CITALOSTAD (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

REKLAMA

CITALOSTAD (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) WSKAZANIA DO STOSOWANIA

CITALOSTAD jest lekiem przeciwdepresyjnym. Należy do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI).

CITALOSTAD stosowany jest:
– w leczeniu ciężkich epizodów depresyjnych,
– w leczeniu zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii. Agorafobia jest to stan, kiedy pacjent odczuwa lęk w nieznanych miejscach, np. podczas przebywania w otwartej przestrzeni lub w tłumie.

REKLAMA

SKŁAD

Substancją czynną leku jest cytalopram.

CITALOSTAD, 20 mg
Jedna tabletka powlekana zawiera bromowodorek cytalopramu, w ilości odpowiadającej 20 mg cytalopramu.
CITALOSTAD, 40 mg
Jedna tabletka powlekana zawiera bromowodorek cytalopramu, w ilości odpowiadającej 40 mg cytalopramu.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171).

CITALOSTAD (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) DAWKOWANIE

Tabletki leku należy zażywać raz na dobę, rano lub wieczorem, popijając je szklanką wody. Lek można zażywać z posiłkiem lub niezależnie od jedzenia.

CITALOSTAD, 20 mg, 40 mg, tabletki powlekane:
Tabletki o mocy 20 mg i 40 mg można przełamywać wzdłuż rowka dzielącego na dwie części. 6

REKLAMA

Zalecana dawka to:

Dorośli

Depresja
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 40 mg na dobę.

Zespół lęku napadowego
Dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę, przez pierwszy tydzień, następnie dawka będzie zwiększona do 20 -30 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 40 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Dawkę początkową należy zmniejszyć do połowy zwykle zalecanej dawki, tj. do 10-20 mg na dobę. Zwykle, u pacjentów w podeszłym wieku nie należy stosować dawki większej, niż 20 mg na dobę.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat:
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinny stosować leku CITALOSTAD (patrz punkt
„Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek CITALOSTAD” załączonej ulotki).

REKLAMA

Czas trwania leczenia

Leczenie depresji
Przeciwdepresyjnego działania leku CITALOSTAD należy się spodziewać najwcześniej po 2 tygodniach. Leczenie należy kontynuować przez 4-6 miesięcy po ustąpieniu objawów. Lekarz określi, jaką dawkę należy stosować i jak długo, w zależności od rodzaju i ciężkości choroby oraz od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie.

Leczenie napadów lęku
Może upłynąć do 3 miesięcy, zanim objawy ustąpią. Lekarz może zadecydować, że leczenie lekiem CITALOSTAD należy kontynuować przez kilkanaście miesięcy.

PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent przypadkowo zażył zbyt dużo tabletek lub dziecko połknęło jakąkolwiek ilość leku CITALOSTAD, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala w celu uzyskania porady.

Objawy przedawkowania cytalopramu będą zależały od dawki i mogą obejmować senność, śpiączkę, osłupienie, drgawki, przyspieszenie czynności serca, pocenie się, nudności, wymioty, zsinienie warg i skóry, hiperwentylację (przyspieszone i silne oddychanie) i zmiany rytmu serca. Mogą również
wystąpić cechy zespołu serotoninowego.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Lek CITALOSTAD można zażywać z pokarmem lub niezależnie od pokarmu. Podczas leczenia lekiem CITALOSTAD należy unikać spożywania alkoholu.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Ciąża
Doświadczenia dotyczące stosowania leku CITALOSTAD podczas ciąży są ograniczone. Nie należy zażywać leku CITALOSTAD, jeśli kobieta jest w ciąży lub planuje ciążę, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Należy upewnić się, czy położna i (lub) lekarz wie, że pacjentka zażywa lek CITALOSTAD. Leki, takie jak CITALOSTAD, stosowane podczas ciąży, szczególnie podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka poważnej choroby, zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (ang. PPHN), objawiające się przyspieszeniem oddechu i zasinieniem skóry u dziecka. Objawy zwykle zazwyczaj występują w pierwszej dobie życia dziecka. Jeśli dziecko ma którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z położną i (lub) lekarzem. Nigdy nie należy nagle przerywać leczenia lekiem CITALOSTAD. Jeżeli pacjentka zażywa lek CITALOSTAD podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ u dziecka po urodzeniu mogą wystąpić pewne objawy. Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po urodzeniu się dziecka. Obejmują one: problemy z karmieniem, problemy z oddychaniem, zasinienie skóry dziecka, zbyt wysoką lub za małą temperaturę ciała, wymioty, częsty płacz, sztywność lub zwiotczenie mięśni, letarg, drżenia, drżączkę ze zdenerwowania lub drgawki, niskie stężenie cukru we krwi, nasilenie odruchów, drażliwość oraz senność lub trudności w zasypianiu. Jeśli dziecko po urodzeniu ma którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Karmienie piersią
Cytalopram w niewielkich ilościach przenika do mleka matki, w związku z tym istnieje ryzyko działania leku na dziecko. Jeśli pacjentka zażywa lek CITALOSTAD, przed rozpoczęciem karmienia piersią powinna skonsultować się z lekarzem. Lekarz rozważy korzyści i ryzyko leczenia podczas karmienia piersią.

Płodność
W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram obniża jakość nasienia. Teoretycznie może to wpływać na płodność, choć jak dotąd nie zaobserwowano oddziaływania na płodność u ludzi.

CITALOSTAD (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) ULOTKA LEKU

ULOTKA LEKU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


CITALOSTAD (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) CENA - REZERWACJA LEKU W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI - LISTA LEKÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

CITALOSTAD (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) OPINIE PACJENTÓW / FORUM - OCENA

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami. Możesz także dokonać oceny leku lub innego produktu przyznając gwiazdki w systemie od 1 do 10.

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here