Doreta

Doreta jest lekiem złożonym zawierającym dwa leki przeciwbólowe: tramadol i paracetamol, które działając razem uśmierzają ból.

Wskazaniem do stosowania leku są bóle o nasileniu umiarkowanym do dużego, jeśli lekarz uzna, że wymagane jest podanie tramadolu w skojarzeniu z paracetamolem.

Jaki jest skład Doreta, jakie substancje zawiera?

Doreta, 37,5 mg + 325 mg
– Substancjami czynnymi leku są tramadolu chlorowodorek oraz paracetamol. Jedna tabletka powlekana zawiera 37,5 mg tramadolu chlorowodorku, co odpowiada 32,94 mg tramadolu i 325 mg paracetamolu.

– Inne składniki leku to:
– Rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna (E 460) i magnezu stearynian (E 572)
– Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, żelaza tlenek żółty (E 172) i polisorbat 80.

Doreta, 75 mg + 650 mg
– Substancjami czynnymi leku są tramadolu chlorowodorek oraz paracetamol. Każda tabletka powlekana zawiera 75 mg tramadolu chlorowodorku, co odpowiada 65,88 mg tramadolu, oraz 650 mg paracetamolu.

– Pozostałe składniki leku to:
– rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna i magnezu stearynian;
– otoczka tabletki: hypromeloza 3 mPas, hypromeloza 6 mPas, makrogol 400, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Doreta – jak stosować?

Doreta, 37,5 mg + 325 mg
Lek Doreta należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawka początkowa to zazwyczaj dwie tabletki. W razie konieczności kolejne dawki mogą być stosowane co sześć godzin, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (co odpowiada 300 mg tramadolu oraz 2600 mg paracetamolu).
Dawka leku powinna być dobrana w zależności od nasilenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból. Ogólnie należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę łagodzącą ból.

Ciężkie choroby wątroby lub nerek (niewydolność)/pacjenci dializowani
Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek nie powinni stosować leku Doreta.
U pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby lub nerek lekarz może zwiększyć odstępy między dawkami.
Nie zaleca się stosowania leku Doreta u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 75 lat) wydalanie tramadolu może być opóźnione. Lekarz może zwiększyć odstępy między dawkami.

Tabletki należy połknąć popijając płynem. Tabletek nie należy kruszyć ani rozgryzać.
Lek należy stosować przez możliwie najkrótszy okres czasu.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Doreta jest za mocne (tj. pojawia się uczucie senności lub problemy z oddychaniem) lub za słabe (tj. niedostateczne uśmierzenie bólu), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W razie braku poprawy należy skontaktować się z lekarzem.

Doreta, 75 mg + 650 mg
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawka początkowa to zazwyczaj jedna tabletka. W razie konieczności kolejne dawki można stosować co sześć godzin, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nie należy stosować więcej niż 4 tabletki na dobę (co odpowiada 300 mg chlorowodorku tramadolu oraz 2600 mg paracetamolu).
Dawka leku powinna być dobrana w zależności od nasilenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból. Ogólnie należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę łagodzącą ból.

Ciężkie choroby wątroby lub nerek (niewydolność)/pacjenci dializowani
Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek nie powinni stosować leku Doreta.
U pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby lub nerek lekarz może zwiększyć odstępy między dawkami.
Nie zaleca się stosowania leku Doreta u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 75 lat) wydalanie tramadolu może być opóźnione. Lekarz może zwiększyć odstępy między dawkami.

Tabletki należy połknąć popijając płynem. Tabletkę można podzielić na równe dawki. Jednakże tabletek nie należy rozgryzać ani kruszyć.
Lek należy stosować przez możliwie najkrótszy okres.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Doreta jest za mocne (tj. pojawia się uczucie senności lub trudności z oddychaniem) lub za słabe (tj. ból nie został dostateczne uśmierzony), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W razie braku poprawy należy skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania leku należy niezwłocznie poradzić się lekarza, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, ponieważ istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawka leku Doreta mogą wystąpić ciężkie zaburzenia krążenia, zaburzenia świadomości aż do śpiączki, drgawki lub zaburzenia oddychania, złe samopoczucie, wymioty, utrata masy ciała lub ból brzucha.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Doreta – czy mogę spożywać alkohol?

Lek może być przyjmowany z jedzeniem lub niezależnie od niego.

Stosowanie leku może wywołać senność. Picie alkoholu może nasilić senność. Alkohol: zwiększa uspokajające działanie opioidowych leków przeciwbólowych, co wpływając na zdolność do koncentracji może spowodować, że prowadzenie pojazdów i obsługa urządzeń mechanicznych może być niebezpieczna; należy unikać picia napojów alkoholowych oraz przyjmowania leków zawierających alkohol.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Doreta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ponieważ lek jest skojarzeniem dwóch substancji czynnych zawierających tramadol, nie powinien być przyjmowany w czasie ciąży i karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Doreta

Ulotka Doreta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Doreta przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Doreta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Sprawdź cenę i dostępność Doreta w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Doreta

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Doreta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

30 komentarzy do “Doreta”

  1. Wbrew powszechnej opinii jest to bezpieczny preparat dla osób, które dobrze tolerują leki opioidowe. Nie wpływa drażniąco na żołądek, nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego, nie obciąża w znaczny sposób wątroby i nerek. Dziwię się, że w Polsce na bóle kręgosłupa zapisywany notorycznie jest diklofenak, ketoprofen czy nimesulid, które potrafią narobić dużych szkód w organizmie (nie bez powodu podaje się do nich leki osłonowe z grupy inhibitorów pompy protonowej). Z działań niepożądanych, standardowe dla leków opioidowych (wpływających na serotoninę i receptory opioidowe) zaparcia, nadmierna potliwość, drżenie mięśniowe, euforia, pobudzenie, zawroty głowy, nudności (niewielka grupa osób). Tramadol jest niestety w naszym kraju nadal mocno demonizowany, szczególnie u młodych lekarzy i farmaceutów – co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Drabina analgetyczna to jedno, ale skuteczność i bezpieczeństwo to inna kwestia.

    Odpowiedz
  2. Witam,mam 83 lata od 4 lat biore”Dorete” 3 tabletki dziennie na silne bóle kręgosłupa.Staram się nie brać więcej jak 3 tabletki,ale łatwo NIE jest.Wszystko zależy od dnia.Czasem bardzo dobrze się czuje 2-3 ch dni,a potem znowu żle około 3 dni.Sam nie wiem od czego to zależy,zresztą lekarze też nie.
    SZCZRZE to jest utrapianiem lekarzy,patrzą na PESEL i reszta wiadoma.
    Nie stosowałem plastrów Transtec,może ktoś ma z nimi doświadczenie ?

    Odpowiedz
  3. Napiszę tak nie którzy mają zdanie takie że leki o silnym działaniu uzależniają to uzależnia nasza głowa skoro twierdzimy że ten lek nam bardzo pomaga i potrzebujemy go więcej to właśnie od tego zależy nasze myślenie możecie się że mną nie zgodzić ale to prawda i w ten o to sposób nadużywanie większej i mocniejsze dawki doprowadza do lekomani.

    Odpowiedz
  4. Doreta działa mocno przeciwbólowo.jedyny skutek uboczny to lekka senność w pierwszej godzinie po podaniu.działa 12godzin

    Odpowiedz
  5. Przy rwie kulszowej żaden środek nie pomagał brałem olfen i nic , po zastosowaniu leku Dorera po dwóch godzinach byłem wstanie wstać z lozka i na drugi dzień funkcjonować polecam

    Odpowiedz
  6. Na mnie działa ale po tygodniu postanowiłam ostawić i niestety następnego dnia musiałam wziąć bo złe sie poczułam, drżezenie i mrowienie w nogach, ogolnie zle sie poczulam. po jakies godz od zazycia tabletki wszystko dobrze. Jak odstawic ten lek?

    Odpowiedz
  7. Doreta na mnie nie działa. Nie mam żadnych negatywnych reakcji, skutków ubocznych a po zażyciu 1 tabletki być może po około 2-3 godzin coś tam drgnie przeciwbólowo ale to naprawdę bardzo mało.

    Odpowiedz
  8. Witam ja niedawno miałam kolonoskopie i wzięłam przed nią lek doreta oczywiście skonsultowalam to z lekarzem który jest chirurguem onkologiem i proktologiem czy mogę stwierdzil że mogę więc wzięłam ale słyszałam też że ten lek wpływa na perystaltyke jelit choć w ulotce nic takiego nie pisze tylko że jest to silny lek przeciw bólowy może ktoś ma jakieś takie informacje?

    Odpowiedz
    • Oczywiście, że lek wpływa na perystaltykę – takie działanie leków opioidowych. Zaparcia to najczęstsze działanie niepożądane po tramadolu.

      Odpowiedz
  9. danuta biore tabletki doreta po zlamaniu trojskokowym goleni lewej pomagaja bol ustepuje i co wiecej jak nie wezme tego leku czuje sie ogolnie zle jestem senna slaba i rozdrazniona wiec biore tabletki 3 x na dobe

    Odpowiedz
  10. Bez nadziejny lek i slabe dzialanie. Jesli ktos uzywal Olfen 100 SR, to po jakims czasie stosujac Doreta, nic ten lek nie pomoze bo jest zaslaby w dzialaniu.Przemysl farmaceutyczny na świecie zarabia potężne pieniadze na produkcji lekow, a my naiwni wierzymy w moc cudotworcza w tych oszukanych i toksycznych lekach, ktore nigdy nam nie zwroca zdrowia.

    Odpowiedz
    • Mnie też Doreta nie pomagał czułam senności pocenie się brak apetytu i brak smaku powiadomiłam panią doktor i powiedziałam te objawy powiedziała ,ze to wskazuje na kovit19 i wysłała mnie na test wyników jeszcze nie ma czy musiałam je brać odstawiłam i czuje się lepiej a nerwowa byłam i nie spokojna tak na mnie działał ten lek i co wyszło w opinii lekarza ,że to jest podejrzenie na korona czekam teraz na wynik jaki wyjdzie z wymazu.

      Odpowiedz
  11. Mąż bierze ten lek,jest po operacji kręgosłupa .Pani doktor zaproponowała by brał na noc ,by rano mógł wstać na nogi.Pomaga.

    Odpowiedz
  12. Po skręceniu stopy wylądowałem w szpitalu wdał się silny stan zapalny wyszedłem biorę dorete i nic mi nie jest a życie jest lepsze stosuje się do lekarza a nic Ci nie będzie adziala naprawdę. Skutecznie to nie trucizna tylko lek pomagający żyć!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Doreta. Podziel się doświadczeniami na forum.