Fentanyl-ratiopharm

Fentanyl-ratiopharm to silny lek przeciwbólowy, który jest dostępny na receptę. Jest często stosowany w anestezjologii oraz w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu. Lek ten jest bardzo silny, gdyż należy do grupy opioidów. Fentanyl-ratiopharm znalazł zastosowanie w leczeniu krótkotrwałych zaostrzeń bólu w przebiegu chorób nowotworowych (bólu przebijającego) u osób przyjmujących wcześniej inne leki opioidowe. Może być stosowany w postaci tabletek podpoliczkowych, systemów transdermalnych, aerozolu do nosa oraz tabletek podjęzykowych. Lek jest również wykorzystywany w terapii długotrwałego ciężkiego bólu w postaci plastrów transdermalnych. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Fentanyl-ratiopharm. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Fentanyl należy do grupy silnych leków przeciwbólowych nazywanych opioidami.
Przeciwbólowy fentanyl powoli przenika z plastra przez skórę do organizmu.

Dorośli
Fentanyl-ratiopharm wskazany jest w leczeniu przewlekłego, uporczywego bólu, który może być skutecznie leczony tylko silnymi lekami przeciwbólowymi.

Dzieci
Fentanyl-ratiopharm wskazany jest w długotrwałym leczeniu ciężkiego przewlekłego bólu u dzieci i pacjentów młodocianych w wieku 2 lat i starszych, którzy wcześniej leczeni byli innymi silnymi lekami przeciwbólowymi.

Jaki jest skład Fentanyl-ratiopharm, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest fentanyl.

Fentanyl-ratiopharm 12,5 μg/h
Jeden system transdermalny uwalnia 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę, ma 3,75 cm2 powierzchni aktywnej i zawiera 2,063 mg fentanylu.

Fentanyl-ratiopharm 25 μg/h
Jeden system transdermalny uwalnia 25 mikrogramów fentanylu na godzinę, ma7,5 cm2 powierzchni aktywnej i zawiera 4,125 mg fentanylu.

Fentanyl-ratiopharm 50 μg/h
Jeden system transdermalny uwalnia 50 mikrogramów fentanylu na godzinę, ma 15 cm2 powierzchni aktywnej i zawiera 8,25 mg fentanylu.

Fentanyl-ratiopharm 75 μg/h
Jeden system transdermalny uwalnia 75 mikrogramów fentanylu na godzinę, ma 22,5 cm2 powierzchni aktywnej i zawiera 12,375 mg fentanylu.

Fentanyl-ratiopharm 100 μg/h
Jeden system transdermalny uwalnia 100 mikrogramów fentanylu na godzinę, ma 30 cm2 powierzchni aktywnej i zawiera 16,5 mg fentanylu.

– Inne składniki leku to:
Warstwa przylegająca:
Poliakrylan [35,5: 1: 12 poli(2etyloheksylo)akrylan
kopoli(2hydroksyetylo)akrylan kopolimetakrylan]
Warstwa zewnętrzna zabezpieczająca:
Folia PP (40 μm)
Niebieski tusz
Warstwa ochronna (usuwana):
Sylikonowana folia PET (100 μm)

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Fentanyl-ratiopharm – jak stosować?

Fentanyl-ratiopharm należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz zadecyduje jaka dawka leku Fentanyl-ratiopharm jest najbardziej właściwa dla pacjenta. Lekarz podejmie decyzję na podstawie: stopnia nasilenia bólu, ogólnego stanu zdrowia i stosowanego dotychczas rodzaju leczenia bólu.
W zależności od reakcji pacjenta może być konieczne dostosowanie dawki i liczby systemów transdermalnych. Działanie terapeutyczne jest osiągane w ciągu 24 godzin po założeniu pierwszego systemu transdermalnego i zmniejsza się stopniowo po jego usunięciu. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.
Pierwszy system transdermalny zaczyna działać wolno, może to trwać jeden dzień, dlatego lekarz prowadzący może zalecić dodatkowe leki przeciwbólowe, dopóki system transdermalny fentanylu nie zacznie w pełni działać. Następnie Fentanyl-ratiopharm powinien stale zmniejszać ból, więc pacjent będzie mógł odstawić dotychczas stosowane leki przeciwbólowe. Jednakże czasami pacjent może w dalszym ciągu potrzebować dodatkowych leków przeciwbólowych.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Fentanyl-ratiopharm powinien być stosowany tylko u dzieci i młodzieży w wieku 2 lat lub starszych leczonych wcześniej innymi opioidami (np. morfiną). Fentanyl-ratiopharm nie powinien być stosowany u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Jak nakładać system transdermalny Fentanyl-ratiopharm:
– Należy znaleźć płaską, niepodrażnioną promieniowaniem powierzchnię skóry na górnej połowie ciała (tułowiu) lub górnej części ramienia, bez owłosienia, ran, plam lub innych zmian skórnych. Skóra nie może być podrażniona po leczeniu radioterapią.
– Jeśli skóra jest owłosiona, należy obciąć włosy nożyczkami. Nie należy golić włosów, ponieważ golenie podrażnia skórę. Jeśli skóra wymaga oczyszczenia, umyć ją wodą. Nie używać mydła, olejków, balsamów, alkoholu ani innych środków myjących, które mogą wywołać podrażnienie. Przed nałożeniem systemu transdermalnego należy dokładnie osuszyć skórę.
– System transdermalny należy nałożyć natychmiast po otwarciu opakowania. Po usunięciu warstwy zabezpieczającej nałożyć system transdermalny, przyciskając go mocno do skóry dłonią przez ok. 30 sekund, aby upewnić się, że dobrze przykleił się do skóry. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy brzegi systemu dokładnie przylegają do skóry. Po aplikacji systemu transdermalnego należy umyć ręce czystą wodą.
– Fentanyl-ratiopharm jest zazwyczaj stosowany przez 72 godziny (3 doby). Na zewnętrznym opakowaniu można wpisać datę i godzinę nałożenia systemu transdermalnego. Pomoże to zapamiętać, kiedy należy zmienić system transdermalny na nowy.
– Miejsca nałożenia systemu transdermalnego nie należy wystawiać na działanie zewnętrznych źródeł ciepła (patrz „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Fentanyl-ratiopharm“).
– System transdermalny jest chroniony przez folię zabezpieczającą i może pozostawać na ciele również w czasie mycia.
– U dzieci najlepiej naklejać system transdermalny na górnej części pleców, ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo usunięcia go przez dziecko.

Jak zmienić system transdermalny
– System transdermalny należy zmieniać zgodnie z zaleceniami lekarza. W większości przypadków następuje to po upływie 72 godzin (3 dni). Zazwyczaj system nie odkleja się sam. Jeśli fragmenty systemu transdermalnego pozostaną na skórze po jego zdjęciu, można je zmyć za pomocą dużej ilości mydła i wody.
– Zużyty system transdermalny należy złożyć na pół, tak by jego brzegi skleiły się ze sobą, włożyć do opakowania zewnętrznego i zwrócić go farmaceucie.
– Nowy system transdermalny należy nałożyć zgodnie z powyższą instrukcją w innym miejscu na skórze. Przed nałożeniem systemu transdermalnego na to samo miejsce musi upłynąć kilka dni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku nałożenia większej liczby systemów transdermalnych, niż zalecono, należy usunąć je i skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do szpitala, aby uzyskać opinię na temat ryzyka.

Najczęstszym objawem przedawkowania są zaburzenia oddychania. Pacjent oddycha wówczas zbyt wolno lub zbyt słabo. W takiej sytuacji należy niezwłocznie usunąć system transdermalny i porozumieć się z lekarzem. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza należy rozmawiać z pacjentem lub potrząsać nim, aby utrzymać go w stanie świadomości. Innymi objawami przedawkowania są: senność, obniżenie temperatury ciała, zmniejszenie częstości akcji serca, zmniejszenie napięcia mięśni, nadmierne uspokojenie, utrata koordynacji mięśni, zwężenie źrenic i drgawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fentanyl-ratiopharm – czy mogę spożywać alkohol?

Jednoczesne stosowanie leku Fentanyl Actavis z napojami alkoholowymi zwiększa ryzyko ciężkich działań niepożądanych i może spowodować trudności w oddychaniu, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, głębokie uspokojenie i śpiączkę. Podczas leczenia lekiem Fentanyl-ratiopharm nie należy spożywać napojów alkoholowych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Fentanyl-ratiopharm w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować Fentanyl-ratiopharm podczas porodu (również cesarskiego cięcia), ponieważ fentanyl może spowodować trudności w oddychaniu u nowonarodzonego dziecka. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania Fentanyl-ratiopharm, powinna skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować leku Fentanyl-ratiopharm w okresie ciąży i karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży. Fentanyl przenika do mleka kobiecego i może spowodować działania niepożądane u karmionego piersią dziecka, takie jak uspokojenie i depresję oddechową. Mleko kobiece wydzielone w czasie leczenia lub w ciągu 72 godzin po usunięciu ostatniego systemu transdermalnego należy wylać.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Fentanyl-ratiopharm

Ulotka Fentanyl-ratiopharm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Fentanyl-ratiopharm przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fentanyl-ratiopharm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Sprawdź cenę i dostępność Fentanyl-ratiopharm w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Fentanyl-ratiopharm

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fentanyl-ratiopharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Fentanyl-ratiopharm. Podziel się doświadczeniami na forum.