Konsultacja merytoryczna:

Dasatinib Alvogen

Dasatinib Alvogen zawiera substancję czynną dazatynib. Lek ten stosuje się w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej (PBSz), (ang. chronic myelogenous leukaemia (CML)) u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku co najmniej 1 roku. Białaczka jest to nowotwór białych krwinek. Białe krwinki zazwyczaj pomagają organizmowi w zwalczaniu zakażeń. U osób z PBSz, białe krwinki nazywane granulocytami rozrastają się w sposób niekontrolowany. Dasatinib Alvogen hamuje wzrost tych komórek obecnych w przebiegu białaczki.

Dasatinib Alvogen stosuje się także w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej (OBL), ang. acute lymphoblastic leukaemia (ALL) z chromosomem Philadelphia (Ph+) u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku co najmniej 1 roku oraz limfoblastycznej postaci przełomu blastycznego PBSz u dorosłych, u których wcześniejsze leczenie okazało się nieskuteczne. U osób z ostrą białaczką limfoblastyczną białe krwinki nazywane limfocytami namnażają się zbyt szybko oraz żyją zbyt długo. Dasatinib Alvogen hamuje wzrost komórek obecnych w przebiegu białaczki.

W razie jakichkolwiek pytań związanych z działaniem leku Dasatinib Alvogen lub powodów, dlaczego lek ten został pacjentowi zalecony, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

– Substancją czynną leku jest dazatynib.
Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg, 50 mg, 70 mg, 80 mg, 100 mg lub 140 mg dazatynibu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, hyroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), trietylu cytrynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Dasatinib Alvogen – jak stosować ten lek?

Dasatinib Alvogen będzie przepisywany wyłącznie przez lekarza doświadczonego w leczeniu białaczki. Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Dasatinib Alvogen jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci w wieku co najmniej jednego roku.

Zalecana początkowa dawka leku dla dorosłych pacjentów w fazie przewlekłej PBSz wynosi
100 mg przyjmowane doustnie raz na dobę.

Zalecana początkowa dawka leku dla dorosłych pacjentów w fazie akceleracji lub w fazie
przełomu blastycznego PBSz, lub z ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem
Philadelphia to 140 mg przyjmowane doustnie raz na dobę.

Dawkowanie u dzieci z PBSz w fazie przewlekłej oraz Ph+ ALL ustala się w zależności od masy ciała. Lek Dasatinib Alvogen jest podawany doustnie raz na dobę w postaci Dasatinib Alvogen tabletki albo dazatynib proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Nie zaleca się stosowania tabletek leku Dasatinib Alvogen u pacjentów ważących mniej niż 10 kg. U pacjentów ważących mniej niż 10 kg i u pacjentów, którzy nie są w stanie połykać tabletek, należy stosować proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Przy zmianie postaci leku (tj. tabletek oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej) może nastąpić zmiana dawki, w takim przypadku nie należy zmieniać z jednej postaci leku na drugą.

Na podstawie masy ciała pacjenta, działań niepożądanych i odpowiedzi na leczenie lekarz ustali odpowiednią postać leku i dawkę. Dawka początkowa leku Dasatinib Alvogen u dzieci przeliczana jest na masę ciała, jak pokazano poniżej:
10 do mniej niż 20 kg – 40 mg
20 do mniej niż 30 kg – 60 mg
30 do mniej niż 45 kg – 70 mg
co najmniej 45 kg – 100 mg.
(Nie zaleca się stosowania tabletek u pacjentów o masie ciała mniejszej niż 10 kg; u tych pacjentów należy stosować proszek do sporządzania zawiesiny doustnej.)

Nie ma zaleceń dotyczących dawki leku Dasatinib Alvogen u dzieci w wieku poniżej pierwszego roku życia.
W zależności od odpowiedzi na leczenie lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu lub zmniejszeniu dawki, a nawet wstrzymać na krótko leczenie. Aby podać duże lub małe dawki może być konieczne zastosowanie kombinacji tabletek o różnej mocy.

Jak przyjmować lek Dasatinib Alvogen
Tabletki należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Tabletki należy połykać w całości.
Nie należy ich rozkruszać, ciąć ani żuć. Nie należy przyjmować rozdrobnionych tabletek. Jeśli tabletki są rozkruszone, pocięte, przeżute lub rozdrobnione, nie ma pewności, że pacjent otrzymał odpowiednią dawkę. Tabletki leku Dasatinib Alvogen można przyjmować zarówno z posiłkiem jak i bez posiłku.

Specjalne zalecenia dotyczące postępowania z lekiem Dasatinib Alvogen
Jest mało prawdopodobne, aby tabletki leku Dasatinib Alvogen zostały uszkodzone. Jednak w takim przypadku osoby mające styczność z lekiem Dasatinib Alvogen powinny używać rękawic ochronnych.

Jak długo należy przyjmować lek Dasatinib Alvogen
Lek Dasatinib Alvogen należy przyjmować codziennie, dopóki lekarz nie zdecyduje, że należy zaprzestać przyjmowania. Należy upewnić się, że lek Dasatinib Alvogen przyjmowany jest tak długo, jak zostało to zalecone przez lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli przypadkowo pacjent przyjął więcej tabletek niż zostało to zalecone, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza, ponieważ pacjent może wymagać opieki medycznej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dasatinib Alvogen – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy przyjmować leku Dasatinib Alvogen z grejpfrutem lub sokiem grejpfrutowym.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dasatinib Alvogen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentki, które są w ciąży lub podejrzewają, że mogły zajść w ciążę powinny natychmiast powiadomić o tym lekarza. Lek Dasatinib Alvogen nie powinien być stosowany podczas ciąży o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Lekarz omówi z pacjentką potencjalne ryzyko stosowania leku Dasatinib Alvogen podczas ciąży. Zarówno mężczyźni jak i kobiety przyjmujący lek Dasatinib Alvogen powinni stosować skuteczną antykoncepcję.

Kobiety karmiące piersią powinny o tym poinformować lekarza. Należy przerwać karmienie piersią podczas przyjmowania leku Dasatinib Alvogen.

Ulotka Dasatinib Alvogen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Dasatinib Alvogen, 20 mg; 50 mg; 70 mg; 80 mg; 100 mg; 140 mg, tabletki powlekane (Dazatynib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 188.59 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dasatinib Alvogen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dasatinib Alvogen, 20 mg; 50 mg; 70 mg; 80 mg; 100 mg; 140 mg, tabletki powlekane (Dazatynib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 889.89 KB

Cena - ile kosztuje Dasatinib Alvogen?

Cena Dasatinib Alvogen i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dasatinib Alvogen.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dasatinib Alvogen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz