Bezpieczne zakupy w czasie pandemii. Jakie mamy możliwości?

Obecnie, w dobie pandemii, wyjście z domu jest mocno utrudnione. Specjaliści radzą, aby je mocno ograniczać, a gdy już musimy się przewietrzyć, to należy wybierać miejsca odosobnione, z dala od ludzi. Czasami jednak wyjście z domu jest koniecznością. Trzeba zrobić zakupy, odwiedzić lekarza czy wykupić potrzebne leki. Jak się zachowywać, aby ograniczyć ryzyko zakażenia? Jak bezpiecznie robić zakupy w tym trudnym dla wszystkich czasie?

aptekaonline

Zasady bezpiecznego wyjścia z domu

Jeżeli jest taka możliwość, lepiej zostać w domu, a o zrobienie zakupów poprosić kogoś z rodziny, ewentualnie skorzystać z oferty firmy zajmującej się dowozem zamówionych produktów. Obecnie niemal wszystkie sklepy oferują zakupy online, z darmową dostawą. Warto korzystać z tej możliwości. Jeżeli już koniecznie musimy wyjść na zakupy, trzeba to robić z głową i rozsądnie. Na pewno przyda się lista potrzebnych artykułów, która pozwoli ograniczyć częstotliwość wyjść do sklepów. Warto kupić większą liczbę produktów, które mają długi termin przydatności do spożycia. Ryż, kasze, makarony, mleko czy soki mogą stać w domu i czekać, aż będą potrzebne. Chleb i wędliny można zamrozić, a owoce i warzywa mogą kilka dni poleżeć w lodowce. Bardzo ważne jest zachowanie w samym sklepie. Konieczna jest maseczka i rękawiczki, jeżeli się da, nie należy dotykać klamek i innych powierzchni. Zakupy należy robić szybko, dokładne oglądanie towaru i spacer po sklepie trzeba odłożyć na inne, lepsze czasy. Po powrocie do domu należy ostrożnie zdjąć maseczkę i rękawiczki, dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Warto umyć zakupione warzywa i owoce oraz opakowania, w których zamknięta jest żywność.

Leki – produkt pierwszej potrzeby

Leki to codzienność ludzi starszych i schorowanych. Wiele osób musi systematycznie zażywać zlecone przez lekarza środki, nie są w stanie bez nich funkcjonować. Wiele leków musi być zażywanych regularnie, już jeden dzień zwłoki może być niebezpieczny dla zdrowia. Obecnie receptę można otrzymać bez wychodzenia z domu, korzystając z teleporady. Ale zakup leku często wymaga odwiedzenia apteki. Niestety, nie wszystkie punkty mają pełny zapas leków, czasami zdarza się, że poszukiwane lekarstwo znajduje się w trzeciej czy czwartej aptece, którą odwiedziliśmy. Obecny czas nie sprzyja wędrówkom po mieście, więc zanim wybierzemy się do apteki, warto sprawdzić, czy akurat w tym punkcie jest to, czego szukamy. Nie musimy dzwonić do poszczególnych aptek, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, która pomoże znaleźć najbliższy punkt, w którym jest środek zlecony nam przez lekarza. 

Jak znaleźć potrzebny lek?

Wyjście do apteki jest czasami nieuniknione, ale warto robić to rozsądnie, gdy lek jest naprawdę konieczny. Gdy skończył się suplement czy środek na porost włosów, lepiej przełożyć jego zakup na inny, spokojniejszy czas. Gdy chcemy kupić niezbędne lekarstwo, warto skorzystać ze strony Gdziepolek.pl. Wyszukiwarka pozwala sprawdzić dostępność leku w poszczególnych aptekach. Platforma jest łatwa w obsłudze, działa szybko i intuicyjnie. Znajdziemy wiele aptek internetowych w Gdziepolek.pl, a baza ciągle się powiększa. Zaletą serwisu jest to, że działa całą dobę, pozwala dokonać rezerwacji w każdym momencie. Baza leków jest na bieżąco aktualizowana, platforma działa na komputerach, tabletach i smartfonach. Aby sprawdzić dostępność leku, należy wejść na stronę wyszukiwarki i wykonać kilka prostych czynności, tzn.:

  • podać swoją lokalizację, dzięki czemu wyszukiwarka będzie mogła wyszukać lek w aptece w pobliżu domu,
  • wpisać nazwę poszukiwanego lekarstwa,
  • złożyć rezerwację,
  • kolejny etap to wizyta w aptece i odbiór leku.

Kto najczęściej korzysta z wyszukiwania i rezerwowania leków w aptekach? Których produktów w ten sposób szuka?

– Sprawdzenie dostępności i rezerwacja online są przydatne niezależnie od tego, czy chcemy zrealizować receptę, czy kupujemy w aptece specjalistyczne kosmetyki lub suplementy diety. Lista najczęściej poszukiwanych produktów zmienia się dynamicznie i z uwagi na pandemię znacznie odbiega od tej z zeszłego sezonu – mówi Maciej Jakubczyk z serwisu GdziePoLek.pl. – Większość z nas ogranicza obecnie wyjścia z domu – dzięki internetowym rezerwacjom mamy pewność, że nasza wizyta w aptece zakończy się zakupem niezbędnych preparatów. Dodatkowo, np. w przypadku leków dotyczących spraw intymnych, odbiór rezerwacji może być dla pacjenta bardziej komfortowy – nie musi obawiać się, że inni pacjenci dowiedzą się w jakiej sprawie przyszliśmy do apteki, ponieważ wystarczy podać dane o rezerwacji – podkreśla.

Jak widać, bezpieczne zakupy w czasie pandemii są trudne, ale możliwe. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach, chodzić do sklepów tylko w razie prawdziwej konieczności. Można korzystać z możliwości, jakie dają nowe technologie, posiłkować się zakupami przez internet lub wyszukiwarkami, które pozwolą zlokalizować potrzebny produkt.