Konsultacja merytoryczna:

Deferasirox MSN

Co to jest lek Deferasirox MSN
Deferasirox MSN zawiera substancję czynną zwaną deferazyroks. Jest to substancja chelatująca żelazo, czyli lek stosowany w celu usunięcia nadmiaru żelaza (tzw. przeciążenie żelazem) z organizmu. Lek Deferasirox MSN wychwytuje i usuwa nadmiar żelaza, które jest następnie wydalane głównie z kałem.

W jakim celu stosuje się lek Deferasirox MSN
Wielokrotne transfuzje krwi mogą być konieczne u pacjentów z różnymi rodzajami niedokrwistości (na przykład talasemią, niedokrwistością sierpowatokrwinkową lub zespołami mielodysplastycznymi). Wielokrotne transfuzje krwi mogą jednak powodować nadmierne gromadzenie się żelaza. Dzieje się tak dlatego, że krew zawiera żelazo a organizm nie posiada naturalnych metod usuwania nadmiaru żelaza otrzymywanego podczas transfuzji. U pacjentów z zespołami talasemii niezależnymi od transfuzji krwi, może się również z czasem rozwinąć przeciążenie żelazem, głównie w wyniku zwiększonego wchłaniania żelaza z pożywienia, spowodowanego małą liczbą krwinek. Z czasem żelazo w nadmiernej ilości może spowodować uszkodzenie ważnych narządów, takich jak wątroba i serce. Aby usunąć nadmiar żelaza i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia narządów stosuje się tzw. leki chelatujące żelazo.

Lek Deferasirox MSN jest stosowany w leczeniu przewlekłego przeciążenia żelazem w wyniku częstych transfuzji krwi u pacjentów z ciężką postacią talasemii beta w wieku 6 lat i starszych.

Lek Deferasirox MSN jest także stosowany w leczeniu przewlekłego przeciążenia żelazem, gdy leczenie deferoksaminą jest przeciwwskazane lub nieodpowiednie, u pacjentów z ciężką postacią talasemii beta z przeciążeniem żelazem w wyniku nieczęstych transfuzji krwi, u pacjentów z innymi rodzajami niedokrwistości oraz u dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

Lek Deferasirox MSN jest również stosowany, gdy terapia deferoksaminą jest przeciwwskazana lub niewystarczająca w leczeniu pacjentów w wieku 10 lat i starszych, z przeciążeniem żelazem w przebiegu występujących u nich zespołów talasemii, niezależnych od transfuzji krwi.

Skład

Substancją czynną leku jest deferazyroks.
Każda tabletka powlekana Deferasirox MSN 90 mg zawiera 90 mg deferazyroksu.
Każda tabletka powlekana Deferasirox MSN 180 mg zawiera 180 mg deferazyroksu.
Każda tabletka powlekana Deferasirox MSN 360 mg zawiera 360 mg deferazyroksu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona (E 463), poloksamer 188, powidon K30, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu stearylofumaran, olej rycynowy uwodorniony.
Składniki otoczki: Opadry yellow 03H520019 (HPMC 2910): hypromeloza 6mPas, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy, talk, żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Deferasirox MSN – jak stosować ten lek?

Leczenie lekiem Deferasirox MSN będzie nadzorowane przez lekarza posiadającego doświadczenie w leczeniu pacjentów z obciążeniem żelazem w wyniku transfuzji krwi.
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ile leku Deferasirox MSN stosować
U wszystkich pacjentów dawka deferazyroksu jest zależna od masy ciała. Lekarz obliczy wielkość potrzebnej dawki i powie ile tabletek leku na dobę należy przyjmować.
• Zazwyczaj dawka dobowa deferazyroksu na początku leczenia u pacjentów otrzymujących regularne transfuzje krwi wynosi 14 mg na kilogram masy ciała. W zależności od indywidualnych potrzeb lekarz może zalecić stosowanie większej lub mniejszej dawki początkowej.
• U pacjentów nieotrzymujących regularnych transfuzji krwi dawka dobowa leku Deferasirox MSN, tabletki powlekane na początku leczenia wynosi zazwyczaj 7 mg na kilogram masy ciała.
• W zależności od odpowiedzi na leczenie, lekarz może w późniejszym okresie dostosować dawkę leku zwiększając ją lub zmniejszając.
• Maksymalna zalecana dawka dobowa deferazyroksu wynosi:
− 28 mg na kilogram masy ciała u pacjentów otrzymujących regularne transfuzje krwi,
− 14 mg na kilogram masy ciała u dorosłych pacjentów nieotrzymujących regularnych transfuzji krwi,
− 7 mg na kilogram masy ciała u dzieci i młodzieży nieotrzymujących regularnych transfuzji krwi.

Deferazyroks stosowany jest także w postaci tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej. Jeżeli pacjent zmienia lek z tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej na tabletki powlekane, konieczne jest dostosowanie dawki.

Lek Deferasirox MSN nie jest dostępny w postaci tabletek ani granulatu do sporządzania zawiesiny. W przypadku przejścia na tabletki lub granulat do sporządzania zawiesiny, dostępne są inne produkty w takiej postaci farmaceutycznej.

Kiedy stosować lek Deferasirox MSN
• Lek Deferasirox MSN należy zażywać raz na dobę, codziennie, w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia, popijając niewielką ilością wody.
• Lek Deferasirox MSN tabletki powlekane należy przyjmować albo na czczo albo z lekkim posiłkiem. Przyjmowanie leku Deferasirox MSN o tej samej porze każdego dnia ułatwi również pamiętanie o zażyciu leku.

W przypadku pacjentów, którzy nie mogą połknąć tabletek w całości, można rozkruszyć tabletki powlekane deferazyroksu i dosypać całą dawkę do półpłynnego pokarmu, np. jogurtu lub przecieru jabłkowego (musu z jabłek). Należy spożyć natychmiast całą dawkę wraz z pokarmem i nie przechowywać jej do przyszłego wykorzystania.

Jak długo stosować lek Deferasirox MSN
Należy kontynuować codzienne przyjmowanie deferazyroksu tak długo, jak zaleci lekarz. Jest to długotrwałe leczenie, które może potrwać kilka miesięcy lub lat. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan zdrowia pacjenta, aby sprawdzić, czy leczenie przynosi żądane efekty.

W przypadku pytań dotyczących czasu trwania leczenia lekiem Deferasirox MSN, należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie większą niż zalecana dawkę leku Deferasirox MSN, lub inna osoba przez przypadek zażyje tabletki, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitala. Należy pokazać lekarzowi opakowanie leku. Może być konieczne leczenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Deferasirox MSN – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Deferasirox MSN w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ten lek nie jest zalecany w czasie ciąży, chyba że istnieje zdecydowana konieczność leczenia.
Jeśli pacjentka przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne lub stosuje plastry antykoncepcyjne aby zapobiec ciąży, konieczne jest stosowanie dodatkowego lub innego rodzaju antykoncepcji (np. prezerwatyw), ponieważ lek Deferasirox MSN może obniżać skuteczność środków antykoncepcyjnych w postaci doustnej i w postaci plastrów.

W czasie leczenia deferazyroksem nie zaleca się karmienia piersią.

Ulotka Deferasirox MSN – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Deferasirox MSN, 90 mg; 180 mg; 360 mg, tabletki powlekane (Deferasiroxum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 267.45 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Deferasirox MSN m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Deferasirox MSN, 90 mg; 180 mg; 360 mg, tabletki powlekane (Deferasiroxum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 463.29 KB

Cena - ile kosztuje Deferasirox MSN?

Cena Deferasirox MSN i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Deferasirox MSN.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Deferasirox MSN? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Magnez w postaci chelatu aminokwasowego Albion® oraz witamina B6, K2 i D3 tworzą skład suplementu diety Olimp Chela-Mag B6 + D3. Polecany jest on do stosowania jako uzupełnienie diety w stanach zwiększonego zapotrzebowania na te składniki.

Niedobory magnezu i witaminy B6 mogą powodować wiele zaburzeń zdrowotnych, dlatego tak ważne jest uzupełnianie poziomu tych substancji w organizmie. To zadanie doskonale spełni TRI-Mag B6 firmy Olimp.

CALCIUM GLUCONICUM jest produktem stanowiącym źródło dobroczynnego dla organizmu wapnia. Składnik ten m.in. uczestniczy w mineralizacji kości, wzmacnia zęby, łagodzi objawy uczulenia oraz poprawia odporność.

Argol Essenza Balsamica płyn, to roślinny preparat o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym. W składzie znajdują się naturalne olejki eteryczne i naturalny mentol. Wskazany przy ostrym i przewlekłym schorzeniu dróg oddechowych.

MEDIDERM to preparat w postaci kremu, który działa kojąco i neutralizuje swędzenie i pieczenie. Ponadto wykazuje właściwości pielęgnujące i przynosi ulgę przy przesuszeniu skóry, jednocześnie nie przynosząc uczucia…

CALCIUM HASCO Syrop o smaku bananowym zawiera bogate źródło wapnia, który działa remineralizująco i przeciwalergicznie. Reguluje gospodarkę elektrolitową oraz wykazuje właściwości przeciwobrzękowe.

HEEL Rheuma-Heel to jeden z leków homeopatycznych, niezwykle bezpiecznych w stosowaniu. Korzystnie wpływa na działanie organizmu. Łagodzi dolegliwości stawowe oraz objawy reumatyzmu tkanek miękkich.

Niektóre kobiety nie lubią nosić rajstop, mężczyźni tym bardziej. Na szczęście istnieją Pończochy przeciwżylakowe 140 DEN Mikrofibra Premium marki Veera, które są i praktyczne i uniwersalne – odpowiednie dla kobiet i mężczyzn.

Ciśnieniomierz Diagnostic DM-400 IHB to profesjonalne urządzenie do mierzenia ciśnienia krwi, które spełnia najwyższe standardy jakościowe!

IBUPROFEN LGO to lek odpowiadający za łagodzenie bólu o małym i umiarkowanym nasileniu oraz różnym pochodzeniu (np. ból menstruacyjny). Wykazuje właściwości przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Maca EkaMedica to naturalny suplement diety, zawierający w składzie ekstrakt z korzenia Maca bogaty w: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały oraz wiele innych substancji korzystnie wpływających na witalność oraz na sprawną pracę mózgu.

100P Aerozol zapachowy komary, kleszcze, meszki to produkt, który dzięki charakterystycznemu zapachowi odstrasza owady, zabezpieczając w ten sposób przed podrażnieniami związanymi z ukąszeniami.

GLUCOSUM PŁYN 2WW to produkt pozwalający ograniczyć objawy gwałtownego obniżenia poziomu glukozy we krwi u diabetyków. Stanowi źródło doustnych, szybko wchłanianych, prostych węglowodanów.

Wskazaniami do stosowania zawiesiny Ibufen są: gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu zakażeń wirusowych oraz odczynu poszczepiennego). W bólach o różnej etiologii o nasileniu słabym do umiarkowanego: ból głowy, ból…

Mniszek lekarski korzeń jest stosowany jako środek żółciotwórczy i żółciopędny w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, jako pobudzający wydzielanie soku żołądkowego w niestrawności oraz jako moczopędny w schorzeniach pęcherza moczowego.

Selen Active wyraźnie poprawia kondycję włosów i paznokci. Jest silnym antyoksydantem, które chroni przed działaniem wolnych rodników. Wzmacnia odporność i pozytywnie wpływa na pracę tarczycy.

MEGAMOCNY FAMILY to wyjątkowy produkt, którego stosowanie wykazuje właściwości immunostymulujące i wspomaga działanie układu odpornościowego. Przeznaczony dla całej rodziny przez cały rok.

Herbatka fix na wrzody została tak skomponowana, aby skutecznie wspierać układ pokarmowy. Przyczyniają się do tego między innymi rumianek i mięta. Natomiast nasiona kozieradki przynoszą ulgę w przypadku wrzodów żołądka.

Jeśli lubisz suszoną żurawinę, musisz koniecznie spróbować soku z tych wyjątkowych i niezwykle zdrowych owoców. Ekologiczny Sok Bio Żurawina 100% tłoczony jest bezpośrednio z owoców. Produkt pasteryzowany.

Sesja Fast wyraźnie wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, a zwłaszcza procesów poznawczych (koncentracji, pamięci). Ułatwia proces uczenia się, jednocześnie łagodzi zmęczenie i senność.