Erlotinib teva


Działanie i wskazania

Lek Erlotinib Teva, zawierający substancję czynną erlotynib, jest stosowany w leczeniu pacjentów z rakiem. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu aktywności białka nazywanego receptorem naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Białko to bierze udział w procesie wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych.

Lek Erlotinib Teva jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium zaawansowanym. Może być zastosowany w leczeniu pierwszego rzutu lub gdy choroba pozostaje w znacznym stopniu niezmieniona (nie uległa nasileniu) po wstępnej chemioterapii i pod warunkiem, że komórki nowotworu wykazują specyficzne mutacje EGFR. Lek Erlotinib Teva może być także zastosowany, jeśli poprzednia chemioterapia nie zahamowała postępu choroby.

Lek ten może być również stosowany z innym lekiem, o nazwie gemcytabina, u pacjentów z rakiem trzustki z przerzutami.

Skład

Substancją czynną leku Erlotinib Teva jest erlotynib. Jedna tabletka powlekana zawiera 25 mg, 100 mg lub 150 mg erlotynibu (w postaci erlotynibu chlorowodorku), w zależności od dawki.

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian i olej roślinny uwodorniony
Otoczka tabletki: laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400

Dawkowanie

Tabletkę należy przyjmować co najmniej jedną godzinę przed posiłkiem lub co najmniej dwie godziny po posiłku.

W przypadku niedrobnokomórkowego raka płuca zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka leku Erlotinib Teva o mocy 150 mg na dobę.

W przypadku raka trzustki z przerzutami zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka leku Erlotinib Teva o mocy 100 mg na dobę. Lek Erlotinib Teva jest podawany w skojarzeniu z innym lekiem – gemcytabiną.

Lekarz może dostosowywać dawkę, modyfikując o 50 mg. W celu umożliwienia różnych schematów dawkowania lek Erlotinib Teva dostępny jest w tabletkach o mocy 25 mg, 100 mg i 150 mg.

Przedawkowanie

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Może wystąpić nasilenie działań niepożądanych i lekarz może przerwać stosowanie leku.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Tabletkę należy przyjmować co najmniej jedną godzinę przed posiłkiem lub co najmniej dwie godziny po posiłku.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy planować ciąży podczas stosowania leku Erlotinib Teva. Pacjentki, które mogą zajść w ciążę, powinny stosować odpowiednie metody antykoncepcji w trakcie leczenia i co najmniej przez 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej tabletki.

Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Erlotinib Teva, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza, który zadecyduje, czy leczenie może być kontynuowane.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Erlotinib Teva.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, ze może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here