Aptivus

Działanie i wskazania

Aptivus zawiera substancję czynną typranawir. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami proteazy stosowanych w leczeniu zakażenia ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV). Lek ten blokuje enzym nazywany proteazą, który bierze udział w namnażaniu wirusa HIV. Gdy enzym jest zablokowany, wirus nie namnaża się w prawidłowy sposób, co spowalnia zakażenie. Aptivus należy podawać dziecku razem z:
– małą dawką rytonawiru (ułatwia osiągnięcie odpowiedniego stężenia leku Aptivus we krwi dziecka )
– innymi lekami stosowanymi w leczeniu HIV. Lekarz prowadzący, razem z rodzicami, zdecyduje o podaniu innych leków dziecku. Będzie to zależało np. od:
– dotychczas przyjmowanych leków w leczeniu zakażenia wirusem HIV dziecka
– leków, na które wirus HIV jest oporny u dziecka. Jeśli wirus HIV jest oporny u dziecka na niektóre leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, oznacza to, że
ich skuteczność nie będzie wystarczająca lub leki te nie będą miały żadnego działania.

Ponieważ Aptivus jest specyficznym lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń wirusem HIV, opornych na większość innych leków przeciwretrowirusowych, przed rozpoczęciem leczenia pobrana zostanie od dziecka krew w celu zbadania, czy wirus HIV znajdujący się we krwi jest oporny na większość innych inhibitorów proteazy. Dlatego leczenie lekiem Aptivus jest odpowiednie. Leku Aptivus nie należy stosować jeśli dziecko nigdy nie otrzymywało leczenia przeciwretrowirusowego lub u dzieci u których możliwe jest stosowanie innych leków przeciwretrowirusowych.

Aptivus roztwór doustny jest wskazany do stosowania u:
– dzieci w wieku od 2 do 12 lat.

Aptivus cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Aptivus:

  • cena leku Aptivus (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Aptivus z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Aptivus - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest typranawir. Jeden ml zwiera 100 mg typranawiru.

Inne składniki leku to: makrogol, witaminy E makrogolobursztynian, woda oczyszczona, glikol propylenowy, mono/diglicerydy kwasu kaprylowego/kaprynowego, sukraloza, butter mint (aromat), butter toffi (aromat), kwas askorbowy

Substancją czynną leku jest typranawir. Każda kapsułka zawiera 250 mg typranawiru.

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Aptivus należy zawsze podawać dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym dziecko lub farmaceutą. Konieczne jest przyjmowanie leku Aptivus razem z rytonawirem.

Lek Aptivus roztwór doustny należy przyjmować z posiłkami.

Dawka dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat zostanie wyliczona przez lekarza na podstawie powierzchni ciała dziecka wyrażonej w metrach kwadratowych. Dawka dla dziecka nie powinna przekraczać 5 ml (500 mg) dwa razy na dobę. Należy upewnić się, że lekarz prowadzący dziecko jasno poinformował o tym, jaką prawidłową dawkę należy podawać dziecku. Należy odmierzać dokładną dawkę za pomocą dołączonej strzykawki dozującej i łącznika, w następujący sposób:
1. Sprawdzić czy roztwór doustny jest klarowny (patrz poniżej).
2. Otworzyć butelkę, naciskając w dół na nakrętkę i obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
3. Usunąć nasadkę strzykawki doustnej zakrywającą jej końcówkę (jeżeli strzykawka doustna jest używana po raz pierwszy, nie będzie zaopatrzona w nasadkę).
4. Włożyć strzykawkę doustną do łącznika znajdującego się na szyjce butelki. Upewnić się, że strzykawka doustna jest dobrze zamocowana. Największa objętość możliwa do pobrania jednorazowo wynosi 5 ml (odpowiada to 500 mg typranawiru), co stanowi maksymalną jednorazową dawkę dla dziecka o powierzchni ciała >1,33 m2.
5. Obrócić butelkę do góry dnem i delikatnie pobrać żądaną objętość roztworu doustnego Aptivus.
6. Delikatnie podać cały roztwór doustny Aptivus ze strzykawki do jamy ustnej dziecka.
7. Po użyciu strzykawki doustnej nałożyć z powrotem nasadkę na strzykawkę.

Przed podaniem leku Aptivus należy sprawdzić, czy roztwór doustny jest klarowny. Jeśli butelka jest przechowywana w pozycji pionowej, na dnie butelki można zaobserwować warstwę kryształków o grubości kartki papieru. Na dnie mogą pojawić się też inne cząstki. Niewielka liczba kryształków nie wpływa na moc ani bezpieczeństwo leku dla dziecka.

Butelkę należy zwrócić jak najszybciej lekarzowi prowadzącemu dziecko lub farmaceucie, który wydał lek w celu jej wymiany, jeśli:
– na dnie butelki występuje warstwa kryształków grubsza niż kartka papieru lub
– brak pewności co do obserwowanej liczby kryształków lub
– w butelce widać inne cząstki.

Do czasu wymiany butelki należy kontynuować podawanie dziecku zwykłej dawki roztworu doustnego Aptivus.

Dziecku zawsze należy podawać Aptivus w skojarzeniu z innymi lekami przeciwretrowirusowymi. Należy postępować zgodnie z informacjami zawartymi w odpowiednich Ulotkach dla pacjenta tych leków.

Lek Aptivus należy podawać dziecku tak długo, jak jest to zalecane przez lekarza. Dzieciom otrzymującym Aptivus, po ukończeniu 12 lat należy zmienić roztwór doustny na kapsułki.

Przedawkowanie

Jeśli dziecko przyjęło większą niż przepisano dawkę leku Aptivus, należy bezzwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak odrębnych zaleceń.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli twoje dziecko jest w ciąży lub w okresie karmienia piersią lub planuje zajść w ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza prowadzącego dziecko lub farmaceuty. Nie stwierdzono, czy lek Aptivus można bezpiecznie stosować w czasie ciąży. Twoje dziecko nie może karmić swojego dziecka piersią, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo zakażenia wirusem HIV przez mleko. Patrz także punkt 2 „Doustne środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza (HTZ)”.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Aptivus - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here