Enstilar

Enstilar to lek w postaci piany, który zawiera dwa składniki aktywne: kalcypotriol i dipropionian betametazonu. Jest stosowany w leczeniu łuszczycy plackowatej, choroby skóry charakteryzującej się stanem zapalnym i nadmiernym tworzeniem się komórek skóry. Kalcypotriol pomaga zwalniać tempo rozmnażania komórek skóry, a betametazon działa przeciwzapalnie. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Enstilar. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Enstilar stosuje się w leczeniu łuszczycy plackowatej (Psoriasis vulgaris).

Łuszczyca jest spowodowana zbyt szybkim rozrostem komórek skóry. Powoduje to zaczerwienienie, złuszczenie i zgrubienie skóry.

Enstilar zawiera kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry, a betametazon działa przeciwzapalnie.

Jaki jest skład Enstilar, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku:
kalcypotriol i betametazon.

Jeden gram piany zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu (w postaci kalcypotriolu jednowodnego) i 0,5 mg betametazonu (w postaci betametazonu dipropionianu).

Ponadto lek zawiera:
wazelinę białą
polioksypropylenu eter stearynowy
parafine ciekłą
all-rac-α-Tokoferol
butylohydroksytoluen
butan
dimetylowy eter

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:
,

Dawkowanie preparatu Enstilar – jak stosować?

Sposób zastosowania leku Enstilar: podanie na skórę.

Przed zastosowaniem, należy przeczytać ulotkę, nawet, jeżeli lek Enstilar był już uprzednio stosowany.

Lek Enstilar jest przeznaczony do bezpośredniej aplikacji na skórę objętą łuszczycą (rozpylenie na skórę).

Instrukcja prawidłowego stosowania
1. Wstrząsnąć pojemnikiem przez kilka sekund przed użyciem.
2. Pianę aplikować trzymając pojemnik przynajmniej 3 cm od skóry , bezpośrednio na miejsca objęte łuszczycą.
3. Piana może być wyciskana w różnych pozycjach pojemnika za wyjątkiem ustawienia poziomego.
4. Delikatnie wmasować pianę w miejsca objęte łuszczycą.
5. Po aplikacji piany, należy nałożyć nakrętkę na pojemnik w celu uniknięcia przypadkowego wyciśnięcia leku.
6. Po zastosowaniu leku Enstilar należy umyć dokładnie ręce (chyba, że pianka była stosowana do leczenia zmian zlokalizowanych na rękach).Pozwoli to uniknąć przypadkowego przedostania się piany do innych miejsc (zwłaszcza twarzy, ust i oczu).

Inne informacje dotyczące prawidłowego stosowania:
– lek stosować na skórę objętą łuszczycą, nie stosować na skórę bez łuszczycy,
– w przypadku przedostania się leku do oczu, ust, narządów płciowych lub piersi w przypadku karmienia piersią, należy te części dokładnie umyć lub przepłukać,
– nie należy martwić się, jeżeli trochę żelu przypadkowo dostanie się na zdrową skórę blisko miejsca występowania łuszczycy, ale zbyt dużą ilość leku należy zetrzeć.,
– na leczone miejsce na skórze nie nakładać bandaży, szczelnych opatrunków i opasek
– w celu uzyskania optymalnego działania, zaleca się nie brać prysznica czy kąpać się bezpośrednio po nałożeniu piany,
– po nałożeniu żelu należy unikać kontaktu z tekstyliami, które się łatwo barwią na skutek działania tłuszczu (np. jedwab).

Czas trwania leczenia
– piankę należy stosować raz na dobę. Może być wygodniejsze użycie piany wieczorem.
– zwykle okres leczenia wynosi 4 tygodnie, ale po tym czasie lekarz może zdecydować o innym okresie leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ważne: jeden pojemnik 60 g leku Enstilar powinien wystarczyć przynajmniej na 4 dni (patrz punkt 2: „Ostrzeżenia i środki ostrożności”). W przypadku stosowania innych leków zawierających kalcypotriol, całkowita ilość kalcypotriolu, w tym zawartego w leku Enstilar nie może być większa niż 15 g na dobę. W przypadku zastosowania dawki wyższej niż rekomendowana na dobę należy skontaktować się z lekarzem. Nadmierne stosowanie leku Enstilar w zbyt dużej dawce może także spowodować zaburzenia stężenia wapnia we krwi, które zwykle ustępują po przerwaniu leczenia.

Długotrwałe stosowanie leku Enstilar w dużej dawce może również spowodować zaburzenia czynności nadnerczy (nadnercza to gruczoły znajdujące się obok nerek i wytwarzające hormony).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Enstilar – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Enstilar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli lekarz zgodził się na karmienie piersią, należy zachować ostrożność i nie stosować leku na powierzchni piersi. Patrz „ Instrukcja prawidłowego użycia” w załączonej ulotce.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Enstilar

Ulotka Enstilar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Enstilar przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Enstilar m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Enstilar w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Enstilar

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Enstilar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

9 komentarzy do “Enstilar”

  1. 5 lat leczenia róznymi kortykosteroidami/maście,kremy/i nic nie pomagało.Po zastosowaniu enstilaru zmiany były widoczne po dwóch dniach leczenia.Super pianka

    Odpowiedz
  2. Niby to samo co Daivobet, ale działa dużo lepiej. Używam co 2-3 dni. A jak chcę być całkiem ładny to przez parę dni codziennie. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  3. Mi pomógł,ale po tygodniu od zakończenia leczenia łuszczyca wyszła znowu,jak na tydzień wolności od łuszczycy trochę duża cena

    Odpowiedz
  4. 12 lat stosowania różnych maści,kremów i innch wynalazków. Pierwszy który zadziałał zmainy widać już po dwóch dniach stosowania. Polecam.

    Odpowiedz
  5. Również polecam, wcześniej używałem żelu betadermic który bardzo słabo pomagał. Ten spray jest świetny tym bardziej jak trzeba leczyc większość ciała…. pozdrawiam i życzę wszystkim czytelnika jak najmniej czerwonych plam i łuszczącej się skóry

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Enstilar. Podziel się doświadczeniami na forum.