Eplerenotif

Eplerenotif to lek, który kontroluje ciśnienie krwi i pracę serca. Jest to wybiórczy lek hamujący działanie aldosteronu, składnika wytwarzanego w organizmie, który odpowiada za regulację ciśnienia krwi i czynności serca. Stosowany jest w leczeniu niewydolności serca, a w połączeniu z innymi lekami może zapobiegać pogorszeniu niewydolności serca po zawale serca. Lek Eplerenotif jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Eplerenotif. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Eplerenotif należy do grupy leków znanych jako selektywne środki blokujące aldosteron.
Środki te hamują działanie aldosteronu, substancji produkowanej w organizmie, która kontroluje ciśnienie krwi i pracę serca. Wysoki poziom aldosteronu może powodować zmiany w organizmie, co prowadzi do niewydolności serca.

W połączeniu z innymi lekami, które są używane w celu leczenia niewydolności serca, lek Eplerenotif może zapobiec pogorszeniu niewydolności serca po zawale serca.

Jaki jest skład Eplerenotif, jakie substancje zawiera?

[Eplerenotif 25 mg]
Substancją czynną leku jest eplerenon. Każda tabletka zawiera 25 mg eplerenonu.

Ponadto lek zawiera:
Eplerenotif 25 mg tabletki powlekane: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową, hypromelozę (5 cP), sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.
Otoczka opadry yellow 13B82402: hypromelozę (6 cP), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, polisorbat 80 i żelaza tlenek żółty (E 172).

[Eplerenotif 50 mg]
Substancją czynną leku jest eplerenon. Każda tabletka zawiera 50 mg eplerenonu.

Ponadto lek zawiera:
Eplerenotif 50 mg tabletki powlekane: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową, hypromelozę (5 cP), sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.
Otoczka opadry yellow 13B82402: hypromelozę (6 cP), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, polisorbat 80 i żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Eplerenotif – jak stosować?

Eplerenotif należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Tabletki leku Eplerenotif można przyjmować razem z posiłkiem lub na pusty żołądek. Tabletki należy połykać w całości popijając dużą ilością wody.

Lek Eplerenotif jest zwykle podawany razem z innymi lekami na niewydolność serca, np. z beta-blokerami. Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to jedna tabletka 25 mg raz na dobę, zwiększana w ciągu 4 tygodni do 50 mg raz na dobę (w postaci jednej tabletki 50 mg lub dwóch tabletek po 25 mg).

Należy oznaczyć poziom potasu we krwi przed rozpoczęciem leczenia lekiem Eplerenotif, w ciągu pierwszego tygodnia i miesiąc po rozpoczęciu leczenia lub po zmianie dawki. Dawka może być dostosowana przez lekarza, w zależności od stężenia potasu we krwi.

U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby nie jest wymagane dostosowanie dawki początkowej.

Jeśli u pacjenta występują schorzenia wątroby lub nerek, mogą być konieczne częstsze badania stężenia potasu we krwi (patrz również „Kiedy nie przyjmować leku Eplerenotif”).

Osoby w podeszłym wieku: dostosowanie dawki początkowej nie jest wymagane.

Dzieci i młodzież: lek Eplerenotif nie jest wskazany.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Eplerenotif należy natychmiast poinformować lekarza lub farmaceutę. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku, najprawdopodobniejszymi objawami będą niskie ciśnienie krwi (objawiające się pod postacią lekkiego uczucia w głowie, zawrotów głowy, zaburzeń widzenia, osłabienia, ostrej utraty przytomności) lub hiperkaliemia, czyli wysoki poziom potasu we krwi (objawiający się pod postacią skurczów mięśni, biegunki, nudności, zawrotów głowy lub bólu głowy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eplerenotif – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Eplerenotif można przyjmować z posiłkiem lub bez.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Eplerenotif w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie zbadano działania leku Eplerenotif w okresie ciąży u ludzi.

Nie wiadomo, czy eplerenon przenika do mleka ludzkiego. Razem z lekarzem należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Eplerenotif

Ulotka Eplerenotif – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Eplerenotif przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Eplerenotif m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Eplerenotif w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Eplerenotif

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Eplerenotif? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Eplerenotif. Podziel się doświadczeniami na forum.