Co warto wiedzieć o interakcjach leków z żywnością?

0
5471
leki z jedzeniem

Popicie leku sokiem czy kawą, przyjęcie leku razem ze śniadaniem złożonym z jajek i bekonu może skończyć się łagodnymi lub groźnymi powikłaniami. W interakcje wchodzą nie tylko leki między sobą, ale leki i żywność.

Interakcja to wzajemne oddziaływanie składników pokarmowych i leków zarówno na wchłanianie, metabolizm i wydalanie leków, jak i różne przemiany składników pokarmowych w organizmie.

Wskutek połączenia posiłku z lekiem może on mieć mniejsze działanie lub – przeciwnie – spotęgować je, co z kolei zagraża zwiększeniem jego toksyczności.

Szacuje się, że skutki interakcji między żywnością i lekami w co najmniej 30 proc. w istotny sposób zaburzają proces leczenia (np. brak skuteczności) i narażają na poważne powikłania (np. komorowe zaburzenia rytmu serca).

Instytut Żywności i Żywienia podaje, że z 481 losowo wybranych pacjentów przyjmujących co najmniej jeden lek narażenie na interakcję wystąpiło u 300 z nich – czyli ponad 60 proc. Problem jest zatem poważny, zwłaszcza jeśli chory przyjmuje kilka leków.

Zasady przyjmowania leków:

  • Zawsze czytaj ulotkę dołączoną do leku. Jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj lekarza lub farmaceutę.
  •  Popijaj leki wodą. Kawa, herbata mogą zmniejszać wchłanianie leku.
  • Nie mieszaj leku w gorącym napoju, gdyż wysoka temperatura może zmniejszyć jego skuteczność.
  • Nie zażywaj preparatów witaminowych w tym samym czasie co leku, bo mogą zaburzać ich wchłanianie. 5. Nigdy nie zażywaj leków z alkoholem.

Leki popijaj tylko wodą

Dlatego zawsze czytaj ulotkę do leku. Pytaj o możliwe interakcje lekarza lub farmaceutę

Leki popijaj tylko wodą. Kawa, herbata, mleko mogą zmniejszyć wchłanianie leku – nie będzie skuteczny. Sok grejpfrutowy może zaburzyć jego stężenie, doprowadzić do nasilenia jego działania.

Jeśli nie jest to zalecone przez lekarza, nie przyjmuj leków razem z posiłkiem, bezpośrednio przed lub po nim. Odczekaj co najmniej godzinę z posiłkiem po przyjęciu leku lub zażyj lek dwie godziny po jedzeniu.

Na własną rękę nie łącz suplementów diety z lekami 

Nigdy nie przyjmuj leków razem z alkoholem.

Nie łącz preparatów witaminowo-mineralnych z lekami – mogą zaburzyć ich wchłanianie. Jeśli stosujesz jakieś suplementy diety np.: żelazo, magnez, zapytaj specjalistę, czy możesz je brać z preparatami, które on wypisał.

 

Źródło materiału: www.zdrowie.pap.pl