Atrovent

Atrovent to lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego. Głównym zastosowaniem jest leczenie przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) oraz astmy. Atrovent jest lekiem wziewnym, który zawiera bromek ipratropium – substancję czynną o działaniu przeciwskurczowym. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Atrovent. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Atrovent jest lekiem rozszerzającym oskrzela, o działaniu przeciwcholinergicznym.

Atrovent jest wskazany jako środek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przebiegu przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc oraz w astmie oskrzelowej.

Jaki jest skład Atrovent, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ipratropiowy bromek (Ipratropii bromidum).
1 ml (20 kropli) 0,025% płynu do inhalacji z nebulizatora zawiera 261 mikrogramów ipratropiowego bromku jednowodnego, w postaci ipratropiowego bromku bezwodnego – 250 mikrogramów.

Inne składniki leku to benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian dwuwodny, sodu chlorek, kwas solny 1 mol (do ustalenia pH), woda oczyszczona.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Atrovent – jak stosować?

(20 kropli = około 1 ml; 1 kropla = 0,0125 mg bezwodnego bromku ipratropiowego)

Lekarz dostosuje dawkowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta; również w czasie leczenia pacjenci powinni znajdować się pod opieką lekarza. Jeśli lekarz nie przepisze inaczej, zaleca się następujące dawkowanie:

Leczenie podtrzymujące:

Dorośli (włącznie z osobami w wieku podeszłym) oraz młodzież powyżej 14 lat:
2,0 ml (40 kropli = 0,5 mg) 3 do 4 razy na dobę

Dzieci w wieku od 6 do 14 lat:
Ilość informacji dotyczących stosowania leku w tej grupie wiekowej jest ograniczona, inhalacje zgodnie z zalecanym poniżej dawkowaniem powinny odbywać się pod kontrolą lekarza:
1,0 ml (20 kropli = 0,25 mg) 3 do 4 razy na dobę

Dzieci w wieku poniżej 6 lat:
Ilość informacji dotyczących stosowania leku w tej grupie wiekowej jest ograniczona, inhalacje zgodnie z zalecanym poniżej dawkowaniem powinny odbywać się pod kontrolą lekarza:
0,4 – 1,0 ml (8 – 20 kropli = 0,1 – 0,25 mg) 3 do 4 razy na dobę

Zalecaną dawkę leku należy rozcieńczyć solą fizjologiczną do objętości 3 – 4 ml, rozpylić przy użyciu aparatu do inhalacji i inhalować do momentu zużycia roztworu. Roztwór należy rozcieńczać bezpośrednio przed każdym użyciem; niewykorzystany, rozcieńczony roztwór należy wyrzucić.

Dawkowanie może zależeć od sposobu inhalacji i jakości nebulizacji. Długość trwania inhalacji może
być regulowana objętością rozcieńczonego roztworu.

Podawanie leku w dawce dobowej większej niż 2 mg u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 14 lat oraz 1 mg u dzieci poniżej 14 lat powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Jeśli leczenie nie przynosi istotnej poprawy lub jeżeli stan pacjenta ulega pogorszeniu, należy
skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia nowego planu leczenia. W przypadku ostrego lub
gwałtownego nasilenia się duszności (trudności w oddychaniu), należy bezzwłocznie skonsultować się
z lekarzem.

Lek Atrovent płyn do inhalacji może być podawany przy wykorzystaniu każdego dostępnego na rynku rodzaju nebulizatora. Jeżeli dostępna jest tlenowa instalacja ścienna należy stosować przepływ 6 – 8 litrów na minutę.

Lek może być stosowany łącznie z inhalacjami leków ułatwiających wydzielanie i rozrzedzanie śluzu
np. Mucosolvan inhalacje, płyn do inhalacji z nebulizatora.

Nie należy stosować jednocześnie w tym samym rozpylaczu leku Atrovent i kromoglikanu dwusodowego, gdyż może to spowodować wytrącenie się osadu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie stwierdzono objawów typowych dla przedawkowania leku. Mogą wystąpić łagodne objawy, takie jak: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia ostrości widzenia oraz przyspieszenie czynności serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Atrovent – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Atrovent w okresie ciąży i karmienia piersią?

Bezpieczeństwo stosowania leku w okresie ciąży nie zostało ustalone. Lekarz rozważy, czy korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania leku w czasie potwierdzonej lub podejrzewanej ciąży przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego. Jednakże, ponieważ wiele leków przenika do mleka kobiecego, należy zachować ostrożność stosując lek u kobiet karmiących.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Atrovent

Ulotka Atrovent – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Atrovent przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Atrovent m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Atrovent w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Atrovent

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Atrovent? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Atrovent. Podziel się doświadczeniami na forum.