DACARBAZIN LIPOMED

CO TO JEST I JAK DZIAŁA DACARBAZIN LIPOMED?

Dacarbazin lipomed należy ona do grupy leków nazywanych “lekami cytotoksycznymi”, często nazywanymi chemioterapią. Leczenie dakarbazyną powinni przeprowadzać wyłącznie lekarze specjalizujący się w leczeniu raka (onkolodzy) lub chorób krwi (hematolodzy).

Dakarbazyna jest stosowana do leczenia rodzaju raka skóry nazywanego “przerzutowym czerniakiem złośliwym”. Jest to rodzaj raka, który rozprzestrzenił się do innej części ciała pacjenta.

Dakarbazyna jest równie stosowana razem z innymi lekami w leczeniu:
• zaawansowanego raka części układu odpornościowego, nazywanej „układem chłonnym”. Ten rodzaj raka jest często nazywany „chorobą Hodgkina”.
• zaawansowanego mięsaka tkanek miękkich u osób dorosłych (wyjątki: międzybłoniak, mięsak Kaposiego). Mięsaki tkanek miękkich są nowotworami złośliwymi, które powstają w tkankach miękkich organizmu. Guzy mogą znajdować się w wielu miejscach, takich jak okolice nerwów, mięśni lub naczyń
krwionośnych.

CO ZAWIERA DACARBAZIN LIPOMED?

Substancją czynną leku jest dakarbazyna (200 mg na fiolkę).

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy jednowodny i mannitol (E421).

DAWKOWANIE PREPARATU DACARBAZIN LIPOMED

Lekarz podejmie decyzję, jak długo ma trwać leczenie pacjenta. Jest to zale ne od następujących czynników:
• rodzaju raka występującego u pacjenta i jego zaawansowania
• jakie leczenie jest podawane pacjentowi i jak pacjent na nie reaguje
• czy u pacjenta występują działania niepożądane

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Jeśli pacjent uważa, że otrzymał za dużą dawkę dakarbazyny, należy niezwłocznie poinformować lekarza lub pielęgniarkę. • W przypadku podejrzenia przedawkowania skontrolowana będzie liczba komórek krwi i mogą być wymagane działania wspomagające, takie jak transfuzje. • Przedawkowanie mogłoby spowodować ciężkie uszkodzenie szpiku kostnego (działanie toksyczne na szpik kostny). Może to prowadzić do całkowitej utraty czynności szpiku kostnego (aplazja szpiku kostnego). Może to wystąpić z opóźnieniem do 2 tygodni. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

• Nie jeść tu przed przyjęciem leku Dacarbazin lipomed. Może to zmniejszyć nudności lub wymioty.

• Nie pić alkoholu w trakcie leczenia

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ DACARBAZIN LIPOMED W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

• Nie wolno przyjmować dakarbazyny, jeśli
pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę. Przyczyną tego jest fakt, że
lek może uszkodzić nienarodzone dziecko.
• W trakcie leczenia mę czyźni i kobiety muszą stosować skuteczną metodę
antykoncepcji. W przypadku zajścia w ciążę należy niezwłocznie poinformować o
tym lekarza.
• Mę czyźni leczeni dakarbazyną muszą równie stosować skuteczną metodę
antykoncepcji przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.
• Podczas leczenia dakarbazyną nie karmić piersią.

ULOTKA LEKU DACARBAZIN LIPOMED

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: - sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O DACARBAZIN LIPOMED - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here