Cotellic

Cotellic jest lekiem przeciwnowotworowym, który zawiera substancję czynną kobimetynib.

Cotellic stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów chorych na raka skóry o nazwie czerniak, który rozprzestrzenił się do innych części ciała lub nie może być usunięty chirurgicznie.
• Lek ten jest stosowany w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym o nazwie wemurafenib.
• Lek można stosować tylko u pacjentów, u których nowotwór wykazuje zmianę (mutację) w białku „BRAF”. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci testy wykrywające tę mutację. Zmiana ta mogła doprowadzić do rozwoju czerniaka.

Cotellic działa na białko o nazwie „MEK”, które odgrywa ważną rolę w procesie kontrolowania wzrostu komórek nowotworowych. Stosowany w skojarzeniu z wemurafenibem, który działa na zmodyfikowane białko „BRAF”, Cotellic dodatkowo spowalnia lub zatrzymuje rozwój raka.

Jaki jest skład Cotellic, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kobimetynib. Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg kobimetynibu w postaci hemifumaranu kobimetynibu.

• Pozostałe składniki to:
• laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz
• alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol i talk w otoczce tabletki.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cotellic – jak stosować ten lek?

Ile tabletek należy przyjąć
Zalecana dawka to 3 tabletki (w sumie 60 mg) przyjmowane raz na dobę.
• Należy przyjmować tabletki codziennie przez 21 dni (okres nazywany „cyklem leczenia”).
• Po 21 dniach, należy przerwać przyjmowanie leku Cotellic na 7 dni. Podczas tej siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu leku Cotellic, należy w dalszym ciągu przyjmować wemurafenib zgodnie z zaleceniami lekarza.
• Po zakończeniu siedmiodniowej przerwy, należy rozpocząć kolejny 21-dniowy cykl leczenia lekiem Cotellic.
• Jeśli wystąpią działania niepożądane lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki, czasowej przerwie w leczeniu lub zakończeniu terapii. Cotellic należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Przyjmowanie leku
• Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
• Lek Cotellic może być przyjmowany z posiłkiem lub między posiłkami.

Wymioty
W razie wystąpienia wymiotów po przyjęciu leku Cotellic, nie należy przyjmować w tym dniu dodatkowej dawki leku Cotellic. Następnego dnia należy przyjąć lek Cotellic jak zwykle.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia dawki leku Cotellic większej niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy wziąć ze sobą to opakowanie leku i tę ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cotellic – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać przyjmowania leku Cotellic z sokiem grejpfrutowym, ponieważ może to zwiększyć stężenie leku Cotellic we krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cotellic w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
• Nie zaleca się stosowania leku Cotellic podczas ciąży. Nie przeprowadzono badań dotyczących skutków działania leku Cotellic u ciężarnych kobiet, ale lek ten może powodować trwałe uszkodzenia i wady wrodzone u nienarodzonego dziecka.
• Pacjentka powinna niezwłocznie poinformować lekarza, jeśli zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku Cotellic lub w czasie 3 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki.
• Nie wiadomo, czy Cotellic przenika do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka karmi piersią lekarz omówi z nią korzyści i ryzyko wynikające z przyjmowania leku Cotellic.

Ulotka Cotellic – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cotellic 20 mg tabletki powlekane (kobimetynib)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cotellic m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cotellic 20 mg tabletki powlekane (kobimetynib)

Opinie o Cotellic - forum pacjentów

Stosujesz Cotellic? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz