Czy dieta bezglutenowa sprawdzi się przy Hashimoto?

Tarczyca to niewielki gruczoł, który oddziałuje na pracę całego organizmu. Kiedy przestaje funkcjonować prawidłowo, cierpi całe ciało. Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń tarczycy jest choroba Hashimoto. Stan zapalny, który jest charakterystyczny dla tego schorzenia, niszczy ten gruczoł i powoduje rozregulowanie jego pracy. Czy jednak dieta przy Hashimoto może okazać się pomocna?

dieta bezglutenowa Hashimoto

Skuteczna dieta przy Hashimoto

Bez wątpienia dieta dla osób z Hashimoto odgrywa istotną rolę. Oprócz przyjmowania przepisanych środków farmakologicznych ważne jest to, co dostarczamy do organizmu każdego dnia. A zdaniem specjalisty od odżywiania i dietetyka klinicznego, Michała Wrzoska, dieta przy chorobie Hashimoto nie polega jedynie na eliminacji produktów spożywczych, choć właśnie takich wskazówek udziela się zazwyczaj osobom dotkniętych tą chorobą. Specjalista ten wskazuje również na to, że zarówno celiakia, jak i nietolerancja laktozy spotykana jest znacznie częściej u osób z Hashimoto w porównaniu z resztą populacji. Stąd niezwykle istotne jest, aby przed ułożeniem diety dla pacjenta, wykonać diagnostykę w kierunku nietolerancji laktozy i występowania celiakii lub przynajmniej przeprowadzić wywiad pod kątem objawów związanych z tymi jednostkami chorobowymi.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule „czy dieta bezglutenowa sprawdzi się przy Hashimoto?” – zdaniem Michała Wrzoska, bez twardego dowodu nie można rezygnować ze spożywania glutenu czy laktozy z jadłospisu, zwłaszcza że może to utrudnić późniejszą diagnostykę celiakii.

Jaka dieta jest zatem najlepsza przy Hashimoto? Otóż warto stosować przede wszystkim produkty zawierające goitrogeny, nazywane powszechnie zjadaczami jodu. Goitrogeny mają bardzo korzystny wpływ na układ odpornościowy osób z chorobą Hashimoto. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie skupiać się jedynie na eliminacji goitrogenów z jadłospisu, lecz także zwracać uwagę na ogół diety oraz na styl życia – są to bowiem kluczowe elementy, mogące wpłynąć korzystnie na zdrowie osób dotkniętych tą chorobą. Ponadto warto wprowadzić do jadłospisu:

 • produkty bogate w błonnik – choroba Hashimoto powoduje spowolnienie perystaltyki jelit, stąd błonnik może okazać się prawdziwym ratunkiem, bowiem związek ten pobudza nasze jelita do pracy,
 • białko, ale nie każde – unikaj mleka, jogurtu czy twarogu, natomiast spożywaj białko w postaci mięsa, jajek oraz produktów skrobiowych zawierających białko,
 • ryby – ale w rozsądnych ilościach,
 • mięso surowe, półsurowe, duszone, czy gotowane.

Zobacz także:

Choroba Hashimoto – czego nie jeść?

Istotne jest, aby w jadłospisie znajdowały się produkty z odpowiednią ilością jodu, ale bez przesady. Z jadłospisu jednak należy wyeliminować:

 • gotowane wędliny (parówki czy kiełbaski) ze względu na zawartość soi niekorzystnie wpływającej na osobę z Hashimoto,
 • soję – w tym kotlety sojowe, flaczki oraz olej sojowy,
 • lecytynę sojową,
 • alkohol,
 • kawę i herbatę,
 • orzechy, ryż i kukurydzę,
 • pomidory, paprykę,
 • jagody goji,
 • często zaleca się wprowadzenie diety bezglutenowej, jednak jak już wspomniano, w tym aspekcie warto zasięgnąć porady lekarza bądź dietetyka.

Dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy, przy Hashimoto.

Odchudzanie przy chorobie Hashimoto nie jest łatwe. Przede wszystkim należy ustabilizować poziom hormonów tarczycy oraz przestrzegać zasad diety leczniczej. Aby skutecznie odchudzić się przy tej chorobie, należy koniecznie spożywać posiłki regularnie, pić dużą ilość wody oraz nie wolno zapominać o aktywności fizycznej. Są to jedyne skuteczne metody umożliwiające redukcję masy ciała przy tej chorobie. Jeśli zastanawiasz się jak skomponować taki jadłospis, przeczytaj artykuł Michała Wrzoska – Dieta przy Hashimoto – co jeść, jak się odchudzać?.

Jak zatem można poradzić sobie z Hashimoto? Kluczowe zalecenia to dbanie o zdrowy styl życia oraz o niski poziom stresu. Choć jest to choroba przewlekłe, to wprowadzone zmiany, szczególnie te na talerzu, mogą pomóc utrzymać właściwy poziom hormonów tarczycy.

Może Cię zainteresować:
Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.