Konsultacja merytoryczna:

Cartexan

W naszym serwisie przedstawiamy szczegółowe informacje na temat leku Cartexan. To środek stosowany w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Jego substancja czynna, chondroityny sodu siarczan, strzeże dobrego stanu chrząstek. Poniżej podajemy bardziej szczegółowe informacje na temat leku w tym:

 • zastosowanie,
 • skład,
 • działanie z innymi środkami,
 • przeciwwskazania dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
 • opinie pacjentów.

Po więcej informacji wystarczy sięgnąć do ulotki lekarstwa zamieszczonej na naszej stronie. Poniżej możesz również sprawdzić dostępność preparatu w aptekach i jego cenę.

Substancja czynna leku to chondroityny sodu siarczan, która jest naturalnie obecna w ludzkim organizmie. Stanowi jeden z podstawowych składników struktury chrząstek stawowych. Cartexan jest przeznaczony do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawu biodrowego i kolanowego. Oddziałuje na organizm w powolnym tempie, po 6-8 tygodniach stosowania, nie jest zatem przeznaczony do leczenia ostrych stanów zapalnych. Działanie leku utrzymuje się przez 2-3 miesiące.

Jaki jest skład Cartexan, jakie substancje zawiera?

Substancja czynna: chondroityny sodu siarczanu w ilości 400 mg na kapsułkę.

Pozostały skład: stearynian magnezu. Otoczka kapsułki jest złożona z żelatyny, tytanu dwutlenku (E171), żelaza tlenku żółtego (E172), erytrozyny (E127) i żelaza tlenku czerwonego (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cartexan – jak stosować ten lek?

Kapsułki należy połknąć, popijając płynem. Nie powinno się ich żuć. Jedna dawka dobowa wynosi dwie kapsułki, czyli 800 mg leku.

Przy cięższych kontuzjach i poważniejszych zwyrodnieniach lekarz może zwiększyć dawkowanie do trzech kapsułek, czyli 1200 mg lekarstwa przez 6 tygodni, a potem 800 mg na dobę na okres trzech miesięcy. Dawkę można zażywać jednorazowo lub partiami.

Po trzech miesiącach codziennego dawkowania leku zaleca się zrobienie dwumiesięcznej przerwy w jego przyjmowaniu.

Preparat nie jest przeznaczony dla dzieci.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Dotychczas odnotowano jeden taki przypadek. U pacjenta nie pojawiły się żadne poważne objawy (mdłości, wymioty czy zmiany w stężeniu elektrolitów). W razie przedawkowania należy skonsultować się z Centrum Informacji Toksykologicznych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cartexan – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować przed lub po posiłku. Osoby z problemami żołądkowymi powinny wybrać tę drugą opcję. W ulotce brakuje informacji na temat łączenia Cartexanu z alkoholem. Opinie na temat leku można poznać poniżej w sekcji z komentarzami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cartexan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ma badań na temat przyjmowania Cartexanu w czasie ciąży lub karmienia piersią, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tym okresie.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Cartexan

Ulotka Cartexan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cartexan, 400 mg, kapsułki, twarde (Chondroityny sodu siarczan)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 412 razy

Rozmiar plku 162.57 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cartexan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cartexan, 400 mg, kapsułki, twarde (Chondroityny sodu siarczan)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 189 razy

Rozmiar plku 110.07 KB

Cena - ile kosztuje Cartexan?

Cena Cartexan i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cartexan.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cartexan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

24 komentarze do “Cartexan”

 1. Wzięłam pół opakowania. Bóle brzucha na poczatku były lekkie i dalej są, teraz doszła biegunka. Od kilku dni swędzi mnie skóra. Muszę odstawić, coraz gorzej się czuje.

  Odpowiedz
 2. Wzięłam dopiero 14 szt dzisiaj w nocy i teraz ból kręgosłupa sztywność nad talią. Nie wiem czy to od Cartexanu

  Odpowiedz
 3. Już po kilku dniach stosowania Cartexan 400mg ból kolan ustąpił całkowicie. Ale mdłości, podwyższone i tak już wysokie ciśnienie, ogólnie gorsze samopoczucie nie pozwolą mi brać tego leku a szkoda bo spectrum nie uśmierzało tak dobrze bólu.

  Odpowiedz
 4. Uczulenie. Wysypka, świąd na rękach, piersiach, stopach. Duszność i kaszel, tętno zwiększone. Po 10 dniach stosowania.
  Interwencja pogotowia, leki przeciwwstrząsowe.
  Dwa razy sprawdzone – okropność!
  Odstawiam.

  Odpowiedz
 5. Oceniam pozytywnie, na efekty czekałem kilka tygodni, ale warto stosować, ból znacznie się zmniejszył, mogę normalnie funkcjonować i pracować.

  Odpowiedz
 6. Zjadłem pół opakowania przytylem ze 2 kg.rezyltatow zero.fakt napisane poprawa około 4tyg.ponadto mam płyn w udzie nie wiem czy jest sens dalej brać?

  Odpowiedz
 7. Zużyłam dwa opakowania i zaczęłam trzecie. Nie wiem czy to nie za dużo, ale w ulotce jest napisane że kuracja powinna wynieść 3 miesiące. Odczuwam dużą poprawę jeżeli chodzi o ból stawu. Nie mam innych objawów typu swędzenie, czy przyrost wagi. Natomiast przy trzecim opakowaniu odczuwam lekkie mdłości. Nie wiem czy to łączyć z zażywaniem cartoxenu.

  Odpowiedz
  • Cześć . Ja mam podobne objawy. Początkowo nie wiedziałam po czym. Wszystko jednak wskazuje na cartexan. Bo po zażyciu leku czuję swędzenie w ciągu ok. 10 minut od przyjęcia leku

   Odpowiedz
 8. Kończę drugie opakowanie efektów przeciwbólowych nie widać, ale uboczne dają się odczuć swędzenie skóry i rumień -wystarczy się lekko podrapać, szczególnie uciązliwe i widoczne na twarzy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz