Konsultacja merytoryczna:

Anafranil

Lek Anafranil jest lekiem w postaci tabletek powlekanych, zawierającym jako substancję czynną chlorowodorek klomipraminy, który należy do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Lek Anafranil stosuje się w leczeniu stanów depresyjnych o różnych przyczynach i objawach, np. depresji endogennej, reaktywnej, nerwicowej, organicznej, maskowanej oraz inwolucyjnych postaci depresji; depresji związanej ze schizofrenią oraz zaburzeniami osobowości; zespołów depresyjnych związanych z podeszłym wiekiem, w przebiegu przewlekłych stanów bólowych i przewlekłych chorób somatycznych.

Jest on także stosowany w leczeniu zespołów natręctw, napadów lęku, fobii oraz moczenia nocnego u dzieci (powyżej 5 lat, pod warunkiem wykluczenia przyczyn organicznych).

Jaki jest skład Anafranil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek klomipraminy.

Anafranil, 10 mg, tabletki powlekane
• Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg chlorowodorku klomipraminy

• Inne składniki leku to:
Krzemionka koloidalna Hypromeloza Laktoza jednowodna Magnezu stearynian Skrobia kukurydziana Skład otoczki: Hypromeloza Celuloza mikrokrystaliczna Żelaza tlenek żółty Tytanu dwutlenek Powidon K 30 Sacharoza Talk Kopowidon Makrogol 8000

Anafranil, 25 mg, tabletki powlekane
• Jedna tabletka powlekana zawiera 25 mg chlorowodorku klomipraminy

• Inne składniki leku to:
Glicerol Magnezu stearynian Laktoza jednowodna Krzemionka koloidalna Skrobia kukurydziana Talk Kwas stearynowy Skład otoczki: Hypromeloza Kopowidon Talk Żelaza tlenek żółty Tytanu dwutlenek Powidon K 30 Sacharoza Makrogol 8000 Celuloza mikrokrystaliczna

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Anafranil – jak stosować ten lek?

Lek Anafranil należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie i sposób podawania powinny być dobrane indywidualnie i dostosowane do stanu pacjenta. W celu uzyskania optymalnego efektu należy stosować, w miarę możliwości, najmniejszą dawkę. W razie konieczności, należy zwiększać ją ostrożnie. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza pacjentów w podeszłym wieku i młodocianych. Wymienione grupy wykazują zwykle większą wrażliwość na lek Anafranil niż pozostali pacjenci. Ze względu na możliwość wystąpienia wydłużenia odstępu QTc i toksycznego działania na układ serotoninergiczny, należy przestrzegać zalecanych dawek leku Anafranil. W przypadku jednoczesnego podania leków wydłużających odstęp QT lub leków działających na układ serotoninergiczny zwiększenie dawki leku Anafranil należy przeprowadzać z zachowaniem ostrożności.

Dorośli

Depresja, zespoły natręctw i fobie
Leczenie należy rozpocząć od 1 tabletki powlekanej 25 mg 2–3 razy na dobę lub 1 tabletki o przedłużonym uwalnianiu 75 mg, 1 raz na dobę (najlepiej wieczorem). Dawkę dobową należy zwiększać stopniowo, np. o 25 mg co kilka dni (w zależności od tolerancji na lek) do 4–6 tabletek po 25 mg lub 2 tabletek o przedłużonym uwalnianiu po 75 mg podczas pierwszego tygodnia leczenia. W ciężkich przypadkach, dawkę można zwiększyć maksymalnie do 250 mg na dobę. W momencie osiągnięcia wyraźnej poprawy, należy dostosować dawkę dobową do wielkości dawki podtrzymującej, zwykle około 2–4 tabletki powlekane po 25 mg lub 1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu 75 mg.

Napady lęku, agorafobia
Leczenie należy rozpocząć od 1 tabletki powlekanej 10 mg na dobę. W zależności od tolerancji leku przez pacjenta, dawkę należy zwiększać, aż do osiągnięcia zadowalającego stanu klinicznego. Dawka dobowa jest określona indywidualnie dla każdego pacjenta, i mieści się w zakresie od 25 mg do 100 mg. W razie konieczności dawkę można zwiększyć do 150 mg/dobę. Zaleca się, aby leczenia nie przerywać przez co najmniej 6 miesięcy. W tym okresie należy powoli zmniejszać dawkę podtrzymującą.

Osoby w podeszłym wieku
Leczenie należy rozpocząć od 1 tabletki powlekanej 10 mg na dobę. Następnie dawkę zwiększa się stopniowo, aby dawkę optymalną wynoszącą od 30 do 50 mg/dobę osiągnąć po około 10 dniach. Dawkę tę należy utrzymywać przez cały okres leczenia.

Dzieci i młodzież

Moczenie nocne
Dobowa dawka początkowa dla dzieci w wieku 5–8 lat wynosi 2–3 tabletki powlekane po 10 mg; dla dzieci w wieku 9–12 lat od 1 do 2 tabletek po 25 mg, natomiast dla dzieci powyżej 12 lat, od 1–3 tabletek po 25 mg. Większe dawki należy stosować u tych pacjentów, u których nie nastąpiła pełna odpowiedź na leczenie w ciągu 1 tygodnia. Tabletki powlekane powinny być podawane w postaci pojedynczej dawki po posiłku wieczornym. W przypadku dzieci moczących się we wczesnych godzinach nocnych część dawki należy podać wcześniej (około godz. 16). Po osiągnięciu wymaganej odpowiedzi klinicznej, leczenie należy kontynuować (przez 1–3 miesięcy), a dawkę stopniowo zmniejszać.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej ilości tabletek, niż zostało to przepisane przez lekarza, należy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza. Zwykle w ciągu kilku godzin po przedawkowaniu leku pojawiają się następujące objawy: nasilona senność; zaburzenia koncentracji uwagi; szybki, wolny lub nieregularny rytm serca; niepokój ruchowy i pobudzenie; utrata koordynacji mięśniowej i sztywność mięśni; skrócenie oddechu; napady drgawkowe; wymioty; gorączka. Przedawkowanie leku jest szczególnie niebezpieczne u małych dzieci.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Anafranil – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Anafranil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Należy poinformować lekarza o zaistniałej ciąży lub jej podejrzeniu. Leku Anafranil nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że zostanie wyraźnie zalecony przez lekarza. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią. Substancja czynna zawarta w leku Anafranil przenika do mleka matki, dlatego lek należy stopniowo odstawić lub przerwać karmienie piersią.

Ulotka Anafranil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ANAFRANIL, 25 mg, tabletki powlekane (Clomipramini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 55 razy

Rozmiar plku 124.93 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Anafranil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Cena - ile kosztuje Anafranil?

Cena Anafranil i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Anafranil.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Anafranil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Biofax Classic kapsułki (Opakowanie: 60 szt.)Cykliczne zmiany, siedzący tryb życia, gorące lato i obfite posiłki mogą zakłócać naturalną gospodarkę wodną w organizmie. Może pojawić się problem doskonale znany kobietom - obrzęk palców i stawów. Biofax Classic kapsułki (Opakowanie: 60 szt.) pomaga organizmowi poprzez łagodny i naturalny drenaż. Często po zimie - gdy jedliśmy za dużo, mieliśmy…

75.99 

Zastosowanie Durex Play Perfect Glide, żel intymny (Opakowanie: 50 ml)Durex Play Perfect Glide, żel intymny (Opakowanie: 50 ml) pozwala wyciągnąć wszystko co najlepsze z chwil erotycznego zbliżenia. Jako skuteczny i niezawodny lubrykant Durex Play Perfect Glide, żel intymny (Opakowanie: 50 ml) zapobiega nieprzyjemnym tarciom stref erogennych – a w konsekwencji nie dopuszcza do powstawania w nich bólu, czy dyskomfortu.
#p_namel; pozwoli utrzymać życie erotyczne na odpowiednio wysokim poziomie, a…

34.55 

Zastosowanie Foxill żel (Opakowanie: 1 )Foxill żel (Opakowanie: 1 ) to lek do stosowania na skórę w przypadku świądu towarzyszącego chorobom skóry, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym, powierzchownym oparzeniom skóry (pierwszego stopnia).
Efekt działania Foxill żel (Opakowanie: 1 )Foxill żel (Opakowanie: 1 ) działa miejscowo przeciwuczuleniowo i znieczulająco, silnie przeciwświądowo, zmniejsza obrzęki i łagodzi podrażnienia skóry. Zawiera substancję czynną maleinian…

15.49 

Zastosowanie Sanostol sok dla dzieci (Opakowanie: 230 ml)Sanostol sok dla dzieci (Opakowanie: 230 ml) to suplement diety, który zapewnia podaż niezbędnych składników odżywczych, które zapobiegają krzywicy oraz chronią przed zaburzeniami rozwoju i wzrostu u dzieci.

Preparat wzmacnia odporność organizmu, zapobiega zburzeniom metabolicznym i utracie apetytu. Zawiera 9 niezbędnych witamin oraz wapń, dzięki którym wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Polecany szczególnie w…

54.99 

Zastosowanie Papilocare żel (Opakowanie: 7 )Papilocare żel (Opakowanie: 7 ) to wyrób medyczny w postaci żelu dopochwowego przeznaczony do stosowania wspomagającego w leczeniu zmian wywołanych przez wirusa HPV oraz innych infekcji wywołujących świąd i pieczenie. Żel poprawia także komfort podczas stosunku płciowego.
Produkt bezzapachowy o pH = 5. Można stosować go razem z prezerwatywą.

Efekt działania Papilocare żel (Opakowanie: 7 )Papilocare żel (Opakowanie: 7 ) tworzy warstwę ochronną…

80.26 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief