Konsultacja merytoryczna:

Erlotinib Teva

Lek Erlotinib Teva, zawierający substancję czynną erlotynib, jest stosowany w leczeniu pacjentów z rakiem. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu aktywności białka nazywanego receptorem naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Białko to bierze udział w procesie wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych.

Lek Erlotinib Teva jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium zaawansowanym. Może być zastosowany w leczeniu pierwszego rzutu lub gdy choroba pozostaje w znacznym stopniu niezmieniona (nie uległa nasileniu) po wstępnej chemioterapii i pod warunkiem, że komórki nowotworu wykazują specyficzne mutacje EGFR. Lek Erlotinib Teva może być także zastosowany, jeśli poprzednia chemioterapia nie zahamowała postępu choroby.

Lek ten może być również stosowany z innym lekiem, o nazwie gemcytabina, u pacjentów z rakiem trzustki z przerzutami.

Jaki jest skład Erlotinib Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Erlotinib Teva jest erlotynib. Jedna tabletka powlekana zawiera 25 mg, 100 mg lub 150 mg erlotynibu (w postaci erlotynibu chlorowodorku), w zależności od dawki.

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian i olej roślinny uwodorniony
Otoczka tabletki: laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Erlotinib Teva – jak stosować ten lek?

Tabletkę należy przyjmować co najmniej jedną godzinę przed posiłkiem lub co najmniej dwie godziny po posiłku.

W przypadku niedrobnokomórkowego raka płuca zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka leku Erlotinib Teva o mocy 150 mg na dobę.

W przypadku raka trzustki z przerzutami zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka leku Erlotinib Teva o mocy 100 mg na dobę. Lek Erlotinib Teva jest podawany w skojarzeniu z innym lekiem – gemcytabiną.

Lekarz może dostosowywać dawkę, modyfikując o 50 mg. W celu umożliwienia różnych schematów dawkowania lek Erlotinib Teva dostępny jest w tabletkach o mocy 25 mg, 100 mg i 150 mg.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Może wystąpić nasilenie działań niepożądanych i lekarz może przerwać stosowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Erlotinib Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletkę należy przyjmować co najmniej jedną godzinę przed posiłkiem lub co najmniej dwie godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Erlotinib Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy planować ciąży podczas stosowania leku Erlotinib Teva. Pacjentki, które mogą zajść w ciążę, powinny stosować odpowiednie metody antykoncepcji w trakcie leczenia i co najmniej przez 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej tabletki.

Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Erlotinib Teva, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza, który zadecyduje, czy leczenie może być kontynuowane.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Erlotinib Teva.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, ze może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Erlotinib Teva

Ulotka Erlotinib Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Erlotinib Teva, 25 mg, 100 mg, 150 mg, tabletki powlekane (Erlotinibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Erlotinib Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Erlotinib Teva, 25 mg, 100 mg, 150 mg, tabletki powlekane (Erlotinibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Erlotinib Teva?

Cena Erlotinib Teva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Erlotinib Teva.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Erlotinib Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz