DURAPHAT

SUBSTANCJE CZYNNE:

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Lek Duraphal zawiera fluorek sodu i jest stosowany w zapobieganiu próchnicy i leczeniu nadwrażliwości zębów.

SKŁAD

Substancją czynną leku jest fluorek sodu.
1 ml zawiesiny zawiera 50 mg fluorku sodu, co odpowiada 22,6 mg jonów fluoru

Inne składniki leku to: etanol 96%, wosk biały (E901), szelak (E904), kalafonia, mastyks, sacharyna (E954), substancja smakowa malinowa (maślan etylu, geraniol, rizynoid irysowy, octa izoamylu, absolut jaśminowy, glikol propylenowy i wanilinowy).

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Jeśli lekarz nie zaleci innego dawkowania dla danego pacjenta, zalecenia dotyczące stosowania leku
Duraphat sąjak podano poniżej. Należy stosować się do zaleceń, w przeciwnym razie lek Duraphat
nie będzie działał prawidłowo.

Jak często i w jakiej dawce należy stosować lek Duraphat
W przypadku przeciętnej podatności na próchnicę zaleca się powtarzanie zabiegu co 6 miesięcy; może to być połączone z rutynową kontrolą stanu uzębienia. U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem powstania próchnicy zaleca się przeprowadzanie zabiegu co 3 miesiące. Dotyczy to przede wszystkim selektywnego pokrywania lakierem partii uzębienia szczególnie narażonych na ryzyko, np. zębów mlecznych oraz wyrzynających się zębów trzonowych.

W przypadku leczenia nadwrażliwości zębów poprawę przynosi 2, 3-krotnc zastosowanie leku z kilkudniowymi przerwami pomiędzy kolejnymi zabiegami.

W przypadku jednorazowych zastosowań, nic należy przekraczać następujących dawek leku:
Dla zębów mlecznych – do 0,25 ml zawiesiny (= 5,65 mg fluoru)
Dla uzębienia mieszanego – do 0,4 ml zawiesiny (= 9,04 mg fluoru)
Dla uzębienia stałego — do 0,75 ml zawiesiny (= 16,95 mg fluoru)

Powyższe ilości nic powinny być przekroczone, jeżeli lek Duraphat jest nakładany cienką warstwą na zęby zagrożone ryzykiem próchnicy. Należy zwrócić uwagę, że podczas aplikacji za pomocą waty i narzędzi pozostaje na nich pewna ilość preparatu. W przypadku aplikacji za pomocą karpuli dokładna ilość preparatu może być odczytana ze skali na powierzchni ampułki.

W jaki sposób i kiedy stosować lek Duraphat
Należy usunąć płytkę nazębną i osuszyć zęby za pomocą waty lub powietrza. Następnie należy nałożyć zawiesinę na zęby. Pacjent nie powinien sam stosować leku Duraphat.

Duraphat nakładany jest z tuby cienką warstwą, za pomocą bawełnianych patyczków, zgłębnika lub pędzelka. Następnie w ten sam sposób należy postępować z kolejnymi zębami. Wskazane jest, aby zaczynać aplikację zawiesiny od dolnej szczęki, zanim zbierze się tam zbyt dużo śliny.

Niekonieczne jest nakładanie leku na powierzchnię zębów od strony języka, gdyż jest ona bardziej odporna na próchnicę.

Duraphat powinien być nakładany na powierzchnie najbardziej narażone na ataki próchnicy.

Podawanie preparatu Duraphat z karpuli ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku selektywnej aplikacji małej dawki preparatu. Tępa karpula z zagiętą końcówką ułatwia aplikację na powierzchnie styczne i dystalne zębów.

W celu nałożenia zawiesiny na powierzchnie międzyzębowe karpula wprowadzana jest pomiędzy zęby aplikując niewielką ilość preparatu Duraphat. Zawiesina powinna być nałożona z obydwu stron przestrzeni międzyzębowej, a także na całą powierzchnię zgryzu.

Bruzdowanie: podać kroplę preparatu Duraphat, przeciągając strzykawką wzdłuż bruzd zębowych. Nadwrażliwość krawędzi wypełnień, koron i szyjek zębowych może być leczona w ten sam sposób. Gładkie powierzchnie zębów należy leczyć tylko w przypadku zwiększonej aktywności próchnicy, zwłaszcza w przypadku wczesnych objawów demineralizacji (odwapnienia). Do tego celu, strzykawkę należy umieścić stycznie i w takim ułożeniu Duraphat można rozprowadzić na powierzchni zagiętym końcem karpuli.

Duraphat może być stosowany do leczenia obszarów wokół aparatów ortodontycznych używając karpuli.

PRZEDAWKOWANIE

W zależności od dawki oraz drogi podania, w skrajnych przypadkach może zostać podana do jamy ustnej większa ilość fluoru. W przypadku połknięcia leku mogą wystąpić wymioty i biegunka, zwłaszcza u pacjentów z wrażliwym żołądkiem.

Jeśli w okresie rozwoju zębów następuje powtarzające się przekraczanie dawki 2 mg fluoru na dobę (podanej miejscowo lub ogólnie), może doprowadzić to do zaburzeń mineralizacji szkliwa. Ten stan, zwany fluorozą, objawia się występowaniem plam na szkliwie.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Nie należy stosować leku na całe uzębienie, jeśli pacjent jest na czczo.

Nie żuć pokarmów przez 4 godziny po aplikacji leku. Można spożywać lekkie pokarmy i napoje.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lek Duraphat zawiera 33,8% objętościowych etanolu (każda dawka zawiera do 0,2 g alkoholu) i z tego względu zaleca się unikania stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

DOKUMENTACJA LEKU DURAPHAT – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

POBIERZ ULOTKĘ


POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ
ZAREZERWUJ DURAPHAT W NAJBLIŻSZEJ APTECE

OPINIE O LEKU DURAPHAT

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here