Cufence

Działanie i wskazania

Cufence jest lekiem stosowanym w leczeniu choroby Wilsona u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 5 lat i starszych. Jest on przeznaczony do stosowania przez pacjentów, którzy nie mogą przyjmować innego leku, D-penicylaminy, z powodu działań niepożądanych.

Lek Cufence zawiera substancję czynną trientynę, środek chelatujący miedź, używany do usuwania nadmiaru miedzi z organizmu. Lek Cufence łączy się z miedzią, która jest następnie wydalana z organizmu.

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest trientyna. Każda kapsułka zawiera 300 mg dichlorowodorku trientyny, co odpowiada 200 mg trientyny.

Pozostałe składniki to:

Zawartość kapsułki:
Magnezu stearynian
Krzemionka koloidalna bezwodna
Osłonka kapsułki:
Żelatyna
Tytanu dwutlenek (E171)

Nadruk:
Szelak
Glikol propylenowy
Tytanu dwutlenek (E171)
Żelaza tlenek czarny (E172)
Żelaza tlenek żółty (E172)

Dawkowanie

Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku)
Zalecana dawka wynosi od 4 do 8 kapsułek na dobę, które należy przyjmować doustnie.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku 5 do 17 lat)
U dzieci i młodzieży dawka zależy od wieku i masy ciała i zostanie dostosowana przez lekarza. Na początku leczenia dawka waha się od 2 do 5 kapsułek na dobę.

Sposób podawania
Lekarz zdecyduje, jaka dawka jest odpowiednia.

Całkowitą dawkę dzienną można podzielić na 2–4 mniejszych dawek, zgodnie z zaleceniami lekarza. Kapsułki należy połknąć w całości, popijając wodą, na pusty żołądek, co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu.

Przedawkowanie

Zażycie większej dawki leku niż zalecana może powodować nudności, wymioty i zawroty głowy. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek należy przyjmować wyłącznie z wodą. Nie należy go brać z innymi napojami lub pokarmami, ponieważ mogą one ograniczyć skuteczność leku. Należy unikać spożywania pokarmów i napojów przez 1 godzinę przed przyjęciem leku Cufence lub 2 godziny po jego przyjęciu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Kontynuowanie leczenia jest bardzo ważne w celu utrzymania prawidłowego stężenia miedzi podczas ciąży. Pacjentka powinna omówić z lekarzem potencjalne korzyści z leczenia przy uwzględnieniu ewentualnego ryzyka. Lekarz doradzi, jakie leczenie i w jakiej dawce jest najlepsze w danej sytuacji. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku Cufence.

Kobiety w ciąży przyjmujące lek Cufence będą poddawane obserwacji przez cały okres ciąży pod względem wpływu na dziecko lub zmian stężenia miedzi.

Z ograniczonych dostępnych informacji wynika, że lek Cufence nie przenika do mleka matki, nie ma jednak pewności, że nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią. Lekarz pomoże podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy odstawić lek Cufence, z uwzględnieniem korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści ze stosowania leku Cufence dla matki. Lekarz zdecyduje, jakie leczenie i w jakiej dawce będzie najlepsze w danej sytuacji.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cufence cena i dostępność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl.

Znajdziesz tutaj m.in. następujące informacje:

 • cena leku (w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty
 • interakcje z innymi lekami
 • Źrodła:

  1. Rejestr produktów leczniczych - http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/
  2. Europejska Agencja Leków (EMA) - https://www.ema.europa.eu/en/medicines/

  Nazywam się Aleksandra Rutkowska i jestem z wykształcenia dietetykiem i technikiem farmaceutycznym. W pracy w aptece skutecznie łączę oba zawody dzieląc się z pacjentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w konferencjach i webinarach poświęconych żywieniu, interakcji leków z żywnością i farmakologii.

  Cufence opinie pacjentów - forum o lekach

  Aktualna ocena:

  12345678910
  (1 ocen, średnia: 6,00 na 10)
  Loading...

  Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.