EPIDUO FORTE


Typ preparatu: Produkt leczniczy

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Żel Epiduo Forte należy do grupy leków zwanych „lekami przeciwtrądzikowymi do stosowania miejscowego” tzn. jest stosowany w leczeniu trądziku z zaskórnikami, licznymi grudkami i krostkami. Żel ten zawiera dwie substancje czynne, adapalen i benzoilu nadtlenek, które działają wspólnie, ale w różny sposób.
– Adapalen należy do grupy leków zwanych retynoidami i działa swoiście na procesy przebiegające w skórze, które wywołują trądzik.
– Benzoilu nadtlenek działa przeciwdrobnoustrojowo oraz zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę skóry.

Lek Epiduo Forte powinien być stosowany wyłącznie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

SKŁAD

Substancjami czynnymi są: adapalen i benzoilu nadtlenek. Jeden gram żelu zawiera 3 mg (0,3%) adapalenu i 25 mg (2,5%) benzoilu nadtlenku.

Pozostałe składniki to: disodu edetynian, sodu dokuzynian, glicerol, poloksamer 124, glikol propylenowy, Simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40 % w izoheksadekanie, polisorbat 80, oleinian sorbitanu) i woda oczyszczona.

Dokładniejsze informacje podano pod koniec punktu 2 załączonej ulotki.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Epiduo Forte przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat.

Epiduo Forte jest żelem przeznaczonym do używania na skórę.

Lekarz podejmie decyzję o wyborze mocy żelu Epiduo, w zależności od nasilenia zmian i wyglądu trądziku. Lekarz zdecyduje również o zastosowaniu dodatkowego leczenia.

– Skóra powinna być czysta i sucha przed nałożeniem żelu.
– Nanosić cienką warstwę żelu równomiernie na cały obszar skóry twarzy i (lub) tułowia dotknięty trądzikiem raz na dobę, przed snem. Unikać kontaktu leku z oczami, ustami, nozdrzami i błonami śluzowymi.
– W przypadku stosowania na twarzy: umyć i osuszyć twarz i nanieść ilość wielkości ziarna groszku na każdą okolicę twarzy (np. na czoło, brodę, każdy policzek)
– Po naniesieniu leku Epiduo Forte należy natychmiast dokładnie umyć ręce.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować lek Epiduo Forte. Jeśli po upływie 4-8 tygodni nie nastąpiła poprawa, należy omówić z lekarzem korzyści z kontynuacji leczenia.

W przypadku odczuwania stałego podrażnienia po rozpoczęciu stosowania żelu Epiduo Forte, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może poprosić pacjenta o stosowanie kremu nawilżającego, stosowanie produktu leczniczego z mniejszą częstością, tymczasowe przerwanie jego stosowania lub całkowite odstawienie żelu.

Nie należy stosować kosmetyków (takich jak kremy do twarzy lub inne elementy makijażu) przed codziennym zastosowaniem leku Epiduo Forte. Produkty te można zastosować po wyschnięciu naniesionego żelu.

Stosowanie u dzieci
Leku Epiduo Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

PRZEDAWKOWANIE

Stosowanie większej dawki leku Epiduo Forte niż jest to zalecane nie powoduje szybszego ustąpienia trądziku, a może powodować podrażnienie i pojawienie się zaczerwienienia skóry.

Prosimy o skontaktowanie się z lekarzem lub szpitalem:
– w przypadku zastosowania większej dawki leku Epiduo Forte niż zalecana,
– jeśli leku przypadkowo użyło dziecko,
– jeśli pacjent lub ktoś inny przypadkowo połknął lek.

Lekarz poradzi, co należy dalej zrobić.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Nie dotyczy.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Ciąża
Leku Epiduo Forte nie należy stosować w czasie ciąży ani u kobiet planujących zajść w ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia produktem Epiduo Forte i przez 1 miesiąc po okresie leczenia. Pacjentka powinna poradzić się lekarza co do użycia odpowiedniej metody antykoncepcji. W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Epiduo Forte należy odstawić lek i jak najszybciej poinformować o tym lekarza, w celu dalszej obserwacji.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz podejmie decyzję czy przerwać karmienie piersią czy nie stosować leczenia produktem Epiduo Forte. Jeśli lekarz zaleci kontynuację leczenia, należy unikać nanoszenia żelu na klatkę piersiową, aby zapobiec narażeniu dziecka na kontakt z lekiem.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT EPIDUO FORTE

POBIERZ ULOTKĘ


Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ


Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).EPIDUO FORTE CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

13 KOMENTARZE

 1. Stosuje Epiduo Forte już 3 tydzień i nic złego się nie dzieje. Ważne jest aby przed nałożeniem leku umyć twarz emulsja cetaphil, później nałożyć krem cetaphil PS i po 15-20min.dopiero Epiduo Forte ☺️. Zero podrażnień i wysuszenia skóry. Co prawda zaczynałam najpierw nakładać Epiduo Forte co 3 dzień, później co 2 no i teraz używam codziennie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

 2. Stosuje epiduo forte od 3 miesięcy. Zapisano mi to że względu na trądzik z dużymi zmianami ropnymi, z którymi inne leki nie dawały sobie rady.
  Lek na początku porażka skórę i wysusza ale pomagają w tym okresie kremy nawilżające np cethapil czy Bioderma intensive. Trzeba uważać aby nie posmarować żelem blisko oczu ,nosa i ust bo to dodatkowo podraznia spojkowe oka, powoduje zaczerwienienie i opuchliznę.
  Po tygodniowym stosowaniu już zauważyłam poprawę. Zmiany rolne szybko znikały i nie zostały blizny. Skóra nie wydziela żebym dzięki czemu się nie świecę cały dzień. Przebarwienia powoli bledną. Na początku może być wysyp krost bo to ocyzsza skórę ale potem będzie tylko lepiej więc warto to przecierpiec dla dobrego efektu.

  • Witam, ja w tej chwili stosuje epiduo juz 2 i pol miesiaca i ciagle dalej mnie wysypuje, mam wrazenie ze nawet jest tego wiecej niz bylo? Czy po tych 3 miesiacach juz Pani nie wysypuje nowymi krostami? Jezeli nie to po jakim czasie zaczal sie etap gojenia skory u Pani? Bo ja juz trace nadzieje ze wkoncu przestanie mi to wszystko wychodzic?

  • Przejdzie bo skóra przywyknie ale najważniejsze to ja mocno nawilżać. Jak pieczenie nie ustaje to zrób sobie przerwę jeden dzień i cały czas nawilżaj cerę.

 3. Stosowałam Epiduo przez 3 miesiące codziennie i efekt to przede wszystkim ładniejszy koloryt skóry, mniejsza ilość widocznych zaskórników i mniej sebum. Teraz używam Epiduo Forte i nie czuję żadnego pieczenia, bo skóra się uodporniła mimo, że jest w nim 3 razy więcej adapalenu. Szkoda tylko, że wersja Forte nie ma 30 gramowego opakowania tak jak zwykłe Epiduo. W każdym razie, mi pomógł z zaskórnikami zamkniętymi jak i otwartymi no i zredukował produkcję sebum, dzięki czemu nowe też się nie tworzą. No i skóra nie wygląda już na nieświeżą jak wcześniej. Nie będę polecała leku, ale jeśli został Wam przepisany, to jest duża szansa, że Wam też w jakimś stopniu pomoże, zresztą badania można sobie w necie znaleźć jeśli chodzi ogólnie o retinoidy, w sumie konkretne badania o Epiduo też widziałam.

 4. Na mnie działa zbawiennie- skóra rano jest nawilżona jak nigdy (nawet meganawilżający krem nie ma an mnie takiego działania). Dobry lek, ale ważna jest systematyczność.

 5. Stosuje epiduo forte już miesiąc na początku twarz się wysuszala i piekła, stan skóry poprawił się jednak od 3 tygodnia nie odczuwam żeby epiduo działało wręcz z dnia na dzień trądziku jest coraz więcej

 6. Walczę z podskórnymi zmianami trądzikowymi i przebarwieniami,po tygodniu widzę dużą poprawę niestety Epiduo Forte bardzo wysusza skórę i czuję że mnie twarz swędzi.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innych pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here