Cuprymina

Produkt Cuprymina nie jest lekiem i nie jest przeznaczony do samodzielnego stosowania.

Cuprymina jest rodzajem produktu zwanym prekursorem radiofarmaceutycznym. Zawiera substancję czynną chlorek miedzi (64Cu). Miedź 64 jest promieniotwórczą postacią pierwiastka chemicznego miedzi emitującą promieniowanie potrzebne w pewnych zabiegach, które mogą być przeprowadzone u pacjenta.

Produkt Cuprymina jest stosowany do znakowania radioizotopem, techniki, w której substancja jest oznaczana (znakowana) składnikiem radioaktywnym. Produkt Cuprymina jest stosowany do znakowania niektórych leków, które zostały specjalnie opracowane do stosowania z chlorkiem miedzi (64Cu). Leki te działają jako nośniki radioaktywności do miejsc, gdzie jest potrzebna. Mogą to być substancje przeznaczone do rozpoznawania szczególnych rodzajów komórek w organizmie, w tym komórek nowotworowych.

Stosowanie leków znakowanych 64Cu wiąże się z ekspozycją na małą dawkę radioaktywności. Lekarz prowadzący i lekarz medycyny nuklearnej uznali, że korzyść kliniczna wynikająca z zabiegu z zastosowaniem produktu radiofarmaceutycznego przewyższa ryzyko wynikające z napromieniowania.

Należy zapoznać się z ulotką dla pacjenta leku, który ma być znakowany radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina.

Jaki jest skład Cuprymina, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną produktu jest chlorek miedzi (64Cu). Jeden ml roztworu zawiera 925 MBq w czasie kalibracji (01:00 czasu środkowoeuropejskiego CET), co odpowiada co najmniej 0,25 mikrograma izotopu miedzi 64. Jedna fiolka zawiera od 925 do 2770 MBq (co odpowiada

0,25-0,75 mikrograma izotopu miedzi 64). (MBq: megabekerel, bekerel jest jednostką pomiaru radioaktywności)

Pozostałe składniki to kwas solny (0,1 N) i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Cuprymina – jak stosować?

Istnieją ścisłe zasady dotyczące stosowania, przygotowania i usuwania produktów radiofarmaceutycznych. Leki znakowane radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina będą podawane wyłącznie w specjalnych kontrolowanych pomieszczeniach. Produkt zostanie przygotowany i podany przez osoby przeszkolone i posiadające kwalifikacje do jego bezpiecznego stosowania. Osoby te zadbają, aby stosowanie produktu było bezpieczne i będą informować o prowadzonych przez nie czynnościach.

Lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący zabieg zdecyduje, jaką ilość leku znakowanego radioizotopem za pomocą produktu Cuprymina należy zastosować w danym przypadku. Będzie to najmniejsza ilość potrzebna do uzyskana odpowiedniego wyniku, uzależniona od jednocześnie podawanego leku i celu jego stosowania.

Podanie leku znakowanego radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina i przeprowadzenie zabiegu
Produkt Cuprymina może być stosowany tylko w połączeniu z innym lekiem, który został specjalnie opracowany do stosowania z produktem Cuprymina, i zostanie następnie podany.

Czas trwania zabiegu
Lekarz medycyny nuklearnej udzieli informacji na temat normalnego czasu trwania zabiegu po podaniu leku znakowanego radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina.

Po podaniu leku znakowanego radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina
Lekarz medycyny nuklearnej udzieli informacji, czy należy zachować jakieś szczególne środki ostrożności po otrzymaniu leku znakowanego radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina. W razie wątpliwości należy zgłosić się do lekarza medycyny nuklearnej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek znakowany radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina jest przygotowywany przez lekarza medycyny nuklearnej w ściśle kontrolowanych warunkach, prawdopodobieństwo ewentualnego przedawkowania jest niewielkie. Gdyby jednak doszło do przedawkowania, zostanie zastosowane odpowiednie leczenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cuprymina – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cuprymina w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem leku znakowanego radioizotopem za pomocą produktu Cuprymina należy poradzić się lekarza medycyny nuklearnej.

Jeżeli istnieje możliwość, że pacjentka jest w ciąży, jeżeli opóźnia się krwawienie miesiączkowe lub jeżeli pacjentka karmi piersią, należy poinformować o tym lekarza medycyny nuklearnej zanim zastosowany zostanie lek znakowany radioizotopem za pomocą produktu Cuprymina.

W razie wątpliwości ważne jest skonsultowanie się z lekarzem medycyny nuklearnej nadzorującym zabieg.

W przypadku ciąży
Kobietom w ciąży nie należy podawać leków znakowanych radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina.

W przypadku karmienia piersią
Konieczne będzie przerwanie karmienia piersią. Należy zapytać lekarza medycyny nuklearnej, kiedy można powrócić do karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Cuprymina

Ulotka Cuprymina – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Cuprymina przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cuprymina m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Cuprymina w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Cuprymina

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cuprymina? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Cuprymina. Podziel się doświadczeniami na forum.