CINACALCET SANDOZ

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku CINACALCET SANDOZ oraz jak działa ten lek?

Działanie leku Cinacalcet Sandoz polega na regulacji stężenia hormonu przytarczyc (parathormonu, PTH), wapnia i fosforu w organizmie. Lek stosuje się w leczeniu zaburzeń związanych z gruczołami przytarczycznymi (przytarczycami). Przytarczyce to cztery małe gruczoły umiejscowione w obrębie szyi, w pobliżu tarczycy, wytwarzające parathormon.

Cinacalcet Sandoz stosuje się w celu:
– leczenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z ciężką chorobą nerek, u których konieczne są dializy, aby oczyścić krew z produktów przemiany materii;
– zmniejszenia dużego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z rakiem przytarczyc;
– zmniejszenia dużego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których nie jest możliwe operacyjne usunięcie przytarczyc.

Zarówno w pierwotnej, jak i we wtórnej nadczynności przytarczyc gruczoły przytarczyczne wytwarzają za duże ilości parathormonu. „Pierwotna” oznacza, że nadczynność nie jest wywołana innymi czynnikami, zaś przyczyną „wtórnej” nadczynności są inne czynniki, np. choroba nerek. Pierwotna i wtórna nadczynność przytarczyc może spowodować utratę wapnia z kości, co może prowadzić do bólu kości i ich złamań, zaburzeń związanych z naczyniami krwionośnymi i naczyniami w sercu, kamicą nerkową, zaburzeniami psychicznymi i śpiączką.

SKŁAD

Jaki jest skład leku CINACALCET SANDOZ? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną leku jest cynakalcet.

Cinacalcet Sandoz, 30 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Cinacalcet Sandoz, 60 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 60 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Cinacalcet Sandoz, 90 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 90 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K29/32, krospowidon ( Typ A), krospowidon (Typ B), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna

Otoczka: Opadry II green [alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk, indygokarmin (E 132), lak, żelaza tlenek żółty (E 172)].

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Jakie jest zalecane dawkowanie leku CINACALCET SANDOZ? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Lek Cinacalcet Sandoz należy przyjmować doustnie, podczas posiłku lub zaraz po nim. Tabletki należy połykać w całości, bez dzielenia.

W trakcie leczenia lekarz będzie zlecał regularne badania krwi w celu kontrolowania postępu leczenia i w razie konieczności dostosuje dawkę leku.

Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Cinacalcet Sandoz to 30 mg (jedna tabletka) raz na dobę.

Leczenie raka przytarczyc lub pierwotnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Cinacalcet Sandoz to 30 mg (jedna tabletka) dwa razy na dobę.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku CINACALCET SANDOZ? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

W razie zażycia większej niż zalecana liczby tabletek leku Cinacalcet Sandoz, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Możliwe objawy przedawkowania, to odczucie drętwienia lub mrowienia wokół ust, bóle lub skurcze mięśni i napady drgawkowe.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując ten lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku CINACALCET SANDOZ przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Lek należy przyjmować podczas posiłku lub zaraz po nim.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek CINACALCET SANDOZ? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Nie badano działania leku Cinacalcet Sandoz u kobiet w ciąży. W przypadku ciąży lekarz może zadecydować o zmodyfikowaniu leczenia, gdyż lek może działać szkodliwie na płód.

Nie wiadomo, czy lek Cinacalcet Sandoz przenika do mleka kobiecego. Lekarz omówi z pacjentką, czy lepiej przerwać karmienie piersią, czy przerwać przyjmowanie leku Cinacalcet Sandoz.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Czy w czasie stosowania leku CINACALCET SANDOZ można prowadzić auto / samochód? Czy można pracować z wykorzystaniem maszyn i urządzeń?

Nie przeprowadzono badań wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. U pacjentów przyjmujących cynakalcet zgłaszano występowanie zawrotów głowy i napadów drgawkowych. Wystąpienie takich objawów może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

DOKUMENTACJA LEKU CINACALCET SANDOZ – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

POBIERZ ULOTKĘ

ULOTKA LEKU CINACALCET SANDOZ - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO (CHPL) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ CINACALCET SANDOZ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy lek CINACALCET SANDOZ jest refundowany oraz czy wymagana jest recepta.

OPINIE O LEKU CINACALCET SANDOZ

Poznaj opinie pacjentów stosujących lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here