Cipronex 0,3%

Cipronex 0,3% to krople do oczu zawierające cyprofloksacynę, substancję czynną z grupy chinolonów, aktywną wobec wielu gatunków mikroorganizmów wywołujących zakażenia oka. Stosuje się go w leczeniu owrzodzeń rogówki i powierzchniowych zakażeń oka oraz tkanek otaczających. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Cipronex 0,3%. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Cipronex 0,3% należy do grupy leków stosowanych w zakażeniach. Zawiera cyprofloksacynę – substancję czynną z grupy chinolonów, które wykazują aktywność przeciw wielu gatunkom mikroorganizmów, mogących powodować zakażenia oka (oczu).

Cipronex 0,3% stosuje się do leczenia:
– owrzodzenia rogówki;
– powierzchniowych zakażeń oka (oczu) i tkanek otaczających oko.

Jaki jest skład Cipronex 0,3%, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cyprofloksacyna. Każdy ml kropli zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci cyprofloksacyny chlorowodorku jednowodnego).

Pozostałe składniki to: mannitol; sodu octan trójwodny; kwas octowy lodowaty; disodu edetynian; benzalkoniowy chlorek, roztwór; woda oczyszczona.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Cipronex 0,3% – jak stosować?

Cipronex 0,3% jest przeznaczony wyłącznie do stosowania do oka (oczu).

Zalecana dawka to:
Młodzież, dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku

Owrzodzenia rogówki
Cipronex 0,3% musi być podawany w następujących odstępach czasu, nawet w godzinach nocnych.
– pierwsza doba: dawka wynosi 2 krople do oka (oczu) co 15 minut przez pierwsze 6 godzin, a następnie 2 krople do oka (oczu) co 30 minut przez pozostałą część doby.
– druga doba: dawka wynosi 2 krople do oka (oczu) co godzinę.
– od trzeciej do czternastej doby: dawka wynosi 2 krople do oka (oczu) co 4 godziny.

Powierzchniowe zakażenia oka (oczu) i otaczających tkanek
Dawka wynosi 1 lub 2 krople do oka (oczu) co 6 godzin.

W przypadku zakażeń o ciężkim przebiegu – w pierwszych 2 dobach może wynosić 1 lub 2 krople co 2 godziny w czasie czuwania.

Leczenie trwa zwykle 7-14 dni. Lek należy stosować tak długo, jak zalecił to lekarz. Czas leczenia w przypadku owrzodzeń rogówki może być dłuższy niż 14 dni.

Zaleca się delikatne zamknięcie powieki i przewodu nosowo-łzowego po wkropleniu leku. Dzięki temu można zmniejszyć ogólnoustrojowe wchłanianie leków stosowanych w postaci kropli do oczu i ich ogólnoustrojowe działanie.

W razie jednoczesnego stosowania innych leków do oczu, należy pozostawić odstęp 5 minut pomiędzy podaniem kolejnych leków. W przypadku stosowania także maści do oczu, maść należy stosować na końcu.

Stosowanie u dzieci
Doświadczenie kliniczne związane ze stosowaniem u dzieci w wieku poniżej jednego roku, a zwłaszcza u noworodków jest ograniczone.

Sposób podawania
Lek jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego – miejscowo do worka spojówkowego. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do powiek, okolic oka i innych powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki.

1. Przed zakropleniem leku należy dokładnie umyć ręce.
2. Odkręcić zakrętkę znajdującą się na butelce.
3. Przechylić głowę do tyłu i odciągnąć dolną powiekę w dół, aby utworzyć kieszonkę pomiędzy powieką i gałką oczną.
4. Odwrócić butelkę i delikatnie nacisnąć kciukiem lub palcem wskazującym na ściankę, aż do wyciśnięcia jednej kropli leku do oka. Nie dotykać końcówką kroplomierza do oka, powieki, okolic oka i innych powierzchni. To może doprowadzić do zakażenia kropli.
5. Jeśli kropla nie trafiła do oka, należy zakroplić następną.
6. Bezpośrednio po zakropleniu leku Cipronex 0,3% należy delikatnie zamknąć powiekę i delikatnie ucisnąć wewnętrzny kącik oka w okolicy nosa. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu.
7. Jeśli lekarz zalecił zakraplanie leku także do drugiego oka, należy powtórzyć czynności z punktów 3, 4, 5 i 6.
8. Kroplomierz jest tak zaprojektowany, aby dokładnie odmierzać krople, dlatego nie należy powiększać otworu w kroplomierzu.
9. Po zakropleniu należy zakręcić butelkę. Nie należy jednak zakręcać jej zbyt mocno.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zakroplenia zbyt dużych ilości leku do oka, nadmiar można usunąć przepłukując oko przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.

W przypadku omyłkowego połknięcia leku należy skontaktować się z lekarzem. Jednakże nie oczekuje się wystąpienia poważnych powikłań.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cipronex 0,3% – czy mogę spożywać alkohol?

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM) nie wpływają na działanie leku.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Cipronex 0,3% w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Cipronex 0,3% w okresie ciąży lub karmienia piersią, o ile lekarz nie uzna tego za niezbędne.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Cipronex 0,3%

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Ulotka Cipronex 0,3% – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Cipronex 0,3% przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cipronex 0,3% m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Cipronex 0,3% w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Cipronex 0,3%

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cipronex 0,3%? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Cipronex 0,3%. Podziel się doświadczeniami na forum.