Amisulpryd Aurovitas

Działanie i wskazania

Amisulpryd Aurovitas zawiera lek o nazwie amisulpryd. Należy do grupy leków zwanych „lekami przeciwpsychotycznymi”. Jest on stosowany w leczeniu choroby zwanej schizofrenią. Schizofrenia może sprawić, że chory czuje, widzi lub słyszy rzeczy, które nie istnieją (omamy), ma dziwne i przerażające myśli (urojenia), zmienia sposób działania i odczuwa samotność. Czasami ludzie z takimi objawami mogą również czuć się spięci, niespokojni, stają się podejrzliwi lub agresywni bez wyraźnego powodu (są to tak zwane „objawy pozytywne”) lub wykazują objawy depresji i wycofują się (są to tak zwane „objawy negatywne”). Lek Amisulpryd Aurovitas działa poprzez poprawę zaburzonych myśli, uczuć i zachowań. Jest on stosowany w leczeniu początkowym schizofrenii, a także do jej długotrwałego leczenia.

Skład

Substancją czynną leku jest amisulpryd.
Każda tabletka zawiera 200 mg amisulprydu
Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg amisulprydu

Pozostałe składniki to:
Tabletki 200 mg: laktoza jednowodna, metyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian
Tabletki powlekane 400 mg:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, metyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
Otoczka: zasadowy kopolimer metakrylanu butylu, tytanu dwutlenek (E171), talk, makrogol 6000, magnezu stearynian

Zapoznaj się z profesjonalnym opisem substancji czynnej: . Sprawdź listę leków, które zawierają tą samą substancję aktywną.

Zachęcamy także do zapoznania się z pełną listą substancji wraz z opisami sporządzonomi przez farmaceutów.

Dawkowanie

Jak stosować lek Amisulpryd Aurovitas
– Lek należy przyjmować doustnie
– Tabletki należy połykać w całości popijając wodą. Tabletek nie należy żuć.
– Lek należy przyjmować pomiędzy posiłkami.
– Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku jest za słabe lub za mocne, powinien zwrócić się do lekarza. Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku.

Zalecana dawka
Dawkowanie zależy od nasilenia choroby. Należy postępować ściśle z zaleceniami lekarza.

Dorośli
– Zazwyczaj stosowana dawka wynosi od 50 mg do 800 mg na dobę. Jeśli u pacjenta występują objawy pozytywne, zalecana dawka wynosi od 400 mg do 800 mg amisulprydu na dobę. Lekarz dostosuje dawkę leku indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od typu i nasilenia objawów oraz od czynności nerek. Jeśli u pacjenta występują jednocześnie objawy pozytywne i negatywne, lekarz dostosuje dawkę leku indywidualnie dla każdego pacjenta, tak aby uzyskać odpowiednią kontrolę objawów pozytywnych. W leczeniu podtrzymującym lekarz zastosuje najmniejszą skuteczną dawkę. Jeśli u pacjenta występują głównie objawy negatywne, zalecana dawka wynosi od 50 mg do 300 mg amisulprydu na dobę. Lekarz dostosuje dawkę leku indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od typu i nasilenia objawów oraz od czynności nerek.
– Lekarz może rozpocząć leczenie od mniejszej dawki, jeśli jest to konieczne.
– W razie potrzeby lekarz może przepisać do 1200 mg dziennie.
– Dawki leku poniżej 300 mg na dobę można przyjmować jeden raz na dobę, najlepiej zawsze o tej samej porze.
– W przypadku dawki leku większej niż 300 mg na dobę należy przyjmować połowę dawki rano, a drugą połowę wieczorem.

Pacjenci powyżej 65 lat
– Konieczna jest ścisła kontrola lekarska nad pacjentem, ze względu na to że Amisulpryd Aurovitas może powodować sedację (senność) lub spadek ciśnienia krwi, a także na ogół nie powinien być zalecany, ponieważ istnieje ograniczona ilość doświadczeń w tej grupie wiekowej.

Pacjenci z niewydolnością nerek
Lekarz zwykle zaleci stosowanie mniejszej dawki leku. Dawka może być zmniejszona do połowy lub jednej trzeciej zazwyczaj stosowanej dawki, w zależności od wydolności nerek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Skuteczność i bezpieczeństwo amisulprydu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie zostały ustalone. Jeśli jest to absolutnie konieczne, leczenie młodzieży w wieku od 15 do 18 lat musi być inicjowane i przeprowadzone przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu schizofrenii w tej grupie wiekowej. Dzieciom i młodzieży poniżej 15 lat nie wolno stosować tego leku (patrz punkt 2 ulotki „Kiedy nie stosować leku Amisulpryd Aurovitas”).

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Amisulpryd Aurovitas, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą tabletki, ulotkę i/lub opakowanie leku, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty. Mogą wystąpić objawy, takie jak: niepokój lub drżenie, sztywność mięśni, senność, które mogą prowadzić do utraty przytomności.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Tabletki połykać w całości, popijając dużą ilością wody, przed posiłkiem. Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Amisulpryd Aurovitas, ponieważ może nasilać się działanie alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat możliwych działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią lub planując karmienie piersią.

U noworodka, którego matka stosowała lek Amisulpryd Aurovitas podczas ostatniego trymestru (ostatnie trzy miesiące) ciąży, mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i/lub osłabienie, senność, pobudzenie, trudności w oddychaniu, trudności związane z karmieniem. W razie zaobserwowania takich objawów u własnego dziecka, należy skontaktować się lekarzem.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Amisulpryd Aurovitas może powodować zmniejszenie czujności, zawroty głowy lub senność. Jeśli wystąpią wymienione objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać jakichkolwiek urządzeń lub maszyn.

Źrodła:

1. Rejestr produktów leczniczych - http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/
2. Europejska Agencja Leków (EMA) - https://www.ema.europa.eu/en/medicines/

Nazywam się Aleksandra Rutkowska i jestem z wykształcenia dietetykiem i technikiem farmaceutycznym. W pracy w aptece skutecznie łączę oba zawody dzieląc się z pacjentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w konferencjach i webinarach poświęconych żywieniu, interakcji leków z żywnością i farmakologii.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Amisulpryd Aurovitas - cena

Skorzystaj z wyszukiwarki leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl.

Znajdziesz tutaj m.in. następujące informacje:

 • cena leku (w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty
 • interakcje z innymi lekami
 • Amisulpryd Aurovitas opinie pacjentów - forum o lekach

  Aktualna ocena:

  12345678910
  (1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
  Loading...

  Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.