Catalin

Wskazaniem do stosowania leku Catalin jest zaćma starcza. Substancją czynną leku Catalin jest pirenoksyna. W opakowaniu znajduje się tabletka i rozpuszczalnik; tabletka jest jasnopomarańczowa a rozpuszczalnik jest przezroczysty i bezbarwny. Mimo, iż przyczyna występowania zaćmy nie została do dziś jednoznacznie wyjaśniona uważa się, że zmętnienie soczewki powstaje na skutek przemiany jej rozpuszczalnych białek w białka nierozpuszczalne. Preparat Catalin hamuje i zapobiega postępowi zaćmy.

Jaki jest skład Catalin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pirenoksyna w postaci soli sodowej, w dawce 0,75 mg.

Pozostałe składniki to:
– w tabletce: tauryna, kwas borowy;
– w rozpuszczalniku: kwas borowy, potasu chlorek, sodu tetraboran, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Catalin – jak stosować?

Sposób przygotowania roztworu
Rozpuścić tabletkę w 15 ml rozpuszczalnika. Powstaje przezroczysty, żółty roztwór. Dostępne opakowanie 1 tabletka i 15 ml rozpuszczalnika.

– Zdjąć białą nakrętkę z buteleczki
– Otworzyć opakowanie tabletki i wpuścić ją do buteleczki. Nie dotykać tabletki bezpośrednio.
– Zamknąć dobrze buteleczkę i wstrząsnąć aż do rozpuszczenia tabletki.
– Przed użyciem zdjąć brązowy koreczek. Wkroplić do oka. Nie dotykać oka końcówką kroplomierza.

Sposób podawania:
1. Przygotować butelkę z lekiem i lusterko.
2. Umyć ręce.
3. Zdjąć koreczek.
4. Wziąć butelkę w rękę i skierować ją do góry dnem, trzymając kciukiem i palcem środkowym.
5. Odchylić głowę do tyłu. Czystym palcem odciągnąć powiekę ku dołowi, tak by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”; do niej powinna trafić kropla.
6. Przybliżyć końcówkę butelki do oka. Dla ułatwienia można posłużyć się lusterkiem.
7. Nie dotykać zakraplaczem do oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni. To może spowodować zakażenie kropli. Stosowanie zakażonych kropli może prowadzić do niebezpiecznych powikłań a nawet do utraty wzroku.
8. Aby spowodować wypłynięcie pojedynczej kropli leku należy lekko nacisnąć dno butelki.
9. Jeżeli kropla nie wpadnie do oka, próbę zakroplenia należy powtórzyć.
10. Po zakropleniu leku delikatnie zamknąć oko i ucisnąć palcem kącik oka w okolicy nosa przez co najmniej minutę. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu.
11. W przypadku stosowania kropli do obu oczu należy powtórzyć postępowanie opisane powyżej w celu zakroplenia do drugiego oka.
12. Bezpośrednio po użyciu leku nałożyć koreczek.

Dawkowanie
Wkraplać do worka spojówkowego 1 lub 2 krople 3 do 5 razy na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie są znane objawy przedawkowania leku Catalin u ludzi. Antidotum nie jest konieczne, ponieważ przedawkowanie pirenoksyny jest praktycznie niemożliwe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Catalin – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Catalin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Catalin w okresie ciąży i karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Catalin

Ulotka Catalin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Catalin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Catalin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Catalin w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Catalin

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Catalin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

5 komentarzy do “Catalin”

  1. Używam Catalin na zaćmę od dłuższego czasu i nie stwierdzam poprawy. Natomiast pojawiają się skutki uboczne w postaci zaniżenia ciśnienia tętniczego , zawroty głowy, wrażliwość na światło, ogólnie złe samopoczucie.

    Odpowiedz
  2. Okulistka przepisała mi Catalin na zatrzymanie-zahamowanie postępu zaćmy na lepszym oku i dała skierowanie na zabieg usunięcia zaćmy na gorszym oku. A drugi okulista przy kwalifikacji na zabieg powiedział,że Catalin nic nie pomaga i szkoda tylko pieniędzy. Bo mimo jego używania zaćma na lepszym oku sie pogłębiła.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Catalin. Podziel się doświadczeniami na forum.