Konsultacja merytoryczna:

Etoposid-Ebewe

Ten lek dostępny jest pod nazwą Etoposid-Ebewe. 1 ml koncentratu zawiera 20 mg etopozydu jako aktywnego składnika.

Etopozyd należy do grupy leków zwanych cytostatykami, które stosowane są w leczeniu raka.

Lek Etoposid-Ebewe stosowany jest w leczeniu pewnych rodzajów raka u osób dorosłych:
– rak jądra,
– drobnokomórkowy rak płuc,
– rak krwi (ostra białaczka szpikowa),
– guzy w układzie limfatycznym (chłoniak Hodgkina, chłoniak nieziarniczy),
– rak układu rozrodczego (ciążowa choroba trofoblastyczna i raka jajnika).

Etoposid-Ebewe stosowany jest w leczeniu pewnych rodzajów raka u dzieci:
– rak krwi (ostra białaczka szpikowa),
– guzy w układzie limfatycznym (chłoniak Hodgkina, chłoniak nieziarniczy).

Dokładny powód, dla którego zalecono przyjmowanie leku Etoposid-Ebewe, najlepiej przedyskutować z lekarzem.

Jaki jest skład Etoposid-Ebewe, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest etopozyd. Każdy ml koncentratu zawiera 20 mg etopozydu.

Pozostałe składniki leku to: alkohol benzylowy, etanol (96%), kwas cytrynowy bezwodny, makrogol 300, polisorbat 80.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Etoposid-Ebewe – jak stosować ten lek?

Lek Etoposid-Ebewe podawany będzie przez lekarza lub pielęgniarkę. Podawany będzie drogą powolnej infuzji do żyły. Może to zająć od 30 do 60 minut.

Dawka zostanie obliczona przez lekarza dla każdego indywidualnego przypadku. Typowa dawka, wyrażona w ilości etopozydu, to 50 do 100 mg/m2 powierzchni ciała, codziennie przez 5 kolejnych dni, lub 100 do 120 mg/m2 powierzchni ciała w dniach 1., 3. i 5. Ten cykl leczenia może zostać powtórzony w zależności od wyników badań krwi, ale nie wcześniej niż po upływie 21 dni od zakończenia pierwszego cyklu.

W przypadku dzieci leczonych na raka krwi lub układu limfatycznego stosowana dawka to 75 do 150 mg/m2 powierzchni ciała, codziennie przez 2 do 5 dni.

Czasami lekarz może przepisać inną dawkę, szczególnie w przypadku otrzymywania aktualnie lub wcześniej innego rodzaju leczenia raka lub w przypadku problemów z nerkami.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek Etoposid-Ebewe podawany jest przez lekarza lub pielęgniarkę, przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Jeżeli jednak tak się zdarzy, lekarz będzie leczył wszelkie objawy będące tego następstwem.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Etoposid-Ebewe – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Etoposid-Ebewe w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Leku Etoposid-Ebewe nie wolno przyjmować podczas ciąży, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza.

W okresie przyjmowania leku Etoposid-Ebewe nie wolno karmić piersią.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zdolni do posiadania potomstwa powinni stosować skuteczne środki antykoncepcyjne (np. metodę bariery mechanicznej lub prezerwatywy) w trakcie i przez przynajmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia za pomocą leku Etoposid-Ebewe.

Mężczyźni leczeni za pomocą leku Etoposid-Ebewe nie powinni płodzić dzieci w trakcie leczenia i przez okres do 6 miesięcy po jego zakończeniu. Ponadto przed rozpoczęciem leczenia mężczyźni powinni się skonsultować w kwestii przechowania nasienia.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni rozważający ewentualność posiadania potomstwa po zakończeniu leczenia za pomocą leku Etoposid-Ebewe powinni przedyskutować tę kwestię z lekarzem lub pielęgniarką.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną).

Ulotka Etoposid-Ebewe – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ETOPOSID-EBEWE, 20 img/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do nfuzji (Etoposidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 158.19 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Etoposid-Ebewe m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ETOPOSID-EBEWE, 20 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Etoposidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 71 razy

Rozmiar plku 226.01 KB

Cena - ile kosztuje Etoposid-Ebewe?

Cena Etoposid-Ebewe i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Etoposid-Ebewe.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Etoposid-Ebewe? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Lefrosch Capitis Duo szampon przeciwłupieżowy i przeciwgrzybiczy (Opakowanie: 110 ml)Lefrosch Capitis Duo szampon przeciwłupieżowy i przeciwgrzybiczy (Opakowanie: 110 ml) to szampon wykazujący działanie przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze o dwufazowej formule zawierającej pirokton olaminy i siarczek selenu. Preparat wspomaga w stanach zapalnych skóry głowy.

Szampon zalecany jest dla osób borykający się z występowaniem łojotokowych stanów zapalnych skó…

Zastosowanie Cellufresh krople do oczu (Opakowanie: 3X10 ml)Cellufresh krople do oczu (Opakowanie: 3X10 ml) szybko łagodzą podrażnienia oczu, pomagają pozbyć się uczucia piasku/ciała obcego pod powiekami, odświeżają. Dzięki nim pozbędziesz się pieczenia, swędzenia i zaczerwienień.
Cellufresh krople do oczu (Opakowanie: 3X10 ml) przynoszą ulgę także przy podrażnieniach wywołanych ze względu na kurz, pyłki czy też zbyt…

Zastosowanie Weleda delikatny krem do rąk z olejkiem migdałowym (Opakowanie: 50 ml)Weleda delikatny krem do rąk z olejkiem migdałowym (Opakowanie: 50 ml) to szybko wchłaniający się, delikatny krem idealny dla pielęgnacji wrażliwej skóry rąk. Lekki krem bogaty w organiczny olejek migdałowy działa kojąco na skórę podrażnioną, odpowiednio ją nawilżając i odżywiając.

Dla…

Zastosowanie BOBOLEN porost islandzki (Opakowanie: 120 ml)BOBOLEN porost islandzki (Opakowanie: 120 ml) to wyrób medyczny w formie syropu dla dzieci zawierający w swoim składzie ekstrakt z porostu islandzkiego. Preparat wykazuje działanie łagodzące i niwelujące podrażnienia spowodowane suchym kaszlem.
Wyrób może być stosowany u dzieci od pierwszego roku życia pod opieką lekarza prowadzącego w przypadku przesuszonej błony śluzowej gardła.
Preparat…

TERMCOOL Żel chłodz. 1-pomoc w oparzen. (Opakowanie: 30 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.