Dorzolamide/Timolol NTC

Dorzolamide/Timolol NTC składa się z dwóch substancji czynnych: dorzolamidu i tymololu.
Dorzolamid należy do grupy leków zwanych „inhibitorami anhydrazy węglanowej”.
Tymolol należy do grupy leków zwanych „beta-adrenolitykami”. Obydwa leki obniżają podwyższone ciśnienie w gałce ocznej.

Dorzolamide/Timolol NTC jest przepisywany przez lekarza w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia w oku w leczeniu jaskry, gdy same krople do oczu zawierające leki beta-adrenolityczne niewystarczająco obniżają ciśnienie w oku.

Może Cię także zainteresować: Poradnik - Bezpieczeństwo stosowania leków

SKŁAD

– Substancje czynne leku to dorzolamid i tymolol. Jeden mililitr zawiera 20 mg dorzolamidu w postaci dorzolamidu chlorowodorku i 5 mg tymololu w postaci tymololu maleinianu.

– Pozostałe składniki leku to mannitol (E421), sodu cytrynian (E331), hydroksyetyloceluloza, benzalkoniowy chlorek, sodu wodorotlenek (E524) i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Dorzolamide/Timolol NTC – jak stosować ten lek?

Należy zawsze stosować lek ściśle według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz powie dokładnie, ile kropli leku Dorzolamide/Timolol NTC należy stosować i jak długo.
Zazwyczaj stosuje się jedną kroplę do chorego oka (oczu) rano i wieczorem.

Jeżeli oprócz leku Dorzolamide/Timolol NTC równocześnie stosowany jest inny lek w postaci kropli do oczu, należy zachować co najmniej dziesięciominutową przerwę przed podaniem następnego leku.

Nie należy zmieniać dawki leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Nie wolno dopuścić, aby końcówka zakraplacza dotknęła oka lub okolic oka. Krople do oczu mogą ulec zanieczyszczeniu bakteriami, które mogą wywołać zakażenie oka prowadzące do poważnych uszkodzeń oka, a nawet do utraty wzroku. Aby uniknąć ewentualnego skażenia pojemnika, należy myć ręce przed użyciem leku oraz nie należy dopuszczać do kontaktu końcówki zakraplacza z jakąkolwiek powierzchnią.
W przypadku podejrzenia, że roztwór może być skażony lub w razie wystąpienia infekcji oka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem odnośnie dalszego stosowania zawartości tej butelki leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podania do oka zbyt wielu kropli lub połknięcia zawartości butelki, wśród innych objawów mogą wystąpić zawroty głowy, trudności w oddychaniu, ból głowy lub uczucie zwolnionej czynności serca. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dorzolamide/Timolol NTC – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat stosowania leku Dorzolamide/Timolol NTC z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dorzolamide/Timolol NTC w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Nie należy stosować leku Dorzolamide/Timolol NTC w czasie ciąży. Kobieta w ciąży lub planująca zajść w ciążę powinna poinformować o tym lekarza.

Karmienie piersią
Jeśli konieczne jest leczenie produktem Dorzolamide/Timolol NTC, nie należy karmić piersią.
Kobieta karmiąca lub zamierzająca karmić piersią powinna poinformować o tym lekarza.

Kategorie powiązane: D,

Ulotka Dorzolamide/Timolol NTC – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dorzolamide/Timolol NTC, 20 mg/ml + 5 mg/ml, krople do oczu, roztwór (Dorzolamidum + Timololum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dorzolamide/Timolol NTC m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dorzolamide/Timolol NTC, 20 mg/ml + 5 mg/ml, krople do oczu, roztwór (Dorzolamidum + Timololum)

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dorzolamide/Timolol NTC? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz