Cotellic

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Cotellic jest lekiem przeciwnowotworowym, który zawiera substancję czynną kobimetynib.

Cotellic stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów chorych na raka skóry o nazwie czerniak, który rozprzestrzenił się do innych części ciała lub nie może być usunięty chirurgicznie.
• Lek ten jest stosowany w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym o nazwie wemurafenib.
• Lek można stosować tylko u pacjentów, u których nowotwór wykazuje zmianę (mutację) w białku „BRAF”. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci testy wykrywające tę mutację. Zmiana ta mogła doprowadzić do rozwoju czerniaka.

Cotellic działa na białko o nazwie „MEK”, które odgrywa ważną rolę w procesie kontrolowania wzrostu komórek nowotworowych. Stosowany w skojarzeniu z wemurafenibem, który działa na zmodyfikowane białko „BRAF”, Cotellic dodatkowo spowalnia lub zatrzymuje rozwój raka.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest kobimetynib. Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg kobimetynibu w postaci hemifumaranu kobimetynibu.

• Pozostałe składniki to:
• laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz
• alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol i talk w otoczce tabletki.

Dawkowanie

Ile tabletek należy przyjąć
Zalecana dawka to 3 tabletki (w sumie 60 mg) przyjmowane raz na dobę.
• Należy przyjmować tabletki codziennie przez 21 dni (okres nazywany „cyklem leczenia”).
• Po 21 dniach, należy przerwać przyjmowanie leku Cotellic na 7 dni. Podczas tej siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu leku Cotellic, należy w dalszym ciągu przyjmować wemurafenib zgodnie z zaleceniami lekarza.
• Po zakończeniu siedmiodniowej przerwy, należy rozpocząć kolejny 21-dniowy cykl leczenia lekiem Cotellic.
• Jeśli wystąpią działania niepożądane lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki, czasowej przerwie w leczeniu lub zakończeniu terapii. Cotellic należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Przyjmowanie leku
• Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
• Lek Cotellic może być przyjmowany z posiłkiem lub między posiłkami.

Wymioty
W razie wystąpienia wymiotów po przyjęciu leku Cotellic, nie należy przyjmować w tym dniu dodatkowej dawki leku Cotellic. Następnego dnia należy przyjąć lek Cotellic jak zwykle.

REKLAMA

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia dawki leku Cotellic większej niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy wziąć ze sobą to opakowanie leku i tę ulotkę.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Należy unikać przyjmowania leku Cotellic z sokiem grejpfrutowym, ponieważ może to zwiększyć stężenie leku Cotellic we krwi.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
• Nie zaleca się stosowania leku Cotellic podczas ciąży. Nie przeprowadzono badań dotyczących skutków działania leku Cotellic u ciężarnych kobiet, ale lek ten może powodować trwałe uszkodzenia i wady wrodzone u nienarodzonego dziecka.
• Pacjentka powinna niezwłocznie poinformować lekarza, jeśli zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku Cotellic lub w czasie 3 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki.
• Nie wiadomo, czy Cotellic przenika do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka karmi piersią lekarz omówi z nią korzyści i ryzyko wynikające z przyjmowania leku Cotellic.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Cotellic.

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.