Cardiofil

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cardiofil?

Tabletki CARDIOFIL składają się z dwóch substancji czynnych kwasu acetylosalicylwego i tlenku magnezu. Małe dawki kwasu acetylosalicylowego długotrwale hamują agregację płytek krwi, co odgrywa istotną rolę w zapobieganiu powstania zakrzepu i zmniejsza w ten sposób zagrożenie zamknięcia naczynia.

Zawarty w preparacie tlenek magnezu działa osłaniająco na śluzówkę żołądka (co osłabia niekorzystne miejscowe działanie kwasu acetylosalicylowego).

Wskazania do stosowania
Hamowanie agregacji płytek krwi:
• w niestabilnej chorobie wieńcowej,
• w świeżym zawale serca i w zapobieganiu powtórnemu zawałowi serca,
• w zapobieganiu zakrzepicy naczyń wieńcowych u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka,
• po zabiegach chirurgicznych lub interwencyjnych na naczyniach (pomost aortalno – wieńcowy, plastyka naczyń wieńcowych),
• po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu.

Jaki jest skład Cardiofil, jakie substancje zawiera?

1 tabletka zawiera:
substancje czynne: 100 mg kwasu acetylosalicylowego i 11,2 mg tlenku magnezu lekkiego oraz substancje pomocnicze: skrobię ziemniaczaną, sorbitol, magnezu stearynian,karboksymetyloskrobię sodową, talk farmaceutyczny.

Dawkowanie preparatu Cardiofil – jak stosować ten lek?

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej:
½ tabletki (50 mg kwasu acetylosalicylowego) po porannym posiłku raz na dobę lub 1 tabletka (100 mg kwasu acetylosalicylowego) po porannym posiłku co drugą dobę. Dawkę można zwiększyć do 1 tabletki (100 mg kwasu acetylosalicylowego) raz na dobę.

Jeśli jest konieczne szybkie działanie przeciwagregacyjne należy przyjąć 3 tabletki (300 mg ASA) raz na dobę przez 2 dni, a następnie od ½ do 1 ½ tabletki raz na dobę (50 – 150 mg ASA).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, mogą wystąpić zawroty głowy, wysypka, szum w uszach, nudności, wymioty, niepokój, dezorientacja, przyspieszenie oddechu (hiperwentylacja). Ciężkie przedawkowanie może doprowadzić do zaburzeń świadomości, do wystąpienia śpiączki, niewydolności oddechowej, zapaści krążeniowej. W przypadku zażycia dawki większej niż 4 g na dobę lub wystąpienia objawów przedawkowania, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Leczenie zatrucia polega na wykonaniu płukania żołądka, podaniu węgla aktywowanego, zastosowaniu diurezy alkalicznej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cardiofil – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować w czasie lub po posiłku, doustnie, nie rozgryzając tabletek.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cardiofil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W I i II trymestrze ciąży lek może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży, ponieważ może powodować przedłużenie czasu trwania ciąży, hamowanie czynności skurczowej macicy, przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u płodu. Zarówno u matki jak i u dziecka obserwuje się zwiększenie skłonności do krwawień. W przypadku zajścia w ciążę podczas długotrwałego stosowania leku należy powiadomić o tym lekarza.

Przed zastosowaniem leku Cardiofil należy poradzić się lekarza.
Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkim stopniu do mleka matki, dlatego jeśli to możliwe należy unikać stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Ulotka Cardiofil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Cardiofil przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Cardiofil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Cardiofil w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Cardiofil - forum pacjentów

Stosujesz Cardiofil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz