Coverex

Tabletki COVEREX zawierają peryndopryl, który jest inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitor ACE). Peryndopryl działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie przez nie krwi.

Lek COVEREX jest stosowany:
– w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego);
– w leczeniu niewydolności serca (sytuacja, kiedy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi w celu zaspokojenia potrzeb organizmu);
– w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentów sercowych, takich jak zawał serca u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, którzy przebyli zawał serca i (lub) operację poprawiającą zaopatrzenie serca w krew poprzez rozszerzenie naczyń dostarczających krew (stabilna choroba wieńcowa jest stanem, w którym zaopatrzenie serca w krew jest zmniejszone lub zablokowane).

Jaki jest skład Coverex, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest peryndopryl z tert-butyloaminą.
Jedna tabletka zawiera 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą.

– Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, magnezu stearynian, krzemionkę koloidalną bezwodną, hydrofobową, celulozę mikrokrystaliczną.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Coverex – jak stosować ten lek?

Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody, najlepiej o tej samej porze rano, przed posiłkiem. Dawkę ustali lekarz indywidualnie w zależności od reakcji ciśnienia tętniczego u danego pacjenta.

Zazwyczaj stosowanie leku jest następujące:
Nadciśnienie tętnicze: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 4 mg, przyjmowana raz na dobę, rano. Po miesiącu leczenia lekarz, w razie potrzeby, może zwiększyć dawkę do 8 mg przyjmowanych raz na dobę. Dawka 8 mg stanowi maksymalną dawkę zalecaną w nadciśnieniu tętniczym.
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) leczenie należy rozpoczynać od dawki 2 mg raz na dobę. Lekarz po miesiącu leczenia może ją zwiększyć do 4 mg, a jeśli jest to konieczne – do
8 mg, w zależności od czynności nerek.

Niewydolność serca: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 2 mg, przyjmowana raz na dobę, rano. Po dwóch tygodniach leczenia dawka może być zwiększona do 4 mg przyjmowanych raz na dobę. Jest to dawka maksymalna w niewydolności serca.

Stabilna choroba wieńcowa: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 4 mg, przyjmowana raz na dobę, rano. Po dwóch tygodniach leczenia dawka może być zwiększona do 8 mg przyjmowanych raz na dobę. Jest to dawka maksymalna w tym wskazaniu terapeutycznym.

U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) zazwyczaj dawka początkowa wynosi 2 mg raz na dobę. Po tygodniu leczenia lekarz może zwiększyć dawkę do 4 mg przyjmowanych raz na dobę, i po kolejnym tygodniu do 8 mg raz na dobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia za dużej liczby tabletek należy jak najszybciej powiadomić lekarza lub zgłosić się do szpitala na ostry dyżur.

Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest obniżenie ciśnienia tętniczego, co może spowodować zawroty głowy i omdlenia. W takiej sytuacji pomocne jest ułożenie pacjenta z uniesionymi nogami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Coverex – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się zażywanie leku COVEREX przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Coverex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka musi powiedzieć lekarzowi, jeśli myśli, że jest (lub może być) w ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci przerwanie przyjmowania leku COVEREX przed zajściem w ciążę lub gdy tylko pacjentka dowie się, że jest w ciąży oraz zaleci zażywanie innego preparatu zamiast leku COVEREX. Lek COVEREX nie jest zalecany we wczesnym etapie ciąży i nie wolno go przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesiąca, ponieważ lek może powodować poważne uszkodzenie u dziecka, jeżeli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży.

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi lub zaczyna karmić piersią. Lek COVEREX nie jest zalecany u matek, które karmią piersią, a lekarz może wybrać inną metodę leczenia, jeśli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza, gdy dziecko jest noworodkiem albo było urodzone przedwcześnie..

Ulotka Coverex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Coverex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Opinie o Coverex - forum pacjentów

Stosujesz Coverex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz