Fasenra

Fasenra jest lekiem zawierającym substancję czynną benralizumab, który jest przeciwciałem monoklonalnym, będącym rodzajem białka, które rozpoznaje i przyłącza się do specyficznej substancji występującej w organizmie. Celem działania benralizumabu jest białko zwane receptorem interleukiny-5, znajdujące się zwłaszcza na pewnym rodzaju białych krwinek zwanych eozynofilami.

Lek Fasenra jest stosowany w leczeniu ciężkiej postaci astmy eozynofilowej u osób dorosłych. Astma eozynofilowa to rodzaj astmy, w której u pacjentów występuje zbyt duża liczba eozynofilów we krwi lub w płucach.

Lek Fasenra jest stosowany jednocześnie z innymi lekami stosowanymi w leczeniu astmy (dużymi dawkami „kortykosteroidów wziewnych” w skojarzeniu z innymi lekami przeciwastmatycznymi), gdy choroba nie jest dobrze kontrolowana tylko przez te inne leki.

Eozynofile to białe komórki krwi biorące udział w stanie zapalnym towarzyszącym astmie. Przyłączając się do eozynofilów lek Fasenra pomaga zmniejszyć ich liczbę.

Lek Fasenra może zmniejszać liczbę napadów astmy u pacjentów, pomóc w lepszym oddychaniu i zmniejszyć nasilenie objawów astmy. Jeśli pacjent przyjmuje leki zwane „doustnymi kortykosteroidami”, stosowanie leku Fasenra może również umożliwić pacjentowi zmniejszenie dawki dobowej lub zakończenie przyjmowania doustnych kortykosteroidów koniecznych do kontrolowania astmy.

Jaki jest skład Fasenra, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest benralizumab. Jedna ampułko-strzykawka z 1 ml roztworu zawiera 30 mg benralizumabu.

Pozostałe składniki to: histydyna, histydyny chlorowodorek jednowodny, trehaloza dwuwodna, polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Fasenra – jak stosować?

Lek Fasenra jest podawany pacjentowi przez lekarza, pielęgniarkę lub fachowy personel medyczny w postaci wstrzyknięcia pod skórę (podskórnie).

Zalecana dawka to 30 mg we wstrzyknięciu. Pierwsze 3 wstrzyknięcia są podawane co 4 tygodnie.
Następnie pacjent będzie otrzymywał dawkę 30 mg co 8 tygodni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pacjentom z astmą eozynofilową biorącym udział w badaniach klinicznych podawano podskórnie dawki do 200 mg produktu leczniczego i nie obserwowano dowodów toksyczności związanej z dawką.

Nie ma swoistego leczenia przedawkowania benralizumabu. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie podtrzymujące z odpowiednim monitorowaniem stanu pacjenta, jeśli to konieczne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fasenra – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fasenra w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Fasenra, jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Nie wiadomo, czy lek Fasenra może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko.

Nie wiadomo, czy składniki leku Fasenra mogą przenikać do mleka kobiecego. Jeśli kobieta karmi piersią lub planuje karmić piersią, powinna porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Prowadzenie pojazdów

Jest mało prawdopodobne, by lek Fasenra wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Fasenra

Ulotka Fasenra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Fasenra przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fasenra m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Fasenra w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Fasenra

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fasenra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

8 komentarzy do “Fasenra”

  1. Witam obecnie jestem po drugiej daece Faserna ale juz po pierwszej byla rewelacyjna poprawa wkoncu przespane noce zabawa z wnukami bez problemów oddechowych no i co najwazniejsze nie mam juz ciągłego lęku ze przy ataku duszności lek nie zadziala a mialam juz tak niska wydolność oddechowa 24% Wkoncu moge normalnie funkcjonowac energia mnie wprost rozpiera Dziekuje lekrzowi ktory mnie na to leczenie skierowac dr Dulęba jestem ogromnie wdzieczna

    Odpowiedz
  2. Jestem po pierwszej dawce Benralizumabu, wcześniej byłem leczony blisko rok (jeżeli dobrze pamiętam) mepolizumabem, czasami lepiej, częściej gorzej nadal były poważne, zwykle kończące się szpitalem zaostrzenia astmy. Ostatecznie usunięto mnie z programu.

    Aktualnie jestem po pierwszym zastrzyku Faserny, mam też za sobą pierwszą, w miarę normalnie przespaną noc od dłuższego czasu, uważam też że moje samopoczucie oraz drożność nosa poprawiły się, aczkolwiek może to być jakiś rodzaj autosugestii… :)

    Dziękuję serdecznie dla pracowników oddziału alergologii USK w Białymstoku, a w szczególności dla Dr. Agnieszki Lis.

    Odpowiedz
  3. Jestem po trzecim zastrzyku i tak jak moi poprzednicy opisujący swój stan, ja również czuję się rewelacyjnie. niesamowite jest, że już po pierwszej dawce moje samopoczucie uległo poprawie.

    Odpowiedz
  4. Minął rok jak biorę Fasenre.Jest super przez rok nie miałam duszności życie, a raczej jakość życia zmieniło się na lepsze.

    Odpowiedz
  5. Jestem po pierwszej dawce i zdarzył się cud nie męczę się oddycham swobodnie tyle lat się męczyłam pierwszy miesiąc nie musiałam zażyć doustnych sterydów jeszcze nie dowierzam

    Odpowiedz
  6. Od czerwca biorę Fasenre po pierwszym zastrzyku poczułam bardzo dużą różnicę przestałam mieć duszności przestałam się męczyć kasłać moja wydolność fizyczna znacznie poprawiła się przesypiam całe noce .Wejście na piętro sprawiało mi problem ponieważ szybko się męczyłam tętno miałam dużo ponad 100 saturacja też pozostawiała dużo do życzenia .
    Leki bardzo zredukowałam serce się uspokoiło czuję się bardzo dobrze .Psychika też się poprawiła wcześniej
    miałam wieczne duszności nie dotlenienie wszystko to graniczyło z depresją .
    Jestem po 4 zastrzyku póki co jest super.

    Odpowiedz
    • Czytam to jak opisanie mojego przypadku. Jestem po pierwszej dawce. Już następnego dnia odczułam taka poprawę, że aż nie dowierzam… Wcześniej czułam się dokładnie (!)tak jak opisała pani Maria. Dziś (odpukać) oddechowo, fizycznej a przede wszystkim psychicznie – rewelacja !

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Fasenra. Podziel się doświadczeniami na forum.