Endoxan

Endoxan jest lekiem cytotoksycznym lub inaczej lekiem przeciwnowotworowym. Jego działanie polega na niszczeniu komórek rakowych (co określa się mianem „chemioterapii”).

Lek Endoxan jest stosowany w leczeniu wielu różnych nowotworów. Jest on często stosowany razem z innymi lekami przeciwnowotworowymi lub radioterapią. Niektórzy lekarze mogą czasami przepisać ten lek w celu leczenia innych chorób, niezwiązanych z nowotworem; w takim przypadku lekarz poinformuje pacjenta o przyczynie przepisania tego leku.

Jaki jest skład Endoxan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cyklofosfamid i każda fiolka zawiera 1 g tej substancji.

Lek nie zawiera żadnych innych substancji.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Endoxan – jak stosować?

Cyklofosfamid jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę.

• Lek Endoxan może być podany w postaci infuzji.
• Lek Endoxan podawany jest z dużego worka, w powolnej infuzji kroplowej (kroplówce) bezpośrednio do żyły. Kroplówka może być podawana przez małą igłę wkłutą w ramię lub dłoń. U niektórych pacjentów zakładany jest centralny cewnik do żyły podobojczykowej i przez ten cewnik może być podawany Endoxan. Infuzja trwa zwykle od kilku minut do godziny, w zależności od dawki.
• Cyklofosfamid jest często podawany z innymi lekami przeciwnowotworowymi lub w połączeniu z radioterapią.

Zwykle stosowana dawka
• Lekarz zdecyduje o wielkości dawki koniecznej dla danego pacjenta i czasie jej przyjmowania.

• Dawka cyklofosfamidu zależy od:
− rodzaju choroby;
− rozmiarów ciała (wzrostu i masy);
− ogólnego stanu zdrowia pacjenta;
− stosowania innych leków przeciwnowotworowych lub radioterapii.
Cyklofosfamid jest zazwyczaj podawany jako seria terapii. Po każdym cyklu terapii następuje przerwa (okres bez podawania cyklofosfamidu) przed kolejnym cyklem.

Lekarz może uznać za konieczne zmianę dawki podawanego leku i ścisłe monitorowanie pacjenta jeśli:
• pacjent ma problemy z wątrobą lub nerkami
• pacjent jest w podeszłym wieku

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego połknięcia przez dziecko jakiejkolwiek tabletki pacjenta, należy niezwłocznie skontakotować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym lokalnego szpitala. Może być konieczne wdrożenie leczenia specjalistycznego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Endoxan – czy mogę spożywać alkohol?

Alkohol może nasilać nudności i wymioty wywołane cyklofosfamidem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Endoxan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy zachodzić w ciążę w okresie stosowania cyklofosfamidu. Może on bowiem powodować poronienia lub uszkodzenia płodu. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, powinna poinformować o tym lekarza.

• Mężczyźni i kobiety nie powinni starać się o poczęcie dziecka w okresie leczenia ani przez co najmniej 6 do 12 miesięcy po leczeniu. Należy stosować skuteczne metody antykoncepcji.
Należy zasięgnąć porady lekarza.
• Cyklofosfamid może wpłynąć na zdolność poczęcia dziecka w przyszłości. Należy rozważyć wraz z lekarzem możliwość zamrożenia nasienia lub komórek jajowych przed rozpoczęciem leczenia.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania cyklofosfamidu. Należy zasięgnąć porady lekarza.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Endoxan

Ulotka Endoxan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Endoxan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:



Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Endoxan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów



Sprawdź cenę i dostępność Endoxan w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Endoxan

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Endoxan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

2 komentarze do “Endoxan”

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Endoxan. Podziel się doświadczeniami na forum.