Konsultacja merytoryczna:

Empesin

Lek Empesin to sztucznie wytwarzana substancja czynna odpowiadająca naturalnemu hormonowi – wazopresynie. Reguluje on gospodarkę wodną organizmu i zmniejsza wydalanie moczu. Lek jest stosowany przy stanach wstrząsu septycznego, po nieudanym zastosowaniu innych właściwych metod celem uzyskania docelowych wartości ciśnienia tętniczego krwi wyznaczonych przez lekarza.

Jaki jest skład Empesin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest argipresyna.

1 ampułka zawierająca 2 mL koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 40 IU argipresyny (co odpowiada 133 mikrogramom), w postaci argipresyny octanu.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas octowy lodowaty (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Empesin – jak stosować ten lek?

Empesin podaje lekarz.

Empesin powinno się stosować wyłącznie dodatkowo do leczenia zwykle stosowanego. Początkowo podaje się 0,01 IU leku Empesin na minutę w postaci infuzji. Dawkę można zwiększać co 15-20 minut o maks. 0,03 IU leku Empesin na minutę. Większe dawki powinno się stosować wyłącznie w nagłym przypadku.

Lek jest podawany jako infuzja długookresowa i musi być rozcieńczony roztworem fizjologicznym soli.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek był stosowany do leczenia określonych stanów wstrząsu u niemowląt, małych dzieci i dzieci starszych na oddziale intensywnej opieki medycznej i na sali operacyjnej. Jednakże nie jest zalecane ogólne stosowanie leku Empesin w tym wskazaniu u dzieci i noworodków.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ten lek podaje lekarz. Jeśli zdaniem pacjenta podano mu zbyt dużą dawkę leku, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Empesin – czy mogę spożywać alkohol?

Nie wolno stosować leku Empesin w połączeniu z alkoholem

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Empesin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Empesin może powodować skurcze macicy i zwiększone ciśnienie wewnątrzmaciczne podczas ciąży i może zmniejszać przepływ krwi w macicy. Nie należy stosować leku podczas ciąży, o ile nie jest to wyraźnie konieczne.

Nie wiadomo, czy Empesin przenika do mleka ludzkiego.

Nie jest zalecane stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Przed przyjęciem jakichkolwiek leków należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Empesin

Ulotka Empesin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Empesin, 40 IU/2 mL, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Argipressinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 30 razy

Rozmiar plku 164.69 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Empesin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Empesin, 40 IU/2 mL, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Argipressinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 50 razy

Rozmiar plku 125.71 KB

Cena - ile kosztuje Empesin?

Cena Empesin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Empesin.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Empesin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz