Konsultacja merytoryczna:

Daklinza

Lek Daklinza zawiera substancję czynną daklataswir. Stosowany jest w leczeniu osób dorosłych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Jest to choroba zakaźna, która atakuje wątrobę, wywoływana przez wirusa zapalenia wątroby typu C.

Działanie tego leku polega na powstrzymaniu wirusa zapalenia wątroby typu C przed namnażaniem się i zakażaniem nowych komórek. Zmniejsza to liczebność wirusa zapalenia wątroby typu C w organizmie pacjenta i prowadzi do eliminacji wirusa z krwi na pewien czas.

Lek Daklinza należy zawsze przyjmować z innymi lekami stosowanymi przeciw zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C i nie można go nigdy stosować jako jedynego leku.

Jest bardzo ważne, aby pacjent przeczytał również ulotki dołączone do opakowań innych leków, które będzie przyjmował z lekiem Daklinza. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leków przyjmowanych przez pacjenta należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaki jest skład Daklinza, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest daklataswir. Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg, 60 mg lub 90 mg daklataswiru (w postaci dichlorowodorku)

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: laktoza bezwodna (patrz punkt 2), celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemu dwutlenek (E551) i magnezu stearynian

Otoczka tabletki: hypromelloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, indygokarmina, lak (E132), żelaza tlenek żółty (E172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Daklinza – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka
Zalecana dawka leku Daklinza to 60 mg podawane raz na dobę. Należy połknąć tabletkę w całości. Tabletki nie należy rozgryzać ani kruszyć, gdyż ma bardzo nieprzyjemny smak.

Niektóre inne leki mogą wchodzić w interakcje z lekiem Daklinza, wpływając na jego stężenie w organizmie. Jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z tych leków, lekarz może zdecydować o zmianie dobowej dawki leku Daklinza, aby leczenie było bezpieczne dla pacjenta i skuteczne.

Lek Daklinza należy zawsze stosować łącznie z innymi lekami przeciw zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C, dlatego należy zapoznać się z ulotkami dołączonymi do opakowań tych leków. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak długo stosować lek Daklinza

Lek Daklinza należy przyjmować tak długo, jak to zalecił lekarz.

Czas trwania leczenia lekiem Daklinza będzie wynosił 12 lub 24 tygodnie. Czas trwania leczenia będzie zależeć od tego, czy pacjent przyjmował wcześniej lek na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, jaki jest stan wątroby pacjenta, oraz tego, jakie inne leki będzie przyjmował z lekiem Daklinza. Może być konieczne przyjmowanie tych leków przez inny okres czasu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia większej liczby tabletek Daklinza niż zalecił lekarz, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym szpitalem w celu uzyskania porady. Należy zabrać ze sobą blister z tabletkami, aby móc łatwo opisać, co zostało przyjęte.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Daklinza – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Daklinza można przyjmować niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Daklinza w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża i antykoncepcja
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. W razie zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie leku Daklinza i niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Jeśli pacjentka jest w ciąży nie może przyjmować leku Daklinza. Jeśli pacjentka może zajść w ciążę, powinna stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia oraz przez 5 tygodni po zakończeniu leczenia lekiem Daklinza.

Lek Daklinza stosuje się czasem w połączeniu z rybawiryną. Rybawiryna może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Dlatego bardzo ważne jest, aby pacjentka (lub partnerka pacjenta) nie zaszła w ciążę w trakcie tego leczenia.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy Daklinza przenika do mleka karmiących kobiet. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Daklinza.

Ulotka Daklinza – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Daklinza 30 mg, 60 mg, 90 mg tabletki powlekane (daklataswir)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 240.53 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Daklinza m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Daklinza 30 mg, 60 mg, 90 mg tabletki powlekane (daklataswir)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 421.87 KB

Cena - ile kosztuje Daklinza?

Cena Daklinza i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Daklinza.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Daklinza? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Eucerin Anti-age Hyaluron-Filler booster z witaminą C (Opakowanie: 8 ml)Eucerin Anti-age Hyaluron-Filler booster z witaminą C (Opakowanie: 8 ml) to booster, zawierający skoncentrowaną witaminę C, przeznaczony do pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Słońce, zanieczyszczone środowisko oraz niezdrowe nawyki życiowe (np. palenie papierosów, brak witamin i minerałów w diecie) mogą mieć negatywny wpływ na skórę, przesuszając ją, pozbawiając składnikó…

67.99 

Zastosowanie DX2 Szampon dla mężczyzn (Opakowanie: 150 ml)DX2 Szampon dla mężczyzn (Opakowanie: 150 ml) przeznaczony dla mężczyzn uskarżających się na nadmierne wypadanie włosów, do regularnego stosowania również jako profilaktyka łysienia. Efekt działania DX2 Szampon dla mężczyzn (Opakowanie: 150 ml)Aloes dogłębnie nawilża i regeneruje skórę głowy. Szampon odżywia i wspiera odbudowę struktury włosa, dzięki czemu…

24.66 

Zastosowanie Vagisan płyn do higieny intymnej (Opakowanie: 200 ml)Miejsca intymne, ze względu na swoją delikatną strukturę, wymagają szczególnej pielęgnacji. Dlatego też należy do ich oczyszczania stosować odpowiednio dobrane kosmetyki. Proponujemy niezastąpiony Vagisan płyn do higieny intymnej (Opakowanie: 200 ml), który działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie usuwając wszelkie szkodliwe drobnoustroje nie uszkadzając przy tym naturalnej flory bakteryjnej. Ma on niezwykle delikatne…

51.99 

Zastosowanie Olej rycynowy (Opakowanie: 100 g)Olej rycynowy (Opakowanie: 100 g) to naturalny lek stosowany u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 lat jako środek przeczyszczający. Do stosowania w przypadku zaparć. Olej rycynowy wykazuje działanie przeczyszczające, a wypróżnienie z reguły następuje po ok. 2-3 godzinach od zastosowania leku.
Skład1 g płynu doustnego zawiera 1 g oleju rycynowego.
Środki ostrożnościNie stosować w…

8.63 

Zastosowanie Eubos Haut Ruhe krem do twarzy dla dzieci (Opakowanie: 30 ml)Pielęgnacja suchej skóry dziecka przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań z
zakresu medycyny. Preparaty EUBOS HAUT RUHE zostały opracowane przy
współpracy lekarzy dermatologów i przeznaczone są do pielęgnacji suchej
skóry dzieci i niemowląt od 6 miesiąca życia - zalecany także jako środek
wspomagający leczenie atopowego zapalenia skóry.Eubos Haut…

52.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief