Demezon

Demezon to lek, który zawiera substancję czynną deksametazon. Jest to glikokortykosteroid o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwalergicznym. Lek ten jest stosowany w sytuacjach klinicznych, które wymagają podawania glikokortykosteroidów w celu leczenia i łagodzenia symptomów choroby podstawowej oraz ostrych stanów zagrożenia życia, takich jak wstrząs, stan obrzękowy mózgu czy stan astmatyczny. Demezon jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Demezon. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Demezon zawiera kortykosteroid łagodzący reakcje zapalne w obrębie oka, wynikające np. z alergii.

Demezon jest stosowany w leczeniu steroidami niezakaźnych stanów zapalnych w obrębie spojówki, rogówki (bez uszkodzenia powierzchni oka) i przedniego odcinka oka, w tym alergii, podrażnień, oparzeń termicznych i chemicznych.

Jaki jest skład Demezon, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest deksametazonu sodu fosforan.
1 ml roztworu zawiera 1,315 mg deksametazonu sodu fosforanu, co odpowiada 1 mg deksametazonu (1,2 mg deksametazonu fosforanu).

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, disodu fosforan bezwodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu edetynian, woda do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Demezon – jak stosować?

Zalecana dawka
O ile lekarz nie przepisał inaczej, zalecana dawka to:
Jedna kropla do worka spojówkowego zmienionego chorobowo oka 2 do 5 razy na dobę przez pierwsze 2 dni, następnie 1 kropla 3 razy na dobę. W szczególnie ciężkich przypadkach początkowo 1 kropla co godzinę.

Lekarz ustali czas trwania leczenia w zależności od objawów i nasilenia choroby.
Jednak czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 2 tygodni bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podania
Podanie do oka.

Oddzielić pojemnik jednodawkowy od pozostałych poprzez delikatne przekręcenie i pociągnięcie.

Przekręcić końcówkę. Tylko poprzez przekręcenie (a nie pociągnięcie) powstanie otwór tworzący odpowiedni zakraplacz.

Odchylić nieznacznie głowę do tyłu, spojrzeć do góry i palcem wskazującym wolnej ręki odciągnąć dolną powiekę ku dołowi. Ustawić pojemnik jednodawkowy pionowo nad okiem. Nacisnąć lekko pojemnik, aby zakroplić lek. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza oka ani brzegu powieki.

Zamknąć oczy i ucisnąć wewnętrzny kącik oka przy nasadzie nosa przez minutę. Pozwoli to zapobiec przedostawaniu się leku Demezon poprzez przewód łzowy do pozostałych części organizmu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ze względu na ograniczoną pojemność worka spojówkowego, przedawkowanie leku Demezon jest praktycznie niemożliwe. W przypadku przedawkowania leku Demezon należy przepłukać oczy letnią wodą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Demezon – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Demezon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania leku Demezon u kobiet w okresie ciąży. Dlatego pacjentka powinna stosować lek Demezon podczas ciąży tylko po dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka przez lekarza. Jeśli stosowanie leku Demezon jest bezwzględnie konieczne, należy stosować możliwie najmniejszą dawkę, przez możliwie najkrótszy okres.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek Demezon przenika do mleka ludzkiego, jednak przenikanie do mleka zostało potwierdzone podczas stosowania kortykosteroidów podawanych doustnie. Dlatego lek Demezon może być stosowany w okresie karmienia piersią jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla dziecka.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Demezon

Ulotka Demezon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Demezon przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:



Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Demezon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:



Sprawdź cenę i dostępność Demezon w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Demezon

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Demezon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Demezon. Podziel się doświadczeniami na forum.