Enalapril Medana

Enalapril Medana to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie enalaprylu maleinian. Jest ona jednym z inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE), które przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, objawowej niewydolności serca, a także w zapobieganiu objawowej niewydolności serca u pacjentów z zaburzeniami czynności lewej komory, które nie dają jeszcze oznak niewydolności serca (bezobjawowa dysfunkcja lewej komory z frakcją wyrzutową lewej komory do 35%). Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Enalapril Medana. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Enalapril Medana zawiera substancję czynną enalaprylu maleinian, należącą do grupy leków zwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE). Inhibitory ACE powodują obniżenie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych.

Enalapril Medana jest stosowany:
– w leczeniu nadciśnienia tętniczego,
– w leczeniu objawowej niewydolności serca,
– w zapobieganiu objawowej niewydolności serca u pacjentów z zaburzeniami czynności lewej komory, które nie dają jeszcze oznak niewydolności serca (bezobjawowa dysfunkcja lewej komory z frakcją wyrzutową lewej komory do 35%).

Jaki jest skład Enalapril Medana, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest enalaprylu maleinian.
Jedna tabletka zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg enalaprylu maleinianu.

– Inne składniki leku to: sodu wodorowęglan, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Enalapril Medana – jak stosować?

Sposób i droga podania
Lek należy przyjmować doustnie. Należy spróbować przyjmować lek zawsze o tej samej(ych) porze(ach) każdego dnia, niezależnie od posiłków.

Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawki leku lekarz ustala indywidualne zależnie od stanu pacjenta i wpływu leku na ciśnienie tętnicze krwi. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki leku lub przerywać stosowania leku.

Zwykle lek jest stosowany jak podano poniżej:

Dorośli
Nadciśnienie tętnicze
Dawka początkowa wynosi od 5 mg do maksymalnie 20 mg, w zależności od stopnia nadciśnienia tętniczego oraz stanu pacjenta. Lek przyjmuje się raz na dobę. W łagodnym nadciśnieniu, zalecana dawka wynosi od 5 mg do 10 mg. U pacjentów, u których może wystąpić zbyt duże obniżenie ciśnienia tętniczego lekarz zaleci dawkę początkowej 5 mg lub mniejszą.

U pacjentów stosujących duże dawki leków moczopędnych, leczenie należy rozpoczynać po ścisłym nadzorem lekarza, ponieważ po pierwszej dawce leku może wystąpić niedociśnienie tętnicze. U tych pacjentów lekarz zaleci przyjmowanie leku w dawce początkowej 5 mg lub mniejszej. Jeżeli to będzie możliwe 2 do 3 dni przed rozpoczęciem leczenia lekiem Enalapril Medana, lekarz zaleci przerwanie stosowania leku moczopędnego. Zwykle dawka podtrzymująca leku Enalapril Medana wynosi 20 mg na dobę. Maksymalna dawka podtrzymująca wynosi 40 mg na dobę.

Objawowa niewydolność serca / bezobjawowe zaburzenia czynności lewej komory
W leczeniu objawów niewydolności serca, enalapryl jest stosowany w skojarzeniu z lekami moczopędnymi oraz, w razie konieczności, z glikozydami naparstnicy lub lekami beta-adrenolitycznymi.

Początkowa dawka u pacjentów z niewydolnością serca i bezobjawowymi zaburzeniami lewej komory serca to zwykle 2,5 mg. Leczenie należy rozpoczynać po ścisłym nadzorem lekarza, w celu ustalenia wpływu leku na ciśnienie tętnicze krwi na początku leczenia. Lekarz stopniowo zwiększy dawkę leku do dawki podtrzymującej 20 mg, przyjmowanej w dawce pojedynczej lub w dwóch dawkach podzielonych w ciągu doby, w zależności od tolerancji leku przez pacjenta. Zaleca się, aby dostosowanie dawki odbywało się w okresie od 2 do 4 tygodni. Maksymalna dawka dobowa to 40 mg na dobę, przyjmowana w dwóch dawkach podzielonych w ciągu doby.

W wyjątkowych przypadkach, u niektórych pacjentów mogą być zastosowane większe dawki. Jeśli zostały przepisane większe dawki, należy przyjmować lek ściśle z zaleceniami lekarza i nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lekarz dostosuje dawkę indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie stężenia kreatyniny w moczu oraz badania krwi.

W przypadku pacjentów dializowanych, dawka będzie się zmieniała każdego dnia, o czym poinformuje lekarz prowadzący.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Dawkę ustala lekarz prowadzący, w zależności od wydolności nerek pacjenta.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Doświadczenie w stosowaniu leku u dzieci z nadciśnieniem jest ograniczone.

Jeżeli dziecko jest w stanie połknąć tabletki, lekarz ustali dawkę zależnie od masy ciała dziecka i ciśnienia krwi. Dawka początkowa zwykle wynosi 2,5 mg u dzieci o masie ciała od 20 kg do mniej niż 50 kg oraz 5 mg u dzieci o masie ciała 50 kg i większej. Lek jest stosowany jeden raz na dobę. Lekarz dostosuje dawkę indywidualnie. Maksymalnie stosuje się do 20 mg na dobę u dzieci o masie ciała od 20 kg do mniej niż 50 kg i do 40 mg u dzieci o masie ciała 50 kg i większej.

Nie należy stosować leku u noworodków i dzieci z zaburzeniami czynności nerek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecona, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem który podejmie odpowiednie leczenie, lub jednostką pogotowia ratunkowego.

Najczęstszymi objawami przedawkowania są obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i osłupienie (stan niemal całkowitej utraty świadomości). Inne objawy mogą obejmować zawroty głowy lub uczucie „pustki” w głowie z powodu zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi, silne lub szybkie bicie serca, przyspieszenie tętna, niepokój, kaszel, niewydolność nerek i przyspieszenie oddechu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Enalapril Medana – czy mogę spożywać alkohol?

Enalapril Medana może być stosowany niezależnie od posiłków.

Alkoholu nasila działanie leku Enalapril Medana zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi, w wyniku czego mogą wystąpić zawroty głowy lub omdlenie.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Enalapril Medana w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Kobiety muszą powiedzieć lekarzowi jeśli podejrzewają, że są (lub mogą być) w ciąży. Lekarz zaleci zaprzestanie przyjmowania leku Enalapril Medana przed zajściem w ciążę lub do czasu potwierdzenia ciąży oraz może zalecić stosowanie innego leku zamiast leku Enalapril Medana. Nie zaleca się stosowania leku Enalapril Medana we wczesnej ciąży, oraz nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, gdyż stosowany w tym okresie może spowodować ciężkie wady u dziecka.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi o karmieniu piersią lub rozpoczynaniu karmienia piersią. Karmienie piersią noworodków (w pierwszych kilku tygodniach po urodzeniu), a szczególnie wcześniaków w czasie stosowania leku Enalapril Medana, nie jest zalecane.

W przypadku starszych dzieci lekarz rozważy korzyści i ryzyko stosowania leku Enalapril Medana w czasie karmienia piersią, w porównaniu z innymi lekami.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Enalapril Medana

Ulotka Enalapril Medana – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Enalapril Medana przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Enalapril Medana m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Enalapril Medana w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Enalapril Medana

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Enalapril Medana? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Enalapril Medana. Podziel się doświadczeniami na forum.