Leki na bóle żołądka, trawienie i inne problemy z układem pokarmowym

Wykaz leków stosowanych w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Przygotowana przez nas lista uwzględnia nie tylko leki dostępne bez recepty, ale także wyroby medyczne i suplementy, które zawierają w swoim składzie składniki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, korzystnie wpływając na utrzymanie właściwej przemiany materii oraz wspierając pracę jelit. Znajdziesz tu ulotki leków gastrologicznych oraz opinie pacjentów o lekach.

Zobacz także:

Biegunka
Ból brzucha
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Leki na wątrobę
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zespół jelita drażliwego (IBS)
Zgaga i refluks

Spis leków gastrologicznych

Powyższy spis leków zawiera szereg produktów przeznaczonych w leczeniu rozmaitych schorzeń układu pokarmowego m.in. refluks, zgaga, wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśność soku żołądkowego i wiele innych. Popularnymi substancjami stosowanymi w leczeniu wyżej wymienionych przypadłości są np. omeprazol, czy pantoprazol.
Masz problemy ze strony układu pokarmowego? Zobacz, jak sobie ulżyć
Choroby układu pokarmowego są jednymi z częstych dolegliwości, jakie spotykają ludzi. Problemy gastryczne potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie i sprawić, że znika przyjemność z jedzenia. W jaki sposób można przynieść sobie ulgę? Podpowiadamy, jak walczyć z chorobami układu pokarmowego, a także, po jakie leki gastrologiczne dostępne bez recepty można sięgnąć.

Choroby układu pokarmowego – jakie leki mogą pomóc?

Lekarze gastrolodzy mają do czynienia z różnego typu chorobami. Zespół drażliwego jelita, wrzody żołądka i okrężnicy czy nietolerancja laktozy – źródeł dolegliwości ze strony układu pokarmowego i przyczyn występowania bólu może być wiele. Najważniejsza jest oczywiście trafna diagnoza. To klucz, który umożliwia rozpoczęcie skutecznego leczenia i dobranie odpowiednich leków gastrologicznych. W przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego najczęstszym badaniem, jakie się wykonuje, jest gastroskopia. Choć sam przebieg badania nie należy do najprzyjemniejszych, pozwala wykryć proces chorobowy zachodzący w układzie pokarmowym i znaleźć przyczynę dolegliwości uprzykrzających życie. Wśród nowoczesnych metod diagnozy niektórych chorób układu pokarmowego znajdują się specjalne mikrokamerki, które po połknięciu przez nas rejestrują obraz jamy brzusznej. Dziedzina gastrologii wciąż się rozwija, a lekarze poszukują nowych skutecznych metod, aby pomagać swoim pacjentom.

W jaki sposób można walczyć z chorobami układu pokarmowego?

W zależności od tego, na jaką chorobę cierpimy i jaką lekarz postawi diagnozę, przystępujemy do procesu leczenia. W wielu przypadkach konieczne będzie nie tylko przyjmowanie właściwych leków gastrologicznych, ale także odstawienie niektórych potraw i składników diety, między innymi alkoholu, który może nasilać wzdęcia i wywoływać biegunki oraz bóle brzucha. Podobnie rzecz ma się w przypadku ostrych przypraw, które mogą nasilać objawy związane na przykład z chorobą wrzodową lub zespołem jelita wrażliwego. Mając problemy ze strony układu pokarmowego, warto również unikać przejadania się oraz spożywania tłustych i ciężkich dla wątroby smażonych dań. Oprócz diety i regularnych ćwiczeń fizycznych warto stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować przepisane środki farmakologiczne.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik