CABOMETYX

Typ preparatu: Produkt leczniczy

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

CABOMETYX jest lekiem onkologicznym zawierającym substancję czynną o nazwie kabozantynib. Stosowany jest w leczeniu zaawansowanego etapu raka nerki zwanego rakiem nerkowokomórkowym, u dorosłych, którzy byli już wcześniej leczeni.

CABOMETYX blokuje działanie białek zwanych receptorowymi kinazami tyrozynowymi (RTK), które biorą udział we wzroście komórek i tworzeniu nowych naczyń krwionośnych, które je odżywiają. Białka te mogą występować w dużych ilościach w komórkach nowotworowych, a ich zablokowanie przez CABOMETYX może spowolnić szybkość wzrostu nowotworu i ułatwić pozbawienie ich dopływu krwi, koniecznej do wzrostu nowotworu.

SKŁAD

Substancją czynną leku jest (S)-jabłczan kabozantynibu.

CABOMETYX 20 mg tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera (S)-jabłczan kabozantynibu w ilości odpowiadającej 20 mg kabozantynibu.
CABOMETYX 40 mg tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera (S)-jabłczan kabozantynibu w ilości odpowiadającej 40 mg kabozantynibu.
CABOMETYX 60 mg tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera (S)-jabłczan kabozantynibu w ilości odpowiadającej 60 mg kabozantynibu.

Pozostałe składniki to:
– Zawartość tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, koloidalny dwutlenek krzemu bezwodny, stearynian magnezu (patrz punkt 2. dotyczący zawartości laktozy)
– Otoczka: hypromeloza, dwutlenek tytanu (E171), trioctan glicerolu, tlenek żelaza żółty (E172)

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Przyjmowanie leku należy kontynuować do momentu, w którym lekarz zadecyduje o zakończeniu leczenia. Jeśli u pacjenta wystąpią poważne działanie niepożądane, lekarz może zdecydować o zmianie dawki lub zakończeniu leczenia przed planowanym terminem. Lekarz poinformuje czy konieczna jest zmiana dawki.

Lek CABOMETYX należy przyjmować raz na dobę. Zwykle stosowana dawka to 60 mg, jednakże to lekarz określi dawkę właściwą dla pacjenta.

Nie należy przyjmować leku CABOMETYX razem z jedzeniem. Nie należy jeść niczego przez co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku CABOMETYX i przez 1 godzinę po przyjęciu. Połknąć tabletkę popijając ją całą szklanką wody. Nie dzielić i nie rozkruszać tabletek.

PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana dawki leku CABOMETYX, należy niezwłocznie poradzić się lekarza lub udać się do szpitala z tabletkami i niniejszą ulotką.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Nie w każdej ulotce leku znajduje się informacja na temat możliwości spożywania alkoholu w trakcie kuracji. Zalecamy każdorazowo całkowitą rezygnację z alkoholu lub daleko idącą ostrożność. Dowiedz się więcej na temat stosowania i łączenia leków z alkoholem.

Leku nie należy przyjmować razem z jedzeniem. Nie należy jeść niczego przez co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku i przez 1 godzinę po przyjęciu. Przez cały okres przyjmowania tego leku należy unikać spożywania grejpfrutów i produktów z grejpfruta (np. soku), bowiem mogą one zwiększyć stężenie leku we krwi.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

W trakcie leczenia należy unikać zajścia w ciążę. Jeśli pacjentka lub partnerka pacjenta może zajść w ciążę, należy stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne przez cały okres leczenia oraz przez co najmniej 4 miesiące po jego zakończeniu. Należy poradzić się lekarza jakie metody antykoncepcji będą właściwe podczas przyjmowania leku (patrz również w sekcji Lek CABOMETYX a inne leki, w załączonej ulotce).

Jeśli pacjentka lub partnerka pacjenta zajdzie w ciążę lub zamierza zajść w ciążę w trakcie leczenia, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT CABOMETYX

POBIERZ ULOTKĘ


Ulotka leku do pobrania w formacie pdf lub doc.

Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami.Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ


CHPL do pobrania w formacie pdf lub doc.

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BAZIE LEKÓW

Serwis Baza Leków umożliwia szybkie i intuicyjne wyszukiwanie podstawowych informacji na temat leków (leki na receptę oraz wydawane bez recepty), suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków oraz innych produktów dostępnych w aptekach na terenie Polski.

Podstawowe informacje znajdujące się na stronie Baza Leków:

Lekarstwa: Opis działania leku / wskazania, skład leku, stosowanie / dawkowanie leku, przedawkowanie leku, stosowanie leku z jedzeniem i piciem (w tym z alkoholem, jeżeli taka informacja od producenta występuje), stosowanie leku w ciąży i podczas karmienia piersią.

W przypadku pozostałych produktów (suplementy diety, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyki): Opis działania produktu / wskazania, skład produktu, dawkowanie / stosowanie produktu.

CABOMETYX CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

CABOMETYX OPINIE

10 KOMENTARZE

 1. Bardzo dziękuję za odpowiedz. Ciekawa jestem czy można brać preparaty wspomagające np,suplementy takie jak lamilina. Trochę słyszałam o tym preparacie.że bardzo pomaga znosić te” wredne”objawy uboczne,ale też wiem że onkolodzy są przeciwni podawaniu takich preparatów.Kupiłam nawet kurkuminę ,ale mąż mówi że go mdli.Ma dopiero 56 lat i tak bardzo się o niego boję

 2. Mąż po 28 tabletkach źle się czuje.Ma ból żołądka osłabiony ,ma nudności,Niewiem czy będzie mógł dalej brać,czy wyniki będą dobre. 23 czyli w poniedziałek jedzie na kontrolę bardzo się boję.Pani Kasiu czy Pani mama też tak od razu źle się czuła?Sory że tak Panią zasypuję pytaniami,ale Pani mama bierze ten lek już w miarę długo.

  • Proszę pytać, podziele sie moją dotychczasową wiedzą…
   A wiec nie. Moja mama od początku dobrze tolerowała lek. Ale pamietam na samym poczatku przy pierwszym opakowaniu, lekarz przestrzegał mame,że ten lek nie wszyscy tolerują (niestety…) mówił wtedy ze duzo ludzi zle sie czuje po nim. Na szczęście mamie pomógł dużo.
   Jejku… mam nadzieje mimo wszystko, że Pani mąż jest silnym facetem i nie da sie !
   Pani Zuzo. Śmiało prosze pytać.
   Ja sama na poczatku choroby mamy przetrząsałam internet na temat leków…. raz były odpowiedzi innym razem nic. Więc wiem jak to jest…
   Z chęcią podziele sie naszymi dotychczasowymi przeżyciami.

  • Syndrom rąk i stóp (pęcherze dochodzące,odczuwa palenie stóp nawet jak nie chodzi.) Wysoki wynik tarczycy,nadciśnienie, problemy jelitowe (rozwolnienie i głośna praca jelit)
   A ostatnio jeszcze skurcze mięśniowe. Ostatnio atak epileptyczny przed dwoma tygodniami.
   Mama troche podupadla teraz przez te skurcze mięśni… ale walczy dzielnie

 3. Prosz o opinie na temat leku Cabometyx , moze ktos juz stosowal ten lek . Moj maz ma juz za soba Votriend , Inlyta , i Imunoterapie , teraz ma zaczac Cabometyx ,czekamy tylko na dostarczenie tego leku . poprzednie leki po kilku miesiacach przestawaly dzialac a imunoterapia nie dzialala wcale . Moze jest ktos kto stosowal ten nowy lek i cos moze na ten temat napisac .

  • Witam
   Moja mama bierze lek od pół roku.
   Bardzo dobry lek.
   U mojej mamy diagnoza rak nerki z przerzutami do kości i płuc. Po pół roku przyjmowania leku znacznie zmniejszyly sie guzy wszedzie jak i na samej nerce.
   Oczywiście skutki uboczne okropne.. syndrom rąk i stóp, Nadcisnienie,zapalenie cebulek wlosowych.
   Oj dużo tego…
   Ale pomaga. Wierzymy ze będzie dobrze. Czego i panstwu życzę.
   Pozdrawiam Kasia.

   • Ela
    Moja mama również choruje na raka nerki z przerzutami do kości. Na razie jest po kontrolnym tk, czekamy na wynik. Jest to straszne. Na razie wzięła 9 cykli sutentu. Skutki również bardzo duże. Ale mamy złe przeczucia, bo źle się czuje, ma stany podgorączkowe, może od tarczycy bo ma duże problemy. Chciałam zapytać Alicje czy jej mąż to też jasnokomórkowiec nerki. I jeszcze jedno nam powiedziano że jak sutent przestanie działać to kabometyx w II linii leczenia i tyle. Bo tylko II terapie są refundowane. A u pani mąż miał 4 leki.

    • Mama moja brała sutent na początku choroby . Ale ze wzgledu na skutki uboczne które byly dotkliwe zaprzestano mamie go podawać. Po nim mama miała terapie immunologiczną po dwóch miesiącach tez przerwano bo dosłownie nie dawała żadnych rezultatów. A teraz cabometyx na poczatku listopada mama ma termin na tomograf… zobaczymy…

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się.

Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.
Please enter your comment!
Please enter your name here