Citalostad

CITALOSTAD jest lekiem przeciwdepresyjnym. Należy do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI).

CITALOSTAD stosowany jest:
– w leczeniu ciężkich epizodów depresyjnych,
– w leczeniu zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii. Agorafobia jest to stan, kiedy pacjent odczuwa lęk w nieznanych miejscach, np. podczas przebywania w otwartej przestrzeni lub w tłumie.

Jaki jest skład Citalostad, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cytalopram.

CITALOSTAD, 20 mg
Jedna tabletka powlekana zawiera bromowodorek cytalopramu, w ilości odpowiadającej 20 mg cytalopramu.
CITALOSTAD, 40 mg
Jedna tabletka powlekana zawiera bromowodorek cytalopramu, w ilości odpowiadającej 40 mg cytalopramu.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Citalostad – jak stosować?

Tabletki leku należy zażywać raz na dobę, rano lub wieczorem, popijając je szklanką wody. Lek można zażywać z posiłkiem lub niezależnie od jedzenia.

CITALOSTAD, 20 mg, 40 mg, tabletki powlekane:
Tabletki o mocy 20 mg i 40 mg można przełamywać wzdłuż rowka dzielącego na dwie części. 6

Zalecana dawka to:

Dorośli

Depresja
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 40 mg na dobę.

Zespół lęku napadowego
Dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę, przez pierwszy tydzień, następnie dawka będzie zwiększona do 20 -30 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 40 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Dawkę początkową należy zmniejszyć do połowy zwykle zalecanej dawki, tj. do 10-20 mg na dobę. Zwykle, u pacjentów w podeszłym wieku nie należy stosować dawki większej, niż 20 mg na dobę.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat:
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinny stosować leku CITALOSTAD (patrz punkt
„Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek CITALOSTAD” załączonej ulotki).

Czas trwania leczenia

Leczenie depresji
Przeciwdepresyjnego działania leku CITALOSTAD należy się spodziewać najwcześniej po 2 tygodniach. Leczenie należy kontynuować przez 4-6 miesięcy po ustąpieniu objawów. Lekarz określi, jaką dawkę należy stosować i jak długo, w zależności od rodzaju i ciężkości choroby oraz od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie.

Leczenie napadów lęku
Może upłynąć do 3 miesięcy, zanim objawy ustąpią. Lekarz może zadecydować, że leczenie lekiem CITALOSTAD należy kontynuować przez kilkanaście miesięcy.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo zażył zbyt dużo tabletek lub dziecko połknęło jakąkolwiek ilość leku CITALOSTAD, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala w celu uzyskania porady.

Objawy przedawkowania cytalopramu będą zależały od dawki i mogą obejmować senność, śpiączkę, osłupienie, drgawki, przyspieszenie czynności serca, pocenie się, nudności, wymioty, zsinienie warg i skóry, hiperwentylację (przyspieszone i silne oddychanie) i zmiany rytmu serca. Mogą również
wystąpić cechy zespołu serotoninowego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citalostad – czy mogę spożywać alkohol?

Lek CITALOSTAD można zażywać z pokarmem lub niezależnie od pokarmu. Podczas leczenia lekiem CITALOSTAD należy unikać spożywania alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Citalostad w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Doświadczenia dotyczące stosowania leku CITALOSTAD podczas ciąży są ograniczone. Nie należy zażywać leku CITALOSTAD, jeśli kobieta jest w ciąży lub planuje ciążę, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Należy upewnić się, czy położna i (lub) lekarz wie, że pacjentka zażywa lek CITALOSTAD. Leki, takie jak CITALOSTAD, stosowane podczas ciąży, szczególnie podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka poważnej choroby, zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (ang. PPHN), objawiające się przyspieszeniem oddechu i zasinieniem skóry u dziecka. Objawy zwykle zazwyczaj występują w pierwszej dobie życia dziecka. Jeśli dziecko ma którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z położną i (lub) lekarzem. Nigdy nie należy nagle przerywać leczenia lekiem CITALOSTAD. Jeżeli pacjentka zażywa lek CITALOSTAD podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ u dziecka po urodzeniu mogą wystąpić pewne objawy. Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po urodzeniu się dziecka. Obejmują one: problemy z karmieniem, problemy z oddychaniem, zasinienie skóry dziecka, zbyt wysoką lub za małą temperaturę ciała, wymioty, częsty płacz, sztywność lub zwiotczenie mięśni, letarg, drżenia, drżączkę ze zdenerwowania lub drgawki, niskie stężenie cukru we krwi, nasilenie odruchów, drażliwość oraz senność lub trudności w zasypianiu. Jeśli dziecko po urodzeniu ma którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Karmienie piersią
Cytalopram w niewielkich ilościach przenika do mleka matki, w związku z tym istnieje ryzyko działania leku na dziecko. Jeśli pacjentka zażywa lek CITALOSTAD, przed rozpoczęciem karmienia piersią powinna skonsultować się z lekarzem. Lekarz rozważy korzyści i ryzyko leczenia podczas karmienia piersią.

Płodność
W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram obniża jakość nasienia. Teoretycznie może to wpływać na płodność, choć jak dotąd nie zaobserwowano oddziaływania na płodność u ludzi.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Citalostad

Ulotka Citalostad – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Citalostad przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Citalostad m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Citalostad w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Citalostad

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Citalostad? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Citalostad. Podziel się doświadczeniami na forum.