Celsior

Celsior to roztwór używany do przechowywania narządów unaczynionych (serce, płuco, nerka, wątroba i trzustka) od momentu pobrania od dawcy, przez czas przechowywania i transportu, aż do przeszczepienia. Narządy zwykle płucze się w celu usunięcia krwi i schłodzenia, co powoduje spowolnienie ich metabolizmu. Narząd (narządy) umieszcza się bezpośrednio po pobraniu w jałowym pojemniku wypełnionym roztworem Celsior i przechowuje schłodzone, ale nie zamrożone. Celsior jest przeznaczony do użycia wyłącznie przez fachowych pracowników ochrony zdrowia. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Celsior. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Celsior jest roztworem do przechowywania narządów unaczynionych (serce, płuco, nerka, wątroba i trzustka) od pobrania od dawcy, w czasie przechowywania i transportu aż do przeszczepienia.

Jaki jest skład Celsior, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi roztworu są: glutation, mannitol, kwas laktobionowy, kwas glutaminowy, wodorotlenek sodu, chlorek wapnia, chlorek potasu, chlorek magnezu i histydyna.

Jeden worek z 1 l płynu zawiera:
Glutation 0,921 g (3 mmol)
Mannitol 10,930 g (60 mmol)
Kwas laktobionowy 28,664 g (80 mmol)
Kwas glutaminowy 2,942 g (20 mmol)
Sodu wodorotlenek 4,000 g (100 mmol)
Wapnia chlorek dwuwodny 0,037 g (0,25 mmol)
Potasu chlorek 1,118 g (15 mmol)
Magnezu chlorek sześciowodny 2,642 g (13 mmol)
Histydyna 4,650 g (30 mmol)

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: woda do wstrzykiwań i sodu wodorotlenek 4% (do ustalenia pH).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:
, , , , , , , ,

Dawkowanie preparatu Celsior – jak stosować?

Celsior jest przeznaczony do użycia wyłącznie przez fachowych pracowników ochrony zdrowia, tak jak opisano to w punkcie: Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowych pracowników ochrony zdrowia.

Narząd pobrany od dawcy przed przeszczepieniem biorcy jest pozbawiony krwi i dostaw tlenu, dlatego powinien być przechowywany w temperaturze 2°C – 8°C, co umożliwia prawidłowe działanie w organizmie biorcy. Narządy zwykle płucze się w celu usunięcia krwi i schłodzenia, co powoduje spowolnienie ich metabolizmu. Narząd (narządy) umieszcza się bezpośrednio po pobraniu w jałowym pojemniku wypełnionym roztworem Celsior i przechowuje schłodzone, ale nie zamrożone.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Celomix lub podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.

Objawy przedawkowania NLPZ są zwykle ograniczone do:
− osłabienia (letarg)
− senności
− nudności oraz wymiotów
− bólu w okolicy żołądka.

Objawy te zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania leku Celomix. U pacjenta może wystąpić krwawienie z żołądka lub jelit (krwawienie z przewodu pokarmowego).

Ciężkie zatrucie może prowadzić do wystąpienia poważnych działań niepożądanych:
− wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia)
− ostrej niewydolności nerek
− zaburzeń czynności wątroby
− spłycenia oddechu lub zatrzymania oddechu (depresja oddechowa)
− utraty przytomności (śpiączka)
− napadów padaczkowych (drgawki)
− zapaści krążenia krwi (zapaść sercowo-naczyniowa)
− zatrzymania akcji serca
− natychmiastowej reakcji uczuleniowej (nadwrażliwość), w tym:
− omdlenia
− duszności
− reakcji skórnych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Celsior – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Celsior w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka powinna powiedzieć lekarzowi, jeśli jest w ciąży lub podejrzewa u siebie ciążę, oraz jeśli karmi piersią.
Przed zastosowaniem każdego roztworu należy poradzić się lekarza.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Celsior

Ulotka Celsior – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Celsior przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Celsior m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Celsior w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Celsior

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Celsior? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Celsior. Podziel się doświadczeniami na forum.