoduje on zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego, poprawia przepływ moczu, zmniejsza objawy związane z BPH. Zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu oraz konieczności leczenia chirurgicznego.

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Finiprost:

Skład

Substancją czynną leku jest finasteryd. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg finasterydu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), skrobia żelowana, kukurydziana, sodu dokuzynian, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hydroksypropyloceluloza, hypromeloza (6 cps), tytanu dwutlenek (E 171), talk, indygotyna, lak aluminiowy (E 132), żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie / stosowanie

Dorośli
Zalecana dawka leku to jedna tabletka leku Finiprost raz na dobę (co odpowiada 5 mg finasterydu).

Tabletki powlekane można przyjmować na czczo lub w trakcie posiłku. Tabletki należy połykać w całości, nie należy ich dzielić ani rozkruszać.

Pomimo możliwości wystąpienia poprawy w krótkim czasie, leczenie może być konieczne przez okres co najmniej sześć miesięcy, aby obiektywnie ocenić czy została osiągnięta zadowalająca odpowiedź na leczenie.

Lekarz poinformuje pacjenta jak długo należy przyjmować lek Finiprost. Nie należy zbyt wcześnie przerywać leczenia, ponieważ objawy mogą powrócić.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Brak doświadczenia w leczeniu lekiem Finiprost pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie ma konieczności dostosowania dawki (patrz „Dorośli”). Dotychczas nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania leku Finiprost u pacjentów poddawanych hemodializie.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowania dawki (patrz „Dorośli”).
W przypadku wrażenia, że działanie leku Finiprost jest zbyt silne lub za słabe, należy poinformować lekarza lub farmaceutę.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Finiprost lub jeśli lek został przypadkowo przyjęty przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pokarm, napoje (alkohol)

Lek Finiprost można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Finiprost nie powinien być przyjmowany przez kobiety.

Kobiety, które są w ciąży lub mogą zajść w ciążę nie powinny dotykać przełamanych ani rozkruszonych tabletek leku Finiprost. Jeśli finasteryd zostanie wchłonięty przez skórę lub po podaniu doustnym przez kobietę spodziewającą się dziecka płci męskiej, dziecko może się urodzić z deformacją narządów płciowych. Tabletki są powlekane, co zapobiega kontaktowi z finasterydem, pod warunkiem, że tabletki nie zostaną przełamane lub rozkruszone.

Jeśli partnerka seksualna pacjenta jest lub może zajść w ciążę, pacjent powinien albo unikać narażenia partnerki na kontakt z nasieniem (np. przez stosowanie prezerwatywy), albo zaprzestać przyjmowania leku Finiprost

Finiprost ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Finiprost, 5 mg, tabletki powlekane (Finasteridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Finiprost m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Finiprost, 5 mg, tabletki powlekane (Finasteridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Finiprost cena

Cena Finiprost i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Finiprost.

Finiprost opinie - forum pacjentów

Stosujesz Finiprost? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz