Esciplex

Lek Esciplex zawiera jako substancję czynną escytalopram. Lek Esciplex należy do grupy leków przeciwdepresyjnych o nazwie selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. selective serotonin reuptake inhibitors, SSRI). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększenie stężenia serotoniny. Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego są uznawane za istotny czynnik w rozwoju depresji i podobnych zaburzeń.

Lek Esciplex zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizody dużej depresji) oraz zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenia lękowe z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, uogólnione zaburzenia lękowe i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).

Pacjent może odczuć poprawę dopiero po paru tygodniach leczenia. Należy kontynuować stosowanie leku Esciplex nawet, jeżeli upłynie trochę czasu, zanim pacjent odczuje poprawę samopoczucia.

Należy zwrócić się do lekarza, jeżeli pacjent nie czuje poprawy lub czuje się gorzej.

Jaki jest skład Esciplex, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest escytalopram.
Esciplex 5 mg: Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5 mg escytalopramu, w ilości odpowiadającej 6,3875 mg escytalopramu szczawianu.
Esciplex 10 mg: Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 10 mg escytalopramu, w ilości odpowiadającej 12,775 mg escytalopramu szczawianu.
Esciplex 15 mg: Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 15 mg escytalopramu, w ilości odpowiadającej 19,1625 mg escytalopramu szczawianu.
Esciplex 20 mg: Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 20 mg escytalopramu, w ilości odpowiadającej 25,55 mg escytalopramu szczawianu.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, polakrylina potasowa, acesulfam potasowy, neohesperydyno-dihydrochalkon, magnezu stearynian, aromat mięty pieprzowej [zawierający maltodekstrynę (kukurydzianą), skrobię modyfikowaną (kukurydzianą) i olej mięty pieprzowej], kwas solny stężony (do regulacji pH).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Esciplex – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Esciplex tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej należy stosować codziennie w postaci pojedynczej dawki dobowej. Lek Esciplex może być stosowany niezależnie od posiłków.

Tabletki leku Esciplex łatwo się rozpadają i dlatego należy się z nimi ostrożnie obchodzić. Nie dotykać tabletek mokrymi dłońmi, ponieważ mogą się pokruszyć.

Dorośli
Depresja
Typowa zalecana dawka leku Esciplex wynosi 10 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może zostać zwiększona przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe
Dawka początkowa leku Esciplex wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Typowa zalecana dawka leku Esciplex wynosi 10 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Lekarz może następnie zwiększyć dawkę do 5 mg na dobę lub zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.

Uogólnione zaburzenie lękowe
Typowa zalecana dawka leku Esciplex wynosi 10 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Typowa zalecana dawka leku Esciplex wynosi 10 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Esciplex wynosi 5 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę maksymalnie do 10 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Esciplex normalnie nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dalszych informacji należy zapoznać się punktem 2 „Informacje ważne przed przyjęciem leku Esciplex”.

Czas trwania leczenia
Pacjent może odczuć poprawę dopiero po paru tygodniach leczenia. Należy zatem kontynuować stosowanie leku Esciplex, nawet jeśli upłynie nieco czasu, zanim nastąpi poprawa samopoczucia.

Nie należy zmieniać dawki leku bez konsultacji ze swoim lekarzem.

Leczenie lekiem Esciplex należy kontynuować tak długo, jak długo zaleci lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie za wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po odzyskaniu dobrego samopoczucia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Esciplex, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Niektóre objawy przedawkowania to zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia krwi i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. W przypadku wizyty u lekarza lub w szpitalu należy zabrać ze sobą pudełko po leku Esciplex.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Esciplex – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Esciplex można przyjmować podczas lub niezależnie od posiłków.

Tak jak w przypadku wielu leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Esciplex i alkoholu, choć interakcje leku Esciplex z alkoholem nie są spodziewane.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Esciplex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku Esciplex w czasie ciąży lub karmienia piersią, o ile nie omówiono z lekarzem zagrożeń i korzyści z tym związanych.

Jeśli pacjentka stosuje lek Esciplex w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, niskie stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożone odruchy, drżenia, drgania mięśni, nerwowość, drażliwość, letarg, płaczliwość, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Pacjentka powinna poinformować położną i (lub) lekarza, że stosuje lek Esciplex. Leki podobne do leku Esciplex przyjmowane w czasie ciąży, zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia u dzieci ciężkiego zaburzenia o nazwie zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodka (ang. persistent pulmonary hypertension in the newborn, PPHN), które sprawia, że dziecko oddycha szybciej i pojawia się zasinienie. Te objawy zwykle rozpoczynają się w ciągu pierwszych 24 godzin od narodzenia dziecka. Jeżeli przydarzy się to dziecku pacjentki, należy niezwłocznie skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Esciplex.

Prawdopodobne jest, że lek Esciplex przenika do mleka kobiecego.

Wykazano, że cytalopram, lek podobny do escytalopramu, obniża jakość nasienia w badaniach na zwierzętach. Teoretycznie może to wpływać na płodność, ale dotychczas nie zaobserwowano wpływu na płodność u ludzi.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Esciplex

Ulotka Esciplex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Esciplex przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Esciplex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Esciplex w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Esciplex

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Esciplex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Esciplex. Podziel się doświadczeniami na forum.