Konsultacja merytoryczna:

Enilor

Lek Enilor zawiera bisoprololu fumaran należący do grupy leków zwanych beta-adrenolitykami.

Lek Enilor stosowany jest w leczeniu:
– stabilnej niewydolności serca. Jest stosowany jako dodatkowe leczenie do innych leków stosowanych w niewydolności serca.

Niewydolność serca występuje kiedy serce jest za słabe, aby odpowiednio pompować krew w całym układzie krążenia. Jest to przyczyną duszności i powstawania obrzęków. Lek Enilor zwalnia czynność serca i sprawia, że bardziej wydajnie pompuje ono krew w organizmie.

Jaki jest skład Enilor, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest bisoprololu fumaran. Każda tabletka zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg bisoprololu fumaranu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon (Typu A), magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Enilor – jak stosować ten lek?

Pacjenci, przed rozpoczęciem stosowania leku Enilor, powinni wcześniej przyjmować inne leki stosowane w niewydolności serca, w tym inhibitory ACE, leki moczopędne i glikozydy naparstnicy (w razie konieczności).

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 Lekarz ustali, ile tabletek należy przyjmować.
 Lek Enilor należy przyjmować rano, przed, podczas lub po śniadaniu.
 Tabletki należy połykać w całości popijając wodą. Nie żuć ani nie rozkruszać tabletek. Dawka leku Enilor będzie stopniowo zwiększana do momentu określenia dawki właściwej, odpowiedniej dla danego pacjenta:

Dorośli i osoby w podeszłym wieku: zalecana dawka to:
1,25 mg raz na dobę przez 1 tydzień.
Jeśli dawka jest dobrze tolerowana, można ją zwiększyć do:
2,5 mg raz na dobę przez następny tydzień.
Jeśli dawka jest dobrze tolerowana, można ją zwiększyć do:
3,75 mg raz na dobę przez kolejny tydzień.
Jeśli dawka jest dobrze tolerowana, można ją zwiększyć do:
5 mg raz na dobę przez następne 4 tygodnie.
Jeśli dawka jest dobrze tolerowana, można ją zwiększyć do:
7,5 mg raz na dobę przez kolejne 4 tygodnie.
Jeśli dawka jest dobrze tolerowana, można ją zwiększyć do:
10 mg raz na dobę. Jest to dawka podtrzymująca.
Dawka maksymalna: 10 mg raz na dobę.
Lekarz określi dawkę najodpowiedniejszą dla danego pacjenta na postawie stopnia tolerancji leku i występowania ewentualnych działań niepożądanych.
Podczas zwiększania dawki lekarz zaleci monitorowanie czynności serca i ciśnienia tętniczego.

Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek
Dostosowując dawkę leku Enilor, lekarz musi zachować szczególną ostrożność.

Dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Enilor u dzieci.

W przypadku stwierdzenia zbyt silnego lub za słabego działania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przypadkowym przyjęciu dawki większej niż zalecana należy natychmiast powiadomić lekarza lub farmaceutę. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki lub tę ulotkę tak, aby personel medyczny mógł dowiedzieć się, co dokładnie pacjent przyjął. Do objawów przedawkowania zalicza się: zawroty głowy, uczucie zamroczenia, zmęczenie, duszność i (lub) świszczący oddech. Można także obserwować: zwolnienie czynności serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego, osłabienie czynności serca i nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (któremu może towarzyszyć uczucie głodu,
nasilone pocenie i kołatanie serca).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Enilor – czy mogę spożywać alkohol?

Enilor może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Enilor w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować bisoprololu jeśli pacjentka jest w ciąży lub może być w ciąży. Bisoprolol może wpływać szkodliwie na przebieg ciąży i (lub) nienarodzone dziecko. Zwiększa się prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu, poronienia, a także małego stężenia cukru we krwi i zwolnienia czynności serca u dziecka. Lek może także wpływać na rozwój dziecka.

Nie wiadomo, czy bisoprolol przenika do mleka ludzkiego, dlatego nie zaleca się jego stosowania w okresie karmienia piersią.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Enilor

Ulotka Enilor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Enilor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Cena - ile kosztuje Enilor?

Cena Enilor i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Enilor.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Enilor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz