ESCERTAL

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ESCERTAL? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Escertal zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizody ciężkiej depresji) oraz stanów lękowych (takich jak: napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii, która jest lękiem przed znalezieniem się w miejscach bez możliwości uzyskania pomocy, społeczne zaburzenie lękowe (fobia społeczna) oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne).

Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny ( ang. SSRI – Selective Serotonin Re-uptake Inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny. Zaburzenie układu serotoninergicznego w mózgu uważane jest za ważny czynnik w rozwijaniu się depresji oraz związanych z nią chorób.

SKŁAD ESCERTAL, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku Escertal jest escytalopram. Każda tabletka leku Escertal zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).

Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Opadry White Y-1-7000: hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400.

JAKIE JEST DAWKOWANIE ESCERTAL? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Escertal należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli
Depresja
Zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie lęku panicznego
Zalecana dawka początkowa leku Escertal wynosi 5 mg raz na dobę przez pierwszy tydzień, którą następnie zwiększa się do 10 mg na dobę. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Zwykle zalecana dawka leku Escertal wynosi 10 mg przyjmowana raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na lek, lekarz może zmniejszyć dawkę do 5 mg raz na dobę lub zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Zwykle zalecana dawka leku Escertal wynosi 10 mg przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zwykle zalecana dawka początkowa leku Escertal wynosi 5 mg przyjmowana jako jedna dawka na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Leku Escertal nie należy zwykle stosować u dzieci oraz młodzieży. W celu uzyskania dodatkowych informacji patrz punkt 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Escertal”.

Dzieci i młodzież (poniżej 18 lat)
Lek Escertal może być przyjmowany z pokarmem lub bez. Należy połknąć tabletkę popijając wodą.
Nie należy żuć tabletek, ponieważ są gorzkie w smaku.
W razie konieczności tabletkę można podzielić. W tym celu należy położyć tabletkę na płaskiej, równej powierzchni linią podziału skierowaną ku górze. Tabletkę można następnie przełamać naciskając każdy z końców w dół palcami wskazującymi obu rąk.

Czas trwania leczenia
Może upłynąć kilka tygodni leczenia zanim pacjent poczuje się lepiej. Należy kontynuować przyjmowanie leku nawet wówczas, gdy musi upłynąć trochę czasu, do momentu uzyskania poprawy stanu pacjenta.

Nigdy nie należy zmieniać dawki leku bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem.

Przyjmowanie leku Escertal należy kontynuować tak długo, jak zalecił lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie za wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się, aby leczenie było kontynuowane przez co najmniej 6 miesięcy od momentu wystąpienia poprawy.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ESCERTAL, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent zażył większą niż przepisana dawkę leku Escertal, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet, jeśli pacjent nie ma żadnych dolegliwości. Niektóre, spośród objawów przedawkowania to: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Na wizytę, do lekarza lub szpitala, należy zabrać ze sobą opakowanie (pudełko/pojemnik) leku Escertal.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek Escertal można przyjmować z pokarmem lub bez.

Jak w przypadku innych leków, podczas leczenia lekiem Escertal wskazane jest nie pić alkoholu, mimo iż nie jest spodziewana interakcja (oddziaływanie) z alkoholem.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ESCERTAL W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę. Nie należy stosować leku Escertal, jeśli pacjentka jest w ciąży, dopóki lekarz nie omówi wspólnie z pacjentką ryzyka i korzyści wynikających ze stosowania leku.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Escertal. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Escertal, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą i pojawia się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

Jeśli pacjentka przyjmuje Escertal w ciągu trzech ostatnich miesięcy ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: drgawki, wahania temperatury ciała, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, niskie stężenie cukru we krwi, sztywność lub zwiotczenie mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenie, drżączka, letarg, drażliwość, ciągły płacz, senność lub problemy ze snem. Jeśli u dziecka wystąpi którykolwiek z wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W przypadku stosowania leku Escertal w czasie ciąży, nigdy nie należy nagle przerywać leczenia.

Kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować leku Escertal przed omówieniem z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych ze stosowaniem leku.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

ULOTKA LEKU ESCERTAL – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ESCERTAL CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

Brak charakterystyki w bazie.

REZERWACJA LEKU W APTECE - ESCERTAL CENA, REFUNDACJA

ESCERTAL OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here